Australiankääpiöpaimenkoria

loasjfl

Olen kauan ihaillut ausseja ja tekisi niiin mieli hankkia sen rotuisen pennun, mutta asun pienehkössä asunnossa joten koko hieman arvelluttaa.. Avopuolisonikin haluaisi mieluiten pienemmän kokoista koiraa.
Eli kysymykseni on että mikä Miniature American Shepherdin tilanne on Suomessa tänä päivänä? Syntyykö pentuja jo Suomessa vai pitääkö ulkomailta hankkia? Onko näillä mineillä jotain "uusia" periytyviä sairauksia? Rotuhan on kehitetty jalostamalla pienikokoisia australianpaimenkoiria, eikö? Eli siinä on sitten ollut melko pieni geenivariaatio.. Paljon tämmöisestä saa maksaa suomessa ja ulkomailla?
Tiedän että ei ole vielä suomen kennelliiton tunnistama rotu, mutta minua se ei haittaa kunhan on paperit jonkinmuotoisesta taustasta..

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saraaa.

      ohoh ompa ihana tapaus! Itse olen rakastanut ja harkinnut australianpaimenkoiraa, mutta asumme kerrostalossa (tilavassa kylläkin), niin ehkäpä tuo pienempi versio olisi parempi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe