Koirien ongelmia

velli555

Hei! Meidän kolmella cavaliertytöllä on joku pieni koulutettava juttu, tai muutama sellainen. Haluaisin vinkkejä näiden kouluttamiseen, jotta kaikki pahat tavat saataisiin kuriin.

1. 3v cavatyttö, Joskus, kun koira pestään, se käy pissalla sängyssä. Voiko tämä johtua ilosta? Eilen koira pestiin ja mentiin sitten katselemaan sen puuhia sängylle. Sitten se yhtäkkiä vain lirautti pitkän pissin sängylle, voiko tästä rangaista ja mitä tehdä?

2. 1,5v cavatyttö, Se on arka koville äänille ja joillekin esineille. Voiko koiraa totuttaa tästä pois ja miten? Lisäksi se haukkuu kimeää haukuntaa lenkillä, jos joku koira tulee vastaan tai hän ei saa olla edellä, mitä tehdä?

3. 9kk cavatyttö, Koira ulvoo, haukkuu ja vinkuu, joskus repii huonekaluja ja seiniä, silloin kun jää yksin (tai muiden koirien kanssa). Tiedän, että sillä on eroahditsus, mutta onko jossain hyviä vinkkejä, koulutusohjeita tai videoita sen poiskouluttamiseen?

Kiitoksia kaikille vastaajille, ja pakko ei siis ole vastata kaikkiin:)

1

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cava

      1. Luulenpa, että pissaaminen sängylle on jonkinlainen protesti. Käytättekö koiran pissillä heti pesun jälkeen? Kannattaisiko kokeilla?

      3. Oletteko harjoitelleet asteittain koiran jättämistä yksin/keskenään ja siten, että koiralle on esim. juuri annettu ruoka (kylläinen koirakin on tyytyväinen ja rauhallisempi)?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4787
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      186
      2103
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1782
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1415
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1291
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1106
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      17
      1103
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      993
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      302
      989
    10. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      976
    Aihe