Raamattuun vetoaminen on kuin vetoaisi Taru Sormusten Herraan

4+6

Vai mikä on ero? Ei ole raamattu mikään validi argumentointilähde. Varsinkaan homopiireissä!

6

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmät vetoavat

      Ei ole mitään eroa. He, jotka vetoavat ruamattuun homoasioissa etsivät vain suojaa homofobialleen. Kukaan ei halua myöntää olevansa epätietoinen homoudesta ja haluaa suojaa vaikka sen vitun raamatun takaa. Taru sormusten herrasta trilogian toinen osa on myös yhtä hyvä suoja.

    • Sotataktiikkaa

      Ikiaikainen manipulaatiotaktiikka sodan voittamiseksi: tee jalolta vaikuttava savuverho (raamatun sana yms.), jonka suojissa voit tehdä ihan mitä vaan lystäät.

    • ikiaikainen

      Homofobia on Yhdysvaltalaisten vasemmistohomojen lanseerama tietoinen vale-termi, jolla ei ole mitään tieteellistä perustetta. Näinollen vetoamalla terveeseen järkeen, suosittelen luopumaan sellaisen käytöstä.

      On halpamaista sotataktiikkaa leimata toisinajattelijoita foobisiksi, mutta nostattaahan sellaisen huuhaatermin käyttö hieman omaa egoa.....eikö?

      • Fobiavapaa

        ...ja homofobian vastainen kampanja, jonka mukaan homojen syrjintä ei perustu homokammoon, Yhdysvaltalaisten ääriuskonnollisten piirien lanseeraama.

        Totta on, että homofobia ei ole lääketieteellinen fobia ja että ennen kaikkea sanat homokammo ja homopelko ja niistä seuraavat homojen syrjintä, homoviha ja homovihamielisyys saattavat kuvata tilannetta paremmin. Kun arkikielessä fobia ja pelko tai kammo ovat käytänössä synonyymeja, ei sana homofobia tuota merkityksen ymmärtämiselle kovinkaan suurta ongelmaa.


      • Ääretön

        Myöskin yhdysvaltalaiset vasemmistohomot-käsite on yhdysvaltalaisen ääriuskonnollisen klikin lanseeraama termi, joka ei edes istu tänne Suomeen: Kyse lienee lähinnä demokraattipuolueen tasoisesta vasemmistolaisuutta, jota voisi verrata Suomessa lähinnä kokoomukseen. Sitä vasemmistolaisemmathan ovatkin heidän mielestään kommareita.

        Et kai ole sieltä noita juttujasi kritiikittä copy-peistannut....?


    • Hieno homma

      "Raamattuun vetoaminen on kuin vetoaisi Taru Sormusten Herraan"
      Ihan yhtä hyvin voi sanoa
      "Raamattuun vetoaminen on kuin vetoaisi ainoaan oikeaan totuuteen ja tieteelliseen faktaan"

      Kukin uskoo mihin haluaa. On se jännä, miten ateistit eivät kovinkaan usein tunnu suvaitsevan kuin oman uskonsa jumalolentojen olemassaolemattomuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      97
      5440
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      80
      4756
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      138
      4709
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2134
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      103
      1855
    6. 100
      1652
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1527
    8. 366
      1268
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1074
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1031
    Aihe