Majoituksesta ja muusta yleisestä...

2XK

Olisimme kaverini kanssa matkustamassa Splitiin elokuun lopulla.
Haluaisinkin kysellä majoituksesta, olisiko teillä kokemuksen kautta suositella jotain hotellia - tai toimivaa B&B-ratkaisua?
Meidän oikeastaan ainoat välttämättömät toiveet on ilmaistoitu huone ja aamiaismahdollisuus. Mietimme myös vaihtoehtoisesti jääkaapilla varustettua majoitusta, joten haluaisin kuulla kokemuksia myös sellaisesta (missä yövyitte/ostitte ruokatuotteet tms.)
Myös vinkkejä hotellista/hostellista, jonka lähettyvillä on oivallinen aamiaispaikka, otetaan vastaan!
Mitä muuta ehdottomasti kokemisen arvoista Kroatian eteläpäässä olisi?
Kiitos paljon vastauksista jo etukäteen!

6

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werso123

      Menkää ehdotomasti mielummin Trogirin kaupunkiin kuin Splittiin. Trogir on aivan lentokentän vieressä ja paljon viihtyisämpi ja tunnelmallisempi kuin Split. Saariretkiä myös suosittelen.

    • kastela

      Itse suosittelen Kastelaa mika on Splitin ja Trogirin valissa.

      Sielta paasee katevasti molempiin kaupunkeihin ja saa nauttia 7 kylan muodostamasta idyllisesta alueesta.
      Splittiin 18 ja Trogiriin 4 km.

      Kastelassa asuu suomalainen nainen joka vuokraa loma-asuntoja.

    • 2XK

      Kiitos paljon vinkeistä! Trogiriin päädyttiin (tai päädytään siis) ja sieltä löytyi oikeinkin viihtyisän oloinen B&B-ratkaisu melko läheltä rantaa.

      Nimimerkki werso123 mainitsi saariretket, mutta olisiko teillä (tai jollain muulla, jonka silmiin tämä osuu) tietoa paikallisesta laitesukelluksesta?
      Löysin googlen kautta sivun, missä on ihan kurssipohjalta (kestää 3-4pv ja maksaa yli 300€) ko. toimintaa, mutta olisin enemmän kiinnostunut ihan vaan ns. pelkistetystä "kertakokeilusta".
      Oon yleesä reissannu yksin - ja saanu suht helposti selville paikan päällä kaiken tarvitsemani, mutta sama kai kysyä tämäkin kun kerran mahdollisuus on. :)

    • Splitiä ei missään tapauksessa kannata jättää väliin. Se on kaunis, paikallisten asuttama kaupunki ja rantojakin löytyy. Varasin juuri 70 neliöisen apartmentoksen kahdella makuuhuoneella ja kahdella parvekkeella (17,65€/hlö/yö) vähän keskustan ulkopuolelta. Meitä on syyskuun puolivälissä neljä lähdössä Dubrovnikiin, sieltä saarten ja rannikkokohteiden kautta Splitiin, josta paluulentomme lähtee lokauun alussa. Lennot varasimme Norwegianilta.

    • werso123

      Mieheni kävi sukeltamassa Bracin saarella Bol:ssa. Puolen päivän sukellusreissu (1 sukellus) maksoi n.50e lainavälineillä. Sukelluskeskuksia Bol:ssa oli useita, varmaan niitä löytyy muualtakin. Trogirissa en sukelluskeskuksiin törmännyt.
      Etsitkö ns. intro-sukellusta vai onko sulla sukelluskortti ja tarkoitus olisi käydä vain yhdellä/kahdella dyykillä?

    • 2XK

      Itsellä ei ole aikaisempaa kokemusta laitesukelluksesta, eli kyse olisi juurikin introsukellus-tyylisestä ratkaisusta. Sukelluskorttia en juuri sen vuoksi malta hankkia kun ulkomailla tulee käytyä kerran, max. pari vuodessa - ja nekin yleensä kaupunkilomia.
      Nyt päätin lähteä vaihtelun kannalle ja, koska oon pitäny sukellusta mielenkiintoisena "pakko joskus kokeilla"-juttuna, mietin oisko se mahdollista yhdistää tähän kun kerran kaverillakin olisi hommaan kiinnostusta. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe