En tiedä joko tästä on ollut puhetta aiemminkin, mutta kysynpä seuraavaa. Mitkä olivat näiden Yhdeksän oikeat nimet ennenkuin heistä tuli sormusaaveita?
Ja osaakos joku tosta lonkalta heittää kaikki keski-maan kielet / murteet?
Ja osaakos joku tosta lonkalta heittää kaikki keski-maan kielet / murteet?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käsittääkseni ainoat nimetyt yhdeksästä olivat Angmarin noitakuningas (Hänellä ei ollut tietääkseni varsinaista nimeä, mutta häntä kirjassa sanotaan nimillä "Ykkönen" ja "Korkea Nazgul") ja Khamul Idän varjo.
Siis ainoa yhdeksästä jonka nimi on tiedossa on Khamul, tosin hänestäkään ei juuri muuta tiedetä, kuten ei kenenkään muunkaan Nazgulin alkuperää. Tiettävästi Khamul oli juuri jostain idästä. Angmarin noitakuninkaan alkuperää ei kukaan elävä tiedä, ja jos joku vähän tietämättömämpi tätä lukee, tulee tämä Angmarin noitakuningas nimitys siitä, että hän aikanaan terrorisoi Eriadorissa pitkään pohjoisten kuninkaiden yhteiseloa juuri Angamarista Sauronin toimeksiantona. Näin.
(Juu, olen minä vielä elossa. Olenpahan vain netitön toistaiseksi)
Kielet ja murteet... Aikastapa montahan niitä varmaan löytyy. Montako kieltä löytyy Euroopasta, Aasiasta ja Afrikasta? Tolkienin mainitsemia kieliähän kyllä sitten löytyy useita. Osa kaanoniin kelpaavaa, osa jo pois kelkasta tippuneita.
Westron, Sindar, Quenya, Khuzdul, Hobittien oma muinainen kieli (Anduinin laaksossa mutta myös sitä muinaisempi), Avarin kieli murteineen, örkkikieli, musta kieli, rohanin kieli edeltäjineen, mustainmaalaisten kieli, haradrimin kielet (jotka esiintyvät vissiinkin vain sanassa incanus) itäläisten kielet (ei vissiinkään muuta vihjettä niistä kuin nimi Khamul), ihmisten alkukieli, haltioitten alkukieli, adunaic, edainin kieli (kielet),
Jatkakaahan joku viitseliäämpi juttua...
Yhdeksästä:
Yhdellä oli vielä nimi, Musta Itäläinen.