Virtaa koneeseen

Kuinka iso vrtalähde vaaditaan nyky koneeseen?
Ostan 4770k, 8Gb ram , GTX770,SSD, HDD, DVD
Riittääkö 550w kellottamiseen prossulle ja näyttikselle?
Vai onko parempi ottaa isompi? Ja kannattaako näytts ottaa 4Gb muistilla?
772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • 550w riittää, mutta 600w kannattaa jos on myöhemmin tarkoitus päivitellä.

    ja näyttis 2gb muistilla ellet pelaa monella näytöllä tai yli 1920x1080 resolla

    Äänestä

Luulin Antec virtalähdettä laadukkaaksi.
Mikä virtalähde nykyään on laadukas?
Onko jimms hyvä paikka ostaa vai saako jostain halvemmalla?
Viisi vuotta sitten kokosin viimeksi koneen. Silloin ostin jimmsiltä osat.

Äänestä
  • Jimmsistä kannattaa ostaa mielummin jos ostat yhden tai kaksi tuotetta. Antec On Laadukas-

    Äänestä

Mindfactory on halvempi kuin jimms
Tässa hyvä paketti https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/cf143522055c52427f8d4f066d0cd419b47e136af5b9b38cd68

Jos tarkoitus on laittaa SLI niin virtalähde kannattaa vaihtaa isompaan.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/800-Watt-Super-Flower-Golden-Green-Modular-80--Gold_643423.html

Kotelo kannattaa tilata jimmsiltä jos löytyy sopiva.
Panostaisin vähän enemmän koteloon koska laatu osia.
Fractal R4 on suosittu.
Corsair hyvä valinta.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Corsair-Graphite-600T-Window-Midi-Tower-ohne-Netzteil-silber_812974.html

http://www.mindfactory.de/product_info.php/Corsair-Obsidian-650D-Midi-Tower-ohne-Netzteil-schwarz_721960.html

Riippuu minkä näköisestä kotelosta tykkää.

Äänestä

"Luulin Antec virtalähdettä laadukkaaksi.
Mikä virtalähde nykyään on laadukas?"

Kun hommaa Corsairin AX/ HX sarjalaisen tai Seasonicin, niin ei voi mennä pieleen ja koneen komponentit kestävät pidempään kun saavat laatusähköä. Toki on muitakin hyvin laadukkaita powereita. Itsellä on pari Corsairia, TX, ja tällä hetkellä AX sarjalainen eikä valittamista ole ollut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


konetta ostamassa kirjoitti:

Kuinka iso vrtalähde vaaditaan nyky koneeseen?
Ostan 4770k, 8Gb ram , GTX770,SSD, HDD, DVD
Riittääkö 550w kellottamiseen prossulle ja näyttikselle?
Vai onko parempi ottaa isompi? Ja kannattaako näytts ottaa 4Gb muistilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu