Kysymys kuuluu, löytyykö mitään taulukkoa netistä tai nyrkkisääntöä, kuinka paljon yksi neliö ampeereita turvallisesti lävitseen päästää. Pitäisi 25 A virrankulutusta silmällä pitäen vetää johto takakonttiin vahvistinta varten.
Virtajohdon mitoitus 12v järjestelmässä.
tops1
61108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
laita 35mm2 kaapeli virtoihin ja saman kokoinen maa puolelle niin ainakin kestää ja sulakkeeksi 150A sulake
Ensin tuntui vastauksesi aivan ylilyönniltä, mutta tosiaan niin hullulta kuin se kuulostaakin niin melkoista kaapelia pitää olla 12v järjestelmässä jos vahvarin teho alkaa lähennellä vaikka 2000w. Kun tuolla kaapeli laskurilla tsekkasin niin että tehohäviöt matkalla olis maksimissaan 10% luokkaa.
Kts. esim. tämä:
http://www.adita.fi/laskuri.asp
kassakas äläs nyt typeröi siellä, ei täällä nyt taas niin tyhmiä olla;)
150 A sulakkeellahan pääsis jo 1800watin tehoon. Ja kun tosiaan tarvitsen vain 25 A siirtävän piuhan 25x12v=300w Eli sen se mun vahvari enimmillään ottaa, vähempi toki antaa. Sillattuna 4 ohmiin 1x150w.
no sit joku 16-20mm2 kaapeli. aina on parempi, että on paksua kaapelia kuin jotain paukkulankaa mikä hajottaa laitteiston.