mihin laitatte lapsilisät

ghjdhh

säästöön, tarpeisiin vai tuhlaatteko omiin juttuihin? itse käytettiin lisät harrastuksiin, vaatteisiin yms juttuihin. 14 vuotiaalle annoin kortin ja sai päättää niistä itse, vaatteet ja kaikki huvit ja laskut maksoi sillä.

13

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Werso123

      Lapsilisän siirrän joka kk lapsen omalle tilille, josta maksetaan lapsen matkat ja isot hankinnat kuten polkupyörä tms. 18v.rahaa löytyy myös ajokorttiin. Meillä myös mummo laittaa säännöllisesti rahaa lapsen tilille. Meillä vaatteet ja muut menot maksaa äiti ja isä, lapsilisiä ei käytetä arjen menoihin.

    • Kaukonäköisesti

      Meillä on lapsilisät säästetty alusta asti lasten tileille (ei käyttö - tai säästötileille, vaan sellaiselle, jossa ne on poikineet mukavan summan "korkoa"). Kun ikää on tullut 18 v, sieltä on maksettu ajokortit ja muut isommat menot, kuten vuokratakuut yms. Tällä hetkellä rahaa keräillään lasten omien asuntojen ostoon.

    • dhs

      Tällä hetkellä menevät ihan lapselle tarvittaviin hankintoihin. Kunhan menen hoitovapaalta töihin, niin sitten saatetaan ohjata lapsenkin tilille. Katsotaan tilanteen mukaan.

    • lissu vaan ei pissa

      Ruokaan ja kaikkeen tarpeelliseen arkielämän menoon. Olen hoitovapaalla ja lapsen isä tällä hetkellä työtön, joten meillä ei ole yhtään ylimääräistä. Kaikki menee välttämättömyyksiin, mitä tilille tulee. Emme kuulu niihin hyväosaisiin, jotka voivat siirtää lapsilisän sivuun odottamaan myöhempiä aikoja. Ei niin tehneet kyllä omatkaan vanhempani aikoinaan.

    • lauelli

      Meillä lapsilisä kuluu suurimmaksiosaksi päivittäistarpeisiin tällähetkellä. Olen hoitovapaalla ja rahat on välillä tiukassa. Sen verran teen että joka kuukausi laitan lapsilisästä 20-50€lapsen säästötilöille että on vähän jemmassa tulevaisuuteen (rahaa laittavat säästöön myös isovanhemmat, kummit ja muutama minun sukulainen) isompia hankintoja varten. Kunhan palaan työelämään niin katson sitten asiaa uusiksi että miten lapsilisän kanssa teen. Mahdollisesti kun lapsi on vanhempi saa hän osan lapsilisästä kuukausirahaksi ja osan laitan säästöön, jos elämäntilanne sen sallii!

    • ei säästöön

      Meillä on aina mennyt lapsilisät nimenoman päivittäisiin menoihin muiden rahojen joukossa.

      En ole ajatellut, että tämä raha on lapsilisää ja sillä ostetaan nyt pojalle pyörä. Olen saattanut maksaa tilille tulleella lapsilisällä laskuja ja sitten omana palkkapäivänä ollaan lähdetty isommille ostoksille, jolloin tehty hankintoja myös lapsille.

      Minulle ei valitettavasti ole koskaan säästetty rahaa. Olen itse säästänyt omilla viikkorahoilla ja kesätöillä ala-aste ikäisestä lähtien. Vanhempien kanssa neuvotelttin arjen hankinnoista, että mitä he ostavat ja mitä varten käytän säästöjäni.

      Samalla kaavalla pyrin myös omia lapsiani kasvattamaan. Ei kaikkea voi saada ilmaiseksi tässä maailmassa..Ja pienituloisilla se voi olla yllättävän realistinen ajattelutapa.

      Mieluummin siis käytän pieniin arjen piristyksiin tuota lapsilisää, mitä talletan sitä vuosien päähän. Esim. elokuvailta, pienet reissut (esim. eläinpuistossa käyminen) tai lasten harrastusten kustannukset menevät niin sanotusti lapsilisistä.
      Koska näillä tuloilla lapsilisien säästöön laittaminen tarkoittaisi sitä, että lapsilla ei olisi vara harrastaa ja aika paljon oltaisiin vaan kotona.

