Moi! Tässä ollaan piakkoin 16 vuotias ja metsästyskortti on jo taskussa!
Luultavasti piakkoin kyselen metsästys seuran jäsenyyttä joka käy aika helposti sillä tuttu kuuluu siihen ja tietääkseni myös johtaa sitä. Budjetti ei ole minulla kovin iso noin 300 euroa ja sitä ei kehtaa ylittää. Elikkä kysymys on seuraava, millainen aloittelijalle?
Luultavasti tulee pienriistaa metsästettyä (jäniksiä suurimmaksi osakseen) ja metsäkanalintuja.
Sen verran perehdyin asiaan että sain sellaisen käsityksen että ainoa keino saada käyttää asetta on rinnakkaislupa(?).
Millainen haulikko aloittavalle metsästäjälle?
3
218
Vastaukset
- keketsup
Tuohon nyt vaikee vastata, mutta suosituksia voi antaa kylläkin. Hyvä ase ampuma- ja metsästysharrastuksen aloitukseen lienee kuitenkin päällekkäispiippuinen perus haulikko. Toki tuo budjetti on aikaa niukka, mutta käytettynä varmasti löydät sopivan haulikon. Esimerkiksi vanhoja suomalaisia haulikoita (valmet/Tikka) tai sitten baikkal.
- Heikkilä
Etsisin sinun sijassasi Baikalin MP153, jolloin täytyy löytyä jo melkein uusi ase.
Sitä voit hyödyntää myöhemmin sitten vaikka vara-aseena tai/ja tehdä siitä kettu-haulikon latailemalla siihen UNAN hauleista sattuvia paukkuja.
Vanhaa kaksipiippuista en oikein tuolla budjetilla etsisi, voi olla vaikeaa löytää kunnollista. - Nuori Aloittelija
Kiitos ehdotuksista! Pitää vähän katella ja jos tulee kysyttävää niin luultavasti kirjoitan tänne jälleen. Vielä otan tietty ehdotuksia/vastauksia tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2074586- 1862571
- 671512
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961210- 1251119
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1041116- 711071
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91042Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1311017- 109989