Lentoemot suuttuneet

Lentoemännät on näköjään suuttuneet sitä hassusta Kymppikerho-sarjasta. Ei pitäisi ottaa niin tosissaan tuollaista. Ei kai nyt kukaan ihminen tosiaan usko, että se kuvaa todellisuutta. Jos matustajat heittää siitä huulta niin vitsi vitsinä.
Onhan noita muitakin, sairaalasarjoja yms.
61405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyseessä oli jonkin iltapäivälehden juttu. Etenkin ilmailualalla iltapäivälehdet repivät ihan omat juttunsa sananmukaisesti ilmasta tyyliin Matti sitä ja tätä. Eli se siitä...

Äänestä

Kun neloselta tuli sarja Kumman kaa, niin minuakin vähän ärsytti opettajana..kun ei se open arki todellakaan ole juoruilua ja kännykän kanssa leikkimistä kuten sarjassa. MUTTA kaikki edes hiukan älykkäät ihmiset varmaan tajuavat että kyseessä on fiktiivinen sarja, joten mitäs tuosta...

Äänestä

Todellisuus tuossa sarjassa on suomalaisten lentoemojen ja stuerttien elämästä hyvin kaukana!
Ulkomaisista lentoyhtiöistä en pysty kommentoimaan.

Mitä tuohon "Ei pitäisi ottaa niin tosissaan tuollaista" tulee, niin muutamat ystäväni jotka olen tuntenut vuosikausia, ovat kyselleet että onko lentoemon/stuertin työ todellakin tuollaista! Niin että kun joillakin matkustajilla on jo muutenkin omanlaisensa mielikuva tästä ammatista (= kaikki emännät 'helppoja nakkeja', kaikki stuertit homoja) niin ei tuo sarja ainakaan yhtään tilannetta helpota.

Itse pari vaivaista jaksoa seuranneena (en jaksa seurata, sillä jopa viihteenä sarja on täysin nollaluokkaa) huomasin siinä jo alkumetreillä sellaisia epäkohtia, että itse suhtauduin siihen ihan pelkkänä tyhjänpäiväisenä viihteenä, jolla ei edes yritetä kuvata todellisuutta.

Äänestä
  • Sarjassa on kyllä paljon epäkohtia. Mutta minä olen työskennellyt vuosia englantilaisten emojen ja ohjaajien kanssa ja täytyy myöntää että se sarja ei ollenkaan ole kaukana todellisuudesta. Valitettavasti viina virtaa iltaisin ennen aamulentoa ja joskus jopa töissä!! Voisin koko illan kirjoitella juttuja mutta en jaksa vaivautua. Onneksi teen suomalaisten kanssa töitä nykyään.

    Äänestä

  • Tuskin ne kaverit nyt tosissaan kyselevät, että onko teidän työ tuommoista,kunhan läppää heittävät. Täytyy kyllä sanoa, että lentohenkilökunta on tosikkoa porukkaa kun tuosta loukkaantuu. Pääministeri Vanhasen vaimo otti sentään sarjan huumorin kannalta. Mutta ehkäpä kalikka hiukan kalahti niihin, jotka ottivat itseensä.

    Äänestä

  • Alma kirjoitti:

    Tuskin ne kaverit nyt tosissaan kyselevät, että onko teidän työ tuommoista,kunhan läppää heittävät. Täytyy kyllä sanoa, että lentohenkilökunta on tosikkoa porukkaa kun tuosta loukkaantuu. Pääministeri Vanhasen vaimo otti sentään sarjan huumorin kannalta. Mutta ehkäpä kalikka hiukan kalahti niihin, jotka ottivat itseensä.

    Itsekin lentoemäntä olen ja kyllä kieltämättä ihmetyttää monien kollegojeni asenne tuota sarjaa kohtaan. Huumorilla ainakin itse olen sitä seurannut ja onhan tosiaan monista muistakin ammattialoista tehty samantapaisia hömppäsarjoja.
    Huumoria peliin ja uskon, että kyllä useimmat ihmiset tajuavat eron faktan ja fiktion välillä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TV-sarja ! kirjoitti:

Lentoemännät on näköjään suuttuneet sitä hassusta Kymppikerho-sarjasta. Ei pitäisi ottaa niin tosissaan tuollaista. Ei kai nyt kukaan ihminen tosiaan usko, että se kuvaa todellisuutta. Jos matustajat heittää siitä huulta niin vitsi vitsinä.
Onhan noita muitakin, sairaalasarjoja yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu