Hyviä fantasiakirjoja!

15.v tyttö

Haluaisin hyviä fantasiakirjaehdotuksia, joissa taustalla olis hiukan romantiikkaa, mutta kirjaa ei kuitenkaan sillä pilata. Oon lukenut jo Twilightit, Nälkäpelit, Taru sormusten herrat, hobitin, Perillis-sarjan, Maameren tarinat, Kuolemattomat, Percy Jacksonit, Syntymälahjan, Soturikissat ainakin, joten ei niitä. Kiitos jo hyvistä vinkeistä etukäteen!:)

8

1675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trianlye

      No tossa on jo aikamoinen kokoelma luettuja kirjoja..

      Ite tykkään tosi paljon sellasista sarjoista kuin Belgarionin taru ja Mallorean taru, kirjottaja David Eddings, mutta noissa ei oo kyllä mitään romantiikkaa pahemmin.. Sellasta perus-seikkailufantasiaa :)

      Alotin pari päivää sitten lukemaan yhtä sarjaa uudestaan, en nyt muista meneekö sarjan nimi aivan oikein mutta oisko: Varjojen Kaupungit. :) Ensimmäinen kirja on nimeltään Luukaupunki ja siinä on jonki verran romantiikkaa, tuskin riittävästi 15-vuotiaalle tytölle kuitenkaan.. :D

      Siinä nyt muutama ehdotus, toivottavasti autto edes vähän :D Varjojen Kaupungit sarjassa on 4 kirjaa, ja Belgarionin tarussa 5 kirjaa ja Mallorean tarussa 5 kirjaa myöskin ja Mallorean taru on vähän niinkuin jatkoa Belgarionin tarulle :)

      • Anonyymi

        Onpas noissa romantiikkaa. Ei hirveästi mutta hiukkasen.


    • :))

      Tässäpä muutamia ehdotuksia:

      Vuorileijonanvarjo-sarja - Taru ja Tarmo Väyrynen
      Lumen ja Jään maa-sarja - Ilkka Auer
      Syysmaa-sarja - Anu Holopainen
      Ennuskivien mahti - Flavia Bujor
      Raut Jootinpoika-sarja - Leena Laulajainen
      Jäämaan huuto - Stuart Hill
      Liikkuva linna - Diana Wynne Jones
      Ursula le Quinin muu tuotanto, kun Maameren tarinat on kerran luettu :D

    • Kannattaa tutustua www.risingshadow.fi -sivuston arvosteluihin - sieltä jos jostain löytää fantasiakirjojen ystävä luettavaa!

    • Ultraghost321

      Myyttihovit on mun lempi fantasiakirjoja...kannattaa tsekata

    • lukutoukka-99

      itsekkin luen just hiukan romanttisia fantasiakirjoja ja voin todella suositella:

      -Cassandra Clare: VARJOJEN KAUPUNGIT: kyl siin mun mielestä oli ainakin ekassa osassa tarpeeks romantiikkaa, mun makuun (oon lukenu vain eka osan, vois kyllä lukee uuestaan ja koko sarjan sit kun vikakin eli kuudes osa julkaistaan suomeksi, tosin siinähän kestää, kun enkuksikin valmistuu toi vika vasta 2014)

      -Stuart Hill: JÄÄMAAN KRONIKKA (kaikki kolme osaa: Jäämaan huuto, Tulimiekka, Jäämaan viimeinen taistelu): luin joitain vuosia sitten, aivan mahtava, mutta romanttiikka oli vain vika osassa ja siinäkin vain hippunen

      -sit tosiaan VUORILEIJONAN VARJO on kans hyvä, luin vaan ekan mut nyt vois lainata sen kirjastosta uuestaan ja sit muutkin viis osaa. yllättävän hyvää suomalaista fantasiaa (suhtaudun hiukan skeptisesti suomalaiseen fantasiakirjallisuuteen)

      -Kerstin Gier: RAKKAUS EI KATSO AIKAA: Rakastuin täysin ensimmäiseen osaan (Rubiininpuna) todella hyvä ehdottomasti kannattaa lukea. en ole vielä lukenut 2. osaa (Safiirinsini) vaikka se onkin jo ilmestynyt mutta tosiaankin aion lukea!! en ole varma onko viimeinen osa (Smaragdinvihreä) vielä ilmestynyt suomeksi, mutta varmasti ilmestyy pian sekin

      Noitten lisäks vielä alottajan mainitsemat perus hp, tsh, ym...

    • Tuulitukka

      Langennut enkeli -sarja
      Across the Universe Matka alkaa
      Uniin piirretty polku

      Noissa kaikissa kosolti romantiikkaa ja seikkailua

    • Arska0132

      Essi Tammimaa: Noaidin tytär

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4083
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      208
      1593
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1420
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1110
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      329
      1046
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      999
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      949
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      929
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      909
    Aihe