Lennän tässä kohta keski-Romaniaan ja otan kentältä vuokra-auton, mutta löytänyt kokemuksia lähinnä 2008 vuodelta ja kaikki haukkuneet kuinka poliisi sakottaa ja tiet on kehnoja, mitä kehitystä tapahtunut?
Viikko aikaa ajella ja ajattelin ainakin Sibiun tarkastaa.
Romania päivitystä.
5
160
Vastaukset
- Pari linkkiä...
http://formin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=69019&contentlan=1&culture=fi-FI
Autoliiton sivuilta:
"Ulkoministeriön matkustustiedotteen mukaan passia ei ole syytä pitää mukana. Sen sijaan passin kopio kannattaa pitää mukana, ja sen voi näyttää virkamerkkinsä esittävälle virkapukuiselle poliisille.
Teiden huono kunto aiheuttaa jatkuvia yllätyksiä jopa Bukarestin keskustassa.
Öiseen aikaan ajamista kannattaa välttää, sillä etenkin maaseudulla liikenteessä on myös valottomia hevosajoneuvoja. Pysäköityyn autoon ei kannata jättää omaisuutta näkyville, ja autolla ajettaessa on hyvä pitää ovet lukittuina lyhyilläkin matkoilla. Etenkin yöksi auto kannattaa mahdollisuuksien mukaan pysäköidä vartioituun paikkaan. Hälytyslaite, rattiin kiinnitettävä turvalukko ja lukittavat pultit renkaissa ovat suositeltavia.
Romania on maanjäristysherkkää aluetta. Pieniä, vaarattomia järistyksiä sattuu vuosittain useita erityisesti maan eteläosassa ja Mustanmeren rannikolla. Lähes jokavuotinen ongelma ovat tulvat, joita esiintyy lähinnä keväisin ja alkukesäisin maan itä- ja koillisosissa."
Matkustaja- ja matkatavaravakuutus on tarpeen."
https://autoliitto-fi.directo.fi/matkailu/matkakohteet/matkustusopas/?x4373901=1544807 - aloittajalta
Kiitos,noita tiedotteita on hyvä tutkia.
Entä onko kellään myös omakohtasia kokemuksia?
Kannattaako esim ajella vaan ja kohdalle sattuessa ottaa huone hotellista, vai kannattaako tarkemmin suunitella reittiä ja buukailla jo suomesta?
Miten esim keski-Romaniasta löytyy meidän tasosia hotelleja kun en nyt nuukailemaan lähde ja kiva olla muussa kuin kirppuhotelleissa yötä?
Onko muuten yleensä vuokra-autoissa sen maan vignetet valmiina?- Wilkki w
Kävimme kolmena kesänä (2007-2009) omalla autolla Romaniassa. Ajelimme lähinnä transilvanian alueella yöpyen yksityismajoituksessa Sighisoarassa
Mitään negatiivistä ei Romaniasta jäänyt mieleen. Maisemat upeita, hienoja keskiaikaisia kaupunkeja ja mukavia pikkukyliä. Ihmiset olivat ystävällisiä mitään Unkarin tyylistä kusetusta ei ollut kertaakaan.
Me ajoimme joka kerta ensin Sighisoaraan jossa oltiin muutama päivä tehden päiväretkiä lähisudun pikkukyliin. Paluumatkalla sitte kierreltiin moalvian vuoristossa ja maramuresissa.
Itse en ikinä tee etukäteen tarkkojas suunnitelmia einkä varauksia ja Romaniassa siitä ei ollut haittaa. Majoitusta löytyi hyvin ja muutenkin kaikka sujui aina ongelmitta.
Ainoa huonoksi luettava asia on matkanteon hitaus pienemmillä teillä.
- 8+4
Miten niitä kotimajoituksia löytää ja minkä hintasia ne oli silloin 2009? Oliko aamupalalla?
Saksassahan ne löytää helposti Zimmer frei kylteistä tonteilla tai seinissä.- Wilkki w
Me olemme löytäneet majoituksen yleensä vain tutkailemalla mitä portinpielissä taikka talojen seinissä lukee. Tosin kaikki eivät ilmoita kovinkaan näkyvästi vapaista huoneista.
Pienissä kylissä yleensä kyselemällä ainakin joku tietää vuokraako joku huonetta (joskus huoneen voi saada jopa ilmaiseksi).
Netistä löytyy näitä turimisivustoja joista voi etukäteen tutkia alueita jossa aikoo ajella. Sieltä sitten katseleepi näitä kyliä missä on majoitusta tarjolle. Esim. pieni Rasinarin kylä Sibiun kupeessa tarjoaa paljon kotimajoitusta. Yleensä siellä missä on jotain nähtävyyksiä tai muuta matkailijaa houkuttelevaa on myös majoitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1402806Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2692473Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351452- 1211182
- 1081143
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131012Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La59906Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297877