Taas on porsittu ylenmäärin. Vuoden 2013 alkupuoliskon aikana on syntynyt Suomessa keskimäärin 14 liikalasta vuorokautta kohden:
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomen väkiluku oli kesäkuun lopussa 5 436 678. Luonnollinen väestönlisäys eli syntyneiden enemmyys kuolleisiin nähden oli 2 520 henkeä.
http://www.tilastokeskus.fi/til/vamuu/2013/06/vamuu_2013_06_2013-07-23_tie_001_fi.html
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomen väkiluku oli kesäkuun lopussa 5 436 678. Luonnollinen väestönlisäys eli syntyneiden enemmyys kuolleisiin nähden oli 2 520 henkeä.
http://www.tilastokeskus.fi/til/vamuu/2013/06/vamuu_2013_06_2013-07-23_tie_001_fi.html
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ja kun suuret ikäluokat kuolevat ollaan miinustilanteessa, näin se vaan menee.
Suomeen on helppo saada siirtolaisia Afrikan ja Aasian maista. Suomessakin olisi syytä siirtyä yksilapsijärjestelmän suuntaan Japanin tavoin.
Japanin?
Ei mitään siirtolaisia suomalaisten tilalle. Mikä oikeus niillä on lisääntyä, jos ei meilläkään. Suljetaan rajat, jos yksilapsisuus laitetaan laiksi.
Juuri tuon lisääntymisoikeuden takia tänne on otettu paljon perheettömiä miehiä kehitysmaista keski-ikäisenä kuolevan suomipulsun tilalle. Suominainen saa uuden mahdollisuuden perhe-elämään.
Nooralottanezireissa on Suomen uusi toivo.
Nykyisen eliniän ennusteen takia kaksi lasta on liikaa. ihmisten pitäisi tyytyä yhteen, tai vaihtoehtoisesti järjestää äo testit kaikille ja ainoastaan yli 120 omaavat saisivat lisääntyä. Nämä voisivat hankkia niin paljon kuin haluavat. Suurin osa lopettaisi kuitenkin kahteen tai kolmeen.
Seitsemässä kuukaudessa 3 800 liikalasta.
http://www.tilastokeskus.fi/til/vamuu/2013/07/vamuu_2013_07_2013-08-22_tie_001_fi.html
Lopetetaan pakolaisten vastaanotto, niin ongelma ratkeaa.
Pakolaisiksi on päästetty etupäässä perheettömiä miehiä juuri tuon synnyttämisongelman takia. Muutoinhan Suomen ulkomaalaisperäiset ovat etupäässä yksilapsisia ihmisiä entisen Neuvostoliiton alueelta.
Oletkohan koskaan käynyt maahanmuuttaja lähiössä. Kyllä somaleilla ja sudaneilla on järkiään yli kolme lasta, samaten kurdi perheissä. Taitaa olla sulla hieman väärää tietoa.
Ihanaa, onneksi AO:ni on todistetusti reilusti yli 120 :) Voin siis hankkia vielä kolmannenkin :) Hyytykää te tyhmät jotka ette niin saa tehdä.
Suomessa syntyneiden lapsiperheistä viisi prosenttia ja ulkomaalaistaustaisista lapsiperheistä kuusi prosenttia on suurperheitä eli perheitä, joissa on vähintään neljä kotona asuvaa alaikäistä lasta. Suomessa syntyneiden suurperheitä on noin 24 800 ja ulkomaalaistaustaisia suurperheitä on noin 3 900. Määrällisesti eniten suurperheitä on ruotsalaistaustaisissa perheissä, 900 perhettä, ja somalialaistaustaisissa perheissä, 700 perhettä. Somaliassa syntyneiden suurperheet ovat myös suhteellisesti erittäin yleisiä: 38 prosenttia somalialaistaustaisista lapsiperheistä on vähintään nelilapsisia. Suurperheiden osuus on toiseksi suurin entisessä Jugoslaviassa syntyneiden perheissä, 8 prosenttia.
http://www.tilastokeskus.fi/tup/vl2010/art_2013-09-17_001.html
Mutta onpa silti myös näin:
Kiinalais-, thaimaalais-, venäläis- ja virolaistaustaisista lapsiperheistä yli puolet yksilapsisia.
Olet kuvottava :( Todella surullista. Kukas sinua on lapsena kaltoinkohdellut kun olet noin umpisieluinen? Meidän vanhat ikäluokat ovat niin suuria että 15vuoden sisällä on ongelma kuinka saamme kaikki vanhukset hoidettua. Se näkyy nyt jo vanhustenhoidossa. Eläkeelle jää joka vuosi lisää ja lisää työväkeä. Kuinka paikkaamme nämä kaikki jos kaltaisesi alkaa säännöstellä syntyvyyttä?
Synnyitkö väärään aikaan ja maahan? Syntyvyys ja rotusäännöstelyä on harjoitettu kyllä ja aika radikaalisti mutta ei meillä täällä suomessa.
Suomessa on sterilisoitu tuhansia ihmisiä rotuhygieenisten syiden takia. Näistä steriloinneista luovuttiin vasta vuonna 1969.
-Pohjoismaissa rotuhygieniaa pidettiin sosiaalisena reformiohjelmana, kertoi yleisen historian professori Marjatta Hietala Tieteen päivillä.
Sterilisointilakeja sovellettiin meillä ja muualla Pohjolassa muun muassa rikollisiin, vähä- eli vajaamielisiin ja jopa koulukotikasvatteihin. Suomessa vuoden 1935 sterilisaatiolaki hyväksyttiin suurella äänten enemmistöllä, sillä vastaan äänesti vain toistakymmentä vasemmiston edustajaa.
-Vuosina 1935-1970 meillä steriloitiin yli 7500 ihmistä rotuhygieenisten, noin 43000 lääketieteellisten, yli 3000 sosiaalisten ja parisataa muiden syiden perusteella. Valtaosa steriloiduista oli naisia, joista osalla oli jo aviottomia lapsia, Hietala huomautti.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288338509535.html
Siinä vaiheessa kun te suuret ikäluokat tarvitsette hoitoa vanhuksina, on varmasti jo laillistettu avustettu eutanasia Suomessakin. Eutanasiapilleriä tms. siis huuleen niille, joita ei ehditä hoitamaan. Asia ratkaistu. Sen takia ei tarvitse tehdä Suomeen yhtään lasta lisää. Syntyvyys vaikka nollaan.