Olimme kaverin autolla liikenteessä ja hirvi juoksi tielle. Ei keritty jarruttaa mutta saatiin hirvi väistettyä. Kuitenkin väistöliikkeen voimasta auto lensi pari kertaa katon kautta ympäri. Minä ja 2 kaveriani sekä kuski selvisimme lähes vammoitta kun olimme vöissä. Yksi kyydissä ollut tyyppi oli ihman vöitä ja lensi niskoilleen. Niskarankaa jouduttiin paikkaamaan keskussairaalassa ja hengenlähtö oli todella lähellä. KÄYTTÄKÄÄ NIITÄ VÖITÄ.. ei niistä haittaakaan voi olla.
Käyttäkää vyötä!!
9
1882
Vastaukset
- Sejuu
Olet ihan oikeassa.
Itseltäni lähti 99 saab käsistä vuosia sitten talviyönä. Se bongaili ensin vasemmalle kaistalle, sitten oikealle ja lopulta taas vasemmalle ja kaiteen yli. Kahden vaakakierteen jälkeen se jysähti 5 alemmas lumihankeen pyörät alaspäin.
Auto sai tällin joka nurkkaan, pohjaan ja katto oli alkanut tulla sisään, mutta se oli pysähtynyt tukiristikkoon.
Sain oikeaan sääreen naarmun ja peukalonhangat oli monta päivää kipeinä, kun en älynny päästää irti ratista.
Täytyy sanoa, että turvavyön lisäksi suojelusenkeli oli matkassa ja se piti ihan molemmilla käsillä minusta kiinni.
Onpahan vyö ollut sen jälkeen vakiovarusteeni.- Rampo
Ja mitenkähän olisi käynyt jossain riisikupissa?
- kukka
Rampo kirjoitti:
Ja mitenkähän olisi käynyt jossain riisikupissa?
nissan sunny riisikupiks? mä vedin sen muutaman kerran ympäri ja katolleen ja hengissä naarmuitta ulos, auto aivan paskana...niin ja vyö oli kiinni.
- Vyötön
ajakaa riisikuppinne pari kertaa katonkautta ympäri putoat kyytistä kun ei ole vyötä ja selviät hengissä vaik auto on rusinana ja palaneena, miten ois käyny vyön kans ???
- Juntti
Olet niin fiksu, niin tee koe:
1. Tee vaakakierteet 10 kertaa turvavyön kanssa ja
2. tee ne vaakakierteet 10 kertaa ilman vyötä.
Saisitko oikeen lopputuloksen ihan ajattelemalla?
Jos joku voittaa lotossa, niin se ei tarkoita, että jokaine voittaa ens lauantaina.
Järkee saa käyttää, ja mieluiten vielä etukätee.
- ympäriajo...
pari kaveria kuoli ja yks halvaantui rajussa ympäriajossa... jos vyöt ois ollu niin ois voinu selvitä... pojat lensi autosta ulos sadan metrin säteellä toisistaan...
peltiähän saa aina uutta, mutta uusia ihmishenkiä ei saa menetetyjen tilalle...- oma asia
Eikö se ole mun oma asia käytänkö vyötä vai en? Kyseessä on oma henki, ja sille saa tehdä mitä haluaa. Mielestäni mitään vyö tai kypäräpakkoa saisi olla, jokaisen pitäisi itse päättää, käyttäkö vai ei.
Mutta esim kännykällä puhuminen autossa on oikein kielletty, koska kyseessä on myös muiden henget, eikä ainoastaan oma. - pösö
oma asia kirjoitti:
Eikö se ole mun oma asia käytänkö vyötä vai en? Kyseessä on oma henki, ja sille saa tehdä mitä haluaa. Mielestäni mitään vyö tai kypäräpakkoa saisi olla, jokaisen pitäisi itse päättää, käyttäkö vai ei.
Mutta esim kännykällä puhuminen autossa on oikein kielletty, koska kyseessä on myös muiden henget, eikä ainoastaan oma.Kaveri halvaantui kun vyötön takapenkkiläinen lensi niskaan,hän istui apukuskin paikalla.Syyllinen kuoli mutta syytön halvaantui,vai oma asia...käyttäkää vöitä ainakin takana edessä ette aiheuta vahinkoa muille kun kojelaudalle.
- TKP
pösö kirjoitti:
Kaveri halvaantui kun vyötön takapenkkiläinen lensi niskaan,hän istui apukuskin paikalla.Syyllinen kuoli mutta syytön halvaantui,vai oma asia...käyttäkää vöitä ainakin takana edessä ette aiheuta vahinkoa muille kun kojelaudalