Minulla oli HP tietokone ja siinä HP printteri. Ostin toisen merkkisen tietokoneen mutta printteri on HP. Saan sillä kyllä tulostettua ihan hyvin. Mutta skannauksessa se mokoma ei osaa skannata kuin kuvana. Jpg tai muita sellaisia. Vaihtoehtona on Adobe. Mutta tämän uuden koneen mukana tuli adobe Reader 11 eikä se osaa sitä lukea. Pitäisikö etsiä vanhempi versio Adobesta? Voiko niitä pitää rinnakkain?
Printteri
joskus tarvitsen
5121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ilmeisesti yrität skannata Windowsin mukana tulevalla ohjelmalla. Asenna printterin mukana tulleet ohjelmat. Jos romppu on kateissa niin HooPeen sivuilta pitäisi löytyä.
Skannattu pdf on myös kuva. Tekstiksi se muuttuu vatsa jollain OCR ohjelmalla.
HP:n monitoimilaite (halvin rimpula 1050A) toimii myös Microsoft Fax and Scan -ohjelmistolla, jolla saa skannaukset kuvaksi tai dokumentiksi. Jos haluaa enemmän vaihtoehtoja, pitää asentaa HP:n oma ohjelmisto
Mutta se ei tee skannauksesta pdf-tiedostoa. Sitä kysyjä nimenomaan kaipasi.
"Pitäisikö etsiä vanhempi versio Adobesta?"
Ei pitäisi, koska vanhassa versiossa on tietoturva-aukkoja.
Kannattaa poistaa koko Adobe ja asentaa tilalle kevyempi ja turvallisempi Sumatra pdf reader.http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/free-pdf-reader.html
Vanhempia Adoben ohjelmia ei kannata alkaa asentamaan.