Mökki traktorina tuollainen valmet 505 vm89, talvella lumitöissä ja kesällä polttopuuhommissa, jotenpienellä ajolla, nyt täytyy kysyä teiltä viisaammilta missäköhän mahtaisi olla vika vai onko vikaa, nimittäin pitkän maantieajon jälkeen kun painaa kytkimen pohjaan ja nostaa ylös niinkoetaulussa vilkahtaa se punainen STOP -valo nopeasti?? Muuten se ei vilkahda, mutta nyt pari kertaa olen heittänyt pidemmän matkan tienpäällä ja kiinnitin huomiota että vain tälläisen ajon jälkeen vilkahtaa, ei siis jää palamaan tai mitään vilkahtaa vain nopeasti aina kun kytkimen päästää ylös.
Vastaukset 4
- 56mk490
Meillä Valmet 605 teki joskus samaa, kun oli kovan kuormituksen alla. STOP-valon kans taisi välähtää myös vaihteiston öljynpaineen merkkivalo.
Jos vain hetken välähtää, ei syytä huoleen. Meidänki 605 kestänyt hyvin jo 13000h.
-05 sarjan valmeteissa aina kytkintä painettaessa kytkeytyy pikavaihde nopealle siksi aikaa kun kytkin on alhaalla. pikavaihde toimii hydraulisesti ja olettaisin valon räppäämisen liittyvän siihen.
Mutta ihan normaalia, joten ei syytä huoleen.- pertti5
Jep kyllä sen stop valon kanssa välähtää myös öljyvalo.
Kiitos vastauksesta!
- valmet 755,305
Vilahdus johtuu siitä, kun painaa kytkinpoljinta, pikavahde käy hetkellisesti
muistaakseni nopeammalla puolella ja sen takia vaihteiston öljynpaine käväisee
matalana hetkellisesti.Öljyjen ollessa kuumat ,virtausvastus on pieni ja
paine ehtii käydä sen takia alhaalla eli ihan normaalia.- Anonyymi
Joo, samaa hommaa ihmetellyt 705:ssa.
Semmonen 4000 h ajettu tuli viime kevättalvella hankittua. Mutta ilmeisesti ominaisuus. Valtran huollon nuorempi sukupolvi ei osannut selittää, ehdottivat paineiden mittaamista, että onko pumppu menny, vai sisäinen vuoto. Itse epäilin myös anturavikaa. Hydrauliikka kyllä toimii nopeasti jo pienillä kierroksilla. No, kaipa tuo tapansa näyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j841281- 42834
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga77790Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden245723Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35601- 46585
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️80582- 37532
- 25522
- 28497