sopiiko collie kerrostaloon

collie1234

elikkäs asun kerrostalossa ja haluaisin collie rotusen koiran mutta en ole varma kannattaako sellaista hommata kerrostaloon

4

860

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Azalea

      Maku- ja koulutusasia. Collie on herkkähaukkuinen rotu jonka voi kouluttaa olemaan haukkumatta. Jos se saa tarpeeksi liikuntaa se enimmäkseen nukkuu sisällä ollessaan.
      Meillä on collie kerrostalossa ja koko talo tykkää siitä.

    • collie3

      Collieissa on yksilöitä jotka ovat haukkuherkkiä kaikki ei ole ja kunhan ei ole eroahdistusta niin sopii hyvin kerostaloon.

    • tarjuliii

      Meillä ainakin on asustanut ekat koirat kerrostalossa, asia erikseen että colliella tuppaa olemaan ongelmana se että voi pelätä lattiapintaa ellei ole mattoa. Jotkut colliet ovat jostain syystä (tutkittu asia) arkoja kerrostalon kiiltävälle kivilattialle joka on hieman liukas. Muutenkaan ei tee koiran lonkille tmv. kovin hyvää jos asut vaikka korkeammalla kuin ensimmäisessä kerroksessa ja sitemmin pennusta asti joutuu juoksemaan portaita päivittäin ylös ja alas.

      Mutta kyllä ne ihan hyvin soveltuu kerrostaloon kunhan opettaa jo heti alkuun olemaan haukkumatta. Meillä ei kyllä ole koskaan edes ollut ongelmaa tämän haukkumisen kanssa kun ei kukaan koirista oikein hauku.

    • ankkugrr

      Sopii. Collieni ei päästänyt ensimmäiseen 6kk ääntäkään ja sitten opetin käskystä haukkuu. Mulla ei ole ensimmäinenkään koira ollut ikinä haukkuherkkiä, vaikka ääntä löytyykin. Pahin virhe opettaa kun joku tulee kylään niin se "kuka tullee"... Meillä ihmisen tullessa koirat vain kävelee ovelle kattoon eikä välitä koputuksista/ovikellosta/random äänistä. Minulla on ollut siis labbis seropi ja nyt on pehkocollie ja irlanninsusikoira

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      181
      4193
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      89
      2740
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      132
      2229
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      78
      2196
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2021
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      5
      2019
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      28
      1970
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1793
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1793
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      83
      1777
    Aihe