Sain käytetyn samsung -puhelimen käyttööni. En tarvitse nettiä, mutta onko niin ettei puhelimen kalenteria saa käyttöön ilman että perustaa tilin. Pehelimellani en pääse nyt nettiin, dataesto päällä. Muuten puhelin pelaa mutta kalenteria avatessa ei normi kalenterin sivu aukea vaan vaatii tilin avaamista FB, google tai yritys.
Samsung/Kalenterin käyttö
14
357
Vastaukset
Kalenteri taitaa vaatia jonkin tilin jotta sitä voisi käyttää. ( Esim Google tilin)
- Epätoivoinen
Näin minäkin olen asian ymmärtänyt. Aika outoa ettei kalenteria saa käyttöön ilman että on nettiyhteys, jos siihen ei todellakaan ole tarvetta ja halua maksaa siitä. Kalenterille olisi kyllä käyttöä.
Epätoivoinen kirjoitti:
Näin minäkin olen asian ymmärtänyt. Aika outoa ettei kalenteria saa käyttöön ilman että on nettiyhteys, jos siihen ei todellakaan ole tarvetta ja halua maksaa siitä. Kalenterille olisi kyllä käyttöä.
Tosin testasin äsken LG Optimus 2X mallilla ja siinä se kyllä antoi avata kalenterin vaikka Google tiliä tai internet yhteyttä ei ole.
- play store.
mitä tolla tekee ilman google tiliä,sillä saat kaupasta vaikka mitä eikä maksa mitään
- Epätoivoinen
Käyttää vain puhelinta muuhun tarkoitukseen, ainoastaan nettiyhteys pois päältä, dataesto. Nyt en pääse nettiin, ja kalenteri ei toimi. Muut normaalit palvelut toimivat. Onko jokin asetuksissa miten saan kalenterin toimimaan ilman tilin avaamista?
- synk synk
eikö se anna ohittaa sitä tili kyselyä sillä sehän on vaan synkkausta varten kysytty,kyllä google kalenteria voi käyttää normaalisti ilman synk
- Epätoivoinen
Ei anna ohittaa. Hox!! Minulla ei ole tällä hetkellä tiliä luotuna enkä halua sellaista luoda enkä edes pysty koska tilin luomiseen tarvitaan nettiyhteys mitä minulla ei ole kännykässä kun olen laittanut dataeston liittymääni. Tehdasasetukset palautettu eli puhelin on täysin "nollattu". Eli edelleen tarvitsen apua miten saan kalenterin avatuksi Samsung GT-I9100, n. 2,5 puoli vuotta vanhasta puhelimesta ilman tilin avaamista.
Jos se ei tosiaan anna aukaista sitä niin ainut keino on laittaa Google tili kännykkään. Mikä Android versio siinä muuten on?
- proffaa..
hei dataestoa ei nykyään tarvi koska asetuksista ja alasveto valikosta saa dataverkon kytkettyä pois käytöstä hetkessä..isommissa kaupoissa,kirjastoissa,mäkkäreissä on yleensä julkinen ilmainen wifi verkko jota kannattaa hyödyntää sgs2 puhelimessa
- jeps..
Ei netti tarvitse olla päällä, jotta voisi kalenteria käyttää. Käyt vain kerran netissä ja avaat tilin, mikä on sitten jatkuvasti päällä (ilman nettiäkin).
- kumpikampi
Eikös siinä ole samsungin oma kalenteri? kumpaa yrität käyttää? googlen vai samsungin?
Yleensä Android laitteessa on vain yksi kalenteri asennettuna ja sen asetuksista voi valita käytettävän tilin.
- coock
No onhan nyt vaikeaa. Minä vanha ukko kännispäissäni olen synkronoinut applen mobiililaitteeni, android laitteeni ja windows tietsikkani kalenterit keskenään. Ei voi nykynuorillekaan olla vaikeaa.
- Anonyymi00010
Kyllä v'ituttaa kun vuodesta 2018 aloitin merkkaamaan omia tapahtumia Samsung puhelimen kalenteriin niin kaikki merkinnät ovat hävinneet!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004383"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1022936Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212855Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p9326576 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark652318Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332117- 202072
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382038- 872019
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi371789