Ruokamyrkytys on ikävä ylläri matkalla. Ja vielä ikävämpää on se, että ruokamyrkytyksen aiheuttaja (herra tai rouva KOKKI) harvemmin saa mitään rangaistusta sattuneesta.
Onhan se nimittäin selvää, että jos vaikkapa risteilyllä laivan ruoka aiheuttaa puolelle koko laivan matkustajista mahataudin, niin silloin laivan kokki on mokannut. Vaikka eihän sitä 100%:n varmuudella koskaan saa kokin syyksi kaadettua, vaikka haluaisi. Miten laivan kokkia rangaistaan, jos iso joukko ihmisiä sairastuu laivalla? Kuukauden palkka jää saamatta tai viikon karenssi keittiöön?
Miksi äyriäiset ovat niin haastava ruokalaji, että laivan kokilla ei ns. homma pysy hanskasa? Miksi ihmiset saavat ruokamyrkytyksiä vielä tänäkin päivänä? Osaamattomuutta vai välinpitämättömyyttä laivan keittiössä?
P.S. Mahatautilaiset ovat tällä hetkellä laskeutuneet Helsinki-Vantaan lentoasemalle. Heidän risteilynsä on ohi ja lento kotiin takana näilä sekunneilla.
Ruokamyrkytys laivalla
7
768
Vastaukset
- kokkiko maksaa?
Tänään diagnoosi on tarkentumassa: norovirus kyseessä.
No, mukava tulijainen sekin 7 vuorokauden risteilyltä. Ja sitten antibiootit naamaan ja pari päivää karanteenissa omassa asunnossa.
Kuka korvaa aiheutuneen "haitan"? Laivan kokki?- kokkiko maksaa?
okei, onhan tuota ollut ennenkin:
http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-1288524321218.html
Jouluristeily muuttui painajaiseksi, kun vatsatautia aiheuttava norovirus aiheutti massiivista oksentelua loistoristeilijällä Itämerellä.
Matkustajien mukaan jopa 400 ihmistä sairastui P&O Cruises -varustamon Oriana-risteilijällä.
Mielenkiintoista tosiaan, että homma ei ole hanskassa ja virheitä sattuu. Ikävä vaan kun puolet laivalla olijoista on taudissa. Niin myös eilnen Suomeen palanneet risteilijät.
- persussuomalainen
Ei tuollasta tapahtuis jos olis vaan suomalaisia kokkeja.
- kokki ei maksanut
Laivalla riehui norovirus. Yli puolet sairastui. Meininki tällä suomalaisella laivalla oli sellainen, että häijy toimittaja repisi siitä lööpin iltapäivälehden kanteen. Mutta me pidämme suumme tukossa.
Tiesittekö, että toisin kuin Suomessa Yhdysvalloissa laki velvoittaa varustamon ilmoittamaan julkisesti tällaisista epidemioista:
http://www.cdc.gov/nceh/vsp/surv/gilist.htm
Suomessa näin ei toimita, joten Oslosta poimittiin laivaan tietämättömät uudet risteilymatkustajat viime lauantaina... Toivotaan että epidemia talttuu pian.
- kiitosvaan
Epäilen saaneeni ruokamyrkytyksen Pietariin menevältä laivan seisovasta pöydästä. (Seven Seas Syötiin vain laivalla. Sen paskomisen jälkeen tuntui kyllä tosi karmealta, kun laivayhtiölle oli ihan sama. Ei ollut muita sairastuneita, niin se vesitti myös mun sairastumiseni.
- NäinMeillä
Ei kokkki läheskään aina epidemioita aiheuta. Se voi saada alkunsa jo elintarvikkeen valmistusprosessissa tai katkennessa kylmäketjussa kuljetuksessa ja säilytyksessä.
- noro
Norovirus on virus, joka leviää hyvin helposti ihmisten käsien välityksellä kaikista pinnoista. Ei suinkaan ole aina ruoasta johtuva, oven kahvat ym:t mihin kosketellaan. Toki, jos kokki on juuri sairastanut noroviruksen, hän levittää sitä. Tai esim salaatit on kasteltu saastuneella vedellä eikä ole hyvin pesty ennen ruoan laittoa. Leviämistie ei ole ihan yksinkertainen selvittää.
Noro on vain yksi aiheuttaja, sitten on ruoka-aineperäisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561288
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1571232Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601115Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu541093Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1031087Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä56873Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56853Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32782
- 51777