Moikka! Olen 11v. (Pian 12v.) tyttö Satakunnasta. Meillä on kaksi koiraa, mutta silti olen ajatellut hamsterin hankintaa, mutta en tiedä hamsteri roduista paljoakaan, joten olisiko teillä jotain rotu ehdotusta? Toivoisin, että hamsteri olisi raidallinen.;)Olen lukenut, että ensimmäiseksi hamsteriksi sopisi uros, mutta silti olen kaatumassa naaraan puoleen;)
Toivoisin, että voisitte kertoa minulle myös hamsterin hoidosta ylipäätään:D
Hamsterin hankkiminen;)
5
160
Vastaukset
- 20+13
Suosittelen ensimmäiseksi hamsteriksi joko syyrialaista tai talvikkoa.
http://www.hamsteriyhdistys.fi/hamsteritietoa/syyrianhamsteri/syyrianhamsterin-varimuunnokset/
http://www.hamsteriyhdistys.fi/hamsteritietoa/talvikko/talvikon-varimuunnokset/
http://www.hamsteriyhdistys.fi/hamsteritietoa/hoito-ohjeet/
Suosittelen myös vierailemaan tuolla Suomen hamsteriyhdistyksen foorumilla ja sivulla muutenkin, siellä on paljon tietoa hamstereista. :) Ja suosittelen että otat hamsterisi kasvattajalta, koska eläinkauppaan tulleet hamsterit ovat saattaneet tulla tukusta, eikä niitä olla käsitelty niin palon ym.- juliizz
Okei;) Kiitos paljon tiedosta;D
- mielummigerbuja
mä suosittelisin mielummin gerbuja kuin hamsteria gerbut on paljon sosiaallisempia kuin hamsterit ja hamsterit on yö eläimiä eli jos oot vampyyri nii ehkä sitte hamsteri käy sulle mut jos tykkäät olla päivällä jyrsijän kanssa nii sitte gerbiili ja hamsteri elää paljon vähemmän aikaa kuin gerbiili hamsterit on paaaljon tylsempiä kuin gerbiilit. osta gerbiilejä ! :)
- Sedä
Riippuu ihan täysin mistä tykkää, mun mielestä sekä gerbiilit että hamsterit on tylsiä ja moisista pikkuotuksista ottaisin hiiriä jos olisi tarvetta. Mille tahansa eläimelle löytyy oikeanlaisia omistajia, mut on kieltämättä totta että hamsterin kanssa kannattaa ymmärtää että osa herää vasta hyvin myöhään illalla.
- 12+13
Sedä kirjoitti:
Riippuu ihan täysin mistä tykkää, mun mielestä sekä gerbiilit että hamsterit on tylsiä ja moisista pikkuotuksista ottaisin hiiriä jos olisi tarvetta. Mille tahansa eläimelle löytyy oikeanlaisia omistajia, mut on kieltämättä totta että hamsterin kanssa kannattaa ymmärtää että osa herää vasta hyvin myöhään illalla.
Ja jos hamsterin herättää mökistään kesken unien niin se voi olla kiukkuinen.Minä herätin omani kun olin pieni ja se puri minua sormesta aika kovaa.Sen jälkeen se sai nukkua aina rauhassa =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275