Rakennan taloa ja ajattelin jättää talon talveksi haltex tuulensuojalevyn varaan. Mitä ajattelette, tuleeko ongelmia? Talossa on siis pelkkä runko pystyssä,ei vielä villoja seinässä.
Ajattelin ensi keväästä laittaa ulkoverhouksen. Kestääkö talo talven tuulensuojalevyn varassa?
Haltex tuulensuojalevy talveksi
2
2658
Vastaukset 2
- Pro kesärakentaminen
Laitahan kuitenkin vesikatto. Jos siinä se vesikatto jo on, niin kyllä sen pitäisi talven yli mennä ilman vaurioita. Ikkuna- ja oviaukot voisit myös tukkia, ettei lunta ja sen mukanaan tuomaa kosteutta pääse sisälle.
- levytellen
Vaikka ketju onkin vanha niin hieman lisää tietoa. Jos haluatte jättää rakennuksen tuulensuojalevypintaiseksi talven yli niin silloin vaihtoehtoja on ainoastaan kotimainen Tuulileijona. Luultavasti myös se norjalainen bitumikyllästeinen käy hyvin. Virolaisista levyistä puuttuu homeelta suojaava aina pinnasta. Se virolaisen vihreä väri lähtee ensimmäisessä sateessa pois. Rakentamisessa kannattaa muistaa, että halvalla ei aina hyvää saa. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 54619
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43552Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29507Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.27437- 33415
- 66409
- 32405