Valmet 505

pertti5

Mökki traktorina tuollainen valmet 505 vm89, talvella lumitöissä ja kesällä polttopuuhommissa, jotenpienellä ajolla, nyt täytyy kysyä teiltä viisaammilta missäköhän mahtaisi olla vika vai onko vikaa, nimittäin pitkän maantieajon jälkeen kun painaa kytkimen pohjaan ja nostaa ylös niinkoetaulussa vilkahtaa se punainen STOP -valo nopeasti?? Muuten se ei vilkahda, mutta nyt pari kertaa olen heittänyt pidemmän matkan tienpäällä ja kiinnitin huomiota että vain tälläisen ajon jälkeen vilkahtaa, ei siis jää palamaan tai mitään vilkahtaa vain nopeasti aina kun kytkimen päästää ylös.

4

4885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 56mk490

      Meillä Valmet 605 teki joskus samaa, kun oli kovan kuormituksen alla. STOP-valon kans taisi välähtää myös vaihteiston öljynpaineen merkkivalo.

      Jos vain hetken välähtää, ei syytä huoleen. Meidänki 605 kestänyt hyvin jo 13000h.

      -05 sarjan valmeteissa aina kytkintä painettaessa kytkeytyy pikavaihde nopealle siksi aikaa kun kytkin on alhaalla. pikavaihde toimii hydraulisesti ja olettaisin valon räppäämisen liittyvän siihen.

      Mutta ihan normaalia, joten ei syytä huoleen.

      • pertti5

        Jep kyllä sen stop valon kanssa välähtää myös öljyvalo.
        Kiitos vastauksesta!


    • valmet 755,305

      Vilahdus johtuu siitä, kun painaa kytkinpoljinta, pikavahde käy hetkellisesti
      muistaakseni nopeammalla puolella ja sen takia vaihteiston öljynpaine käväisee
      matalana hetkellisesti.Öljyjen ollessa kuumat ,virtausvastus on pieni ja
      paine ehtii käydä sen takia alhaalla eli ihan normaalia.

      • Anonyymi

        Joo, samaa hommaa ihmetellyt 705:ssa.
        Semmonen 4000 h ajettu tuli viime kevättalvella hankittua. Mutta ilmeisesti ominaisuus. Valtran huollon nuorempi sukupolvi ei osannut selittää, ehdottivat paineiden mittaamista, että onko pumppu menny, vai sisäinen vuoto. Itse epäilin myös anturavikaa. Hydrauliikka kyllä toimii nopeasti jo pienillä kierroksilla. No, kaipa tuo tapansa näyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6348
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5865
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2833
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2268
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1958
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1108
    Aihe