Yariksen uusin testi

Aika ajanut ohi

TM 12/2013 5-ovisten pikkuautojen vertailut. Toyota Yaris hienosti jumbosijalla. Vaivaiset 2 tähteä ja yleisarvosana 7,6, kun vertailun voittanut Ford Fiesta Ecoboost sai kiitettävän (8,9) ja täydet 5 tähteä. Yaris hävisi myös parille selvästi halvemmalle kilpakumppanilleen.

TM kommentoi, että Yarikseen on koottu (lue: kopioitu) kaikki segmenttiin kuuluvat ominaisuudet, mutta "viimeistelyyn ei ole uhrattu tunteita eikä ylpeyttä". Siis miten kuten kasaan lätkitty kyhäelmä.

Suosittelen lukemaan koko jutun!

6

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uytresdcv

      Joo-o. Mitäs siirsivät valmistuksen huolimattomille Eurooppalaisille. Selvä harakiri.

      • Made in turkey

        Myös muissa malleissa tulossa sama kohtalo, Suomeen tuotavat mallit on Turkista! Tuleeko juurikaan japanista enää mitään täällä myytävää? Rav4?


      • Verso-S,
        Made in turkey kirjoitti:

        Myös muissa malleissa tulossa sama kohtalo, Suomeen tuotavat mallit on Turkista! Tuleeko juurikaan japanista enää mitään täällä myytävää? Rav4?

        Japanista tulee Suomeen ainakin: Prius ja Verso-S


    • Fiestanainen

      Ostin fiestan!

    • variksenpelätin245

      Turkkia auto ei ole nähnytkään. Made in France. Kuka näiden testien perusteella auton edes ostaisi ? Kannattaa kuitenkin itse käydä koeajolla ajelemassa mallit lävitse.

      • Rumakumikä

        Kamala vessa, testihäviö ja vielä Ranskasta. Ostan Citroenin jos haluan Ranskassa valmistetun auton. Jos taas haluan turkkilaisen auton, ostan Toyotan Corollan tai Verson tai..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      42
      4712
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2564
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1015
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      954
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      118
      911
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      874
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      825
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      810
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      49
      767
    Aihe