Haluaisin hyviä fantasiakirjaehdotuksia, joissa taustalla olis hiukan romantiikkaa, mutta kirjaa ei kuitenkaan sillä pilata. Oon lukenut jo Twilightit, Nälkäpelit, Taru sormusten herrat, hobitin, Perillis-sarjan, Maameren tarinat, Kuolemattomat, Percy Jacksonit, Syntymälahjan, Soturikissat ainakin, joten ei niitä. Kiitos jo hyvistä vinkeistä etukäteen!:)
Hyviä fantasiakirjoja!
8
1594
Vastaukset
- trianlye
No tossa on jo aikamoinen kokoelma luettuja kirjoja..
Ite tykkään tosi paljon sellasista sarjoista kuin Belgarionin taru ja Mallorean taru, kirjottaja David Eddings, mutta noissa ei oo kyllä mitään romantiikkaa pahemmin.. Sellasta perus-seikkailufantasiaa :)
Alotin pari päivää sitten lukemaan yhtä sarjaa uudestaan, en nyt muista meneekö sarjan nimi aivan oikein mutta oisko: Varjojen Kaupungit. :) Ensimmäinen kirja on nimeltään Luukaupunki ja siinä on jonki verran romantiikkaa, tuskin riittävästi 15-vuotiaalle tytölle kuitenkaan.. :D
Siinä nyt muutama ehdotus, toivottavasti autto edes vähän :D Varjojen Kaupungit sarjassa on 4 kirjaa, ja Belgarionin tarussa 5 kirjaa ja Mallorean tarussa 5 kirjaa myöskin ja Mallorean taru on vähän niinkuin jatkoa Belgarionin tarulle :)- Anonyymi
Onpas noissa romantiikkaa. Ei hirveästi mutta hiukkasen.
- :))
Tässäpä muutamia ehdotuksia:
Vuorileijonanvarjo-sarja - Taru ja Tarmo Väyrynen
Lumen ja Jään maa-sarja - Ilkka Auer
Syysmaa-sarja - Anu Holopainen
Ennuskivien mahti - Flavia Bujor
Raut Jootinpoika-sarja - Leena Laulajainen
Jäämaan huuto - Stuart Hill
Liikkuva linna - Diana Wynne Jones
Ursula le Quinin muu tuotanto, kun Maameren tarinat on kerran luettu :D Kannattaa tutustua www.risingshadow.fi -sivuston arvosteluihin - sieltä jos jostain löytää fantasiakirjojen ystävä luettavaa!
- Ultraghost321
Myyttihovit on mun lempi fantasiakirjoja...kannattaa tsekata
- lukutoukka-99
itsekkin luen just hiukan romanttisia fantasiakirjoja ja voin todella suositella:
-Cassandra Clare: VARJOJEN KAUPUNGIT: kyl siin mun mielestä oli ainakin ekassa osassa tarpeeks romantiikkaa, mun makuun (oon lukenu vain eka osan, vois kyllä lukee uuestaan ja koko sarjan sit kun vikakin eli kuudes osa julkaistaan suomeksi, tosin siinähän kestää, kun enkuksikin valmistuu toi vika vasta 2014)
-Stuart Hill: JÄÄMAAN KRONIKKA (kaikki kolme osaa: Jäämaan huuto, Tulimiekka, Jäämaan viimeinen taistelu): luin joitain vuosia sitten, aivan mahtava, mutta romanttiikka oli vain vika osassa ja siinäkin vain hippunen
-sit tosiaan VUORILEIJONAN VARJO on kans hyvä, luin vaan ekan mut nyt vois lainata sen kirjastosta uuestaan ja sit muutkin viis osaa. yllättävän hyvää suomalaista fantasiaa (suhtaudun hiukan skeptisesti suomalaiseen fantasiakirjallisuuteen)
-Kerstin Gier: RAKKAUS EI KATSO AIKAA: Rakastuin täysin ensimmäiseen osaan (Rubiininpuna) todella hyvä ehdottomasti kannattaa lukea. en ole vielä lukenut 2. osaa (Safiirinsini) vaikka se onkin jo ilmestynyt mutta tosiaankin aion lukea!! en ole varma onko viimeinen osa (Smaragdinvihreä) vielä ilmestynyt suomeksi, mutta varmasti ilmestyy pian sekin
Noitten lisäks vielä alottajan mainitsemat perus hp, tsh, ym... - Tuulitukka
Langennut enkeli -sarja
Across the Universe Matka alkaa
Uniin piirretty polku
Noissa kaikissa kosolti romantiikkaa ja seikkailua - Arska0132
Essi Tammimaa: Noaidin tytär
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825950Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014376Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo862049Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345