      Tottahan minäkin laittaisin säästöön mikäli lainat ym. sen sallisivat. Ja mukava kuulla, että aika monella se näyttää onnistuvan :)

      • Köyhä lapsuus

        Itse ostin esim. ensimmäisen vaihdepyöräni kesätyörahoilla. Keräsin myös pulloja ym. Haluan, että lapseni myös oppii, että raha ei kasva puussa. Mutta itse haluan kuitenkin säästää lapselleni ja jos mahdollista ostaa sen polkupyörän, mopon ja varmaan ajokortinkin maksan. Haluan, että hänellä on helpompaa kuin minulla aikanaan lapsena, mutta ei kuitenkaan liian helppoa. Mua kiusattiin koulussa vaatteista ja esim. polkupyörästä jonka satulan päälle syljettiin ym.


      • ei säästöön
        Köyhä lapsuus kirjoitti:

        Itse ostin esim. ensimmäisen vaihdepyöräni kesätyörahoilla. Keräsin myös pulloja ym. Haluan, että lapseni myös oppii, että raha ei kasva puussa. Mutta itse haluan kuitenkin säästää lapselleni ja jos mahdollista ostaa sen polkupyörän, mopon ja varmaan ajokortinkin maksan. Haluan, että hänellä on helpompaa kuin minulla aikanaan lapsena, mutta ei kuitenkaan liian helppoa. Mua kiusattiin koulussa vaatteista ja esim. polkupyörästä jonka satulan päälle syljettiin ym.

        Noin minäkin ajattelen, mutta tosiaan tällä hetkellä ei ole vara laittaa säästöön. Lainat ym. kun on maksettava ja ylijäävällä rahalla, jonka voisi laittaa säästöön, niin piristämme arkea.
        Normiarkimenoihin lasken itse myös vaatteiden hankinnat ja esim. harrastevälineiden ostot (sukset tms.). Näihin lapsen ei tarvitse käyttää säästöjä..

        Meillä siis lapsi saa kotitöistä yms. rahaa, joka laitetaan säästöpossuun. Possu viedään pankkiin ja rahat menee lapsen tilille. Nyt kun ovat vielä pieniä, niin ollaan sovittu, että raha odottaa siellä kunnes lapsi on tarpeeksi iso. Voihan se olla, että ei tule tarvetta käyttää näitä ennen 18v ikää, jolloin voi itse laittaa säästöjänsä ajokorttiin..Hope so :)

        Monesti olen punninnut sitä, että arvostaako lapsi enemmän lapsuudessa koettuja iloja ja nautintoja vai sitä, että lapsuudessa ei ole ollut juuri mitään erikoista ja isona saa sitten ajokortin. Tämä nyt ihan kärjistettynä esimerkkinä...... :)

        Pyörät yms. olen ostanut ihan oman harkinnan mukaan käytettynä tai uutena ihan jo ekologisista syistä.
        Ei sillä pyörän ulkonäöllä ole väliä, jos on tarpeeksi asennetta ajaa vähän romuisellakin pyörällä. Meidän kossi nimittäin nauttii suurta ihailua kaveripiirissä ns. crossipyörän vuoksi, jota on itse tuunannut. Ihan siis käytettynä ostettu normipyörä :)


    • yohfdjl

      Minulla on kaksi lasta, tarhaikäisiä. Olen opiskelija ja yh. Rahaa ei siis tällä hetkellä ole ylimääräistä. Jokainen penni lapsilisistä menee ihan elämiseen, ruokaan, vaatteisiin, vesimaksuihin jne...

    • kaikenlaiseen

      Rahaa ei ole erikseen korvamerkitty, joten en tiedä tarkalleen mihkä menee. Sinne se tupsahtaa tilille mihin palkkakin. Lapsella on kyllä säästötili.

    • ruokaan yms. menee

      Toistaiseksi meillä eletään ihan kädestä suuhun kun olen yh ja hoidan vähän vajaa 3v:tä vielä kotona. Toivottavasti myöhemmin tilanne paranee ja saan säästöön jotakin pesämunaksi :)

    • Äiti+isi+3 lasta

      Säästämme lapsilisät pahanpäivän varalle. Emme olisi tehneet lapsia, mikäli tuo kuukausittainen pikkusumma olisi ollut merkittävä tuloerä perheellemme.

    • fisutt

      Ruokaan ja laskuihin menee. Saan kyllä säästöönkin rahaa, mutta ne säästöt on pahan päivän varalle ja isoihin yllättäviin menoihin, ei ylimääräistä.

      Joskus 16-vuotiaana voisin kuvitella antavani lapselle omaan käyttöön nuo rahat, mutta niistä olisi sitten maksettava kaikki vaatehankinnat, puhelinlaskut ym.

      Asuntolaina on toivon mukaan maksettu sitten kun ajokortteihin ym. tarvitaan rahaa joten sitä varten ei tarvitse alkaa säästämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      183
      6652
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      153
      1895
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1618
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1340
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      49
      1083
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      1001
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      972
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      899
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      891
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      859
    Aihe