LOISTAVA

Kävin tänään huollossa kertomassa autoni suuresta öljynkulutuksesta, arvelin että asiaan ei oteta mitään kantaa kun autoni on yli takuuajan (Corolla 1,6 VVTi vm-2000 ja ajettu reilusti yli 110 000km)! Yllätyksekseni autoon varattiin aika männänrenkaitten ja venttiilivarsien kumien vaihtoon. Itse maksan vain öljyt ja nesteet.
KIITOS olin todella positiivisesti yllättynyt
71434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Venttiileihin ei tarvitse koskea alle 500 TUHANNEN kilometrin eikä kumeja tarvita kuin makuuhuoneessa :-)
Mutta jotkut tiivistävät hotoja välyksiä kumeilla autoissakin, niissä joissa on rumpujarrut vielä takana!!!!

Äänestä
  • fiksuu tane...Toyotalla sentää pidetää asiakkaista huolta toisin on asiat sakemannien ja ranskisten merkeillä.

    Äänestä

  • Millä lailla venttiilien ohjurin kumit korreloi jarrujen kanssa ? Omassa on kyllä levyt takana. Ja venttiilien varsilla on kumi odelleen hyvä tiivistemateriaali. Aja vaan sillä yli 500 tonnia ajetulla autollasi...

    Äänestä

männänrenkaiden osalta.

Äänestä
  • pitäny huomata jo tehtaalla laadunvarmistuksessa materiaalivirheet, "toi ota" LAATUAKO, pöllöt!

    Äänestä

Mulle tehtiin sama juttu kaksi kertaa kymmpitonnin välein ja kesti toisenkin kerran jälkeen vaan sen kympin ennen kun öljynkulutus taas alkoi. Eli turha homma vaihdoin koko auton. Kyllähä ne kait olis vaihdellu niitä takuuseen mutta ku on muutakin tekemistä ni ei jaksa juosta pajalla. Uudessa ei oo enää tota vikaa.

Äänestä

Mulla oli kanssa vm-00 corolla ja sama vika, että kulutti öljyä epätavallisen paljon. Sanoin jo takuuaikana asiasta huoltoon, mutta eipä otettu kantaa. Vaihdoin keväällä uuteen solwagoniin ja kysyin taas öljynkulutuksesta=>Sanottiin että vm-00 VVTi koneissa oli tosiaan sellainen tyyppivika, että männänrenkaan jäävät jumiin ja aiheuttaa öljynkulutusta joten männänrenkaat vaihdettiin takuuna=>saa seuraava omistaja ainakin korjatun auton:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TAKUU kirjoitti:

Kävin tänään huollossa kertomassa autoni suuresta öljynkulutuksesta, arvelin että asiaan ei oteta mitään kantaa kun autoni on yli takuuajan (Corolla 1,6 VVTi vm-2000 ja ajettu reilusti yli 110 000km)! Yllätyksekseni autoon varattiin aika männänrenkaitten ja venttiilivarsien kumien vaihtoon. Itse maksan vain öljyt ja nesteet.
KIITOS olin todella positiivisesti yllättynyt

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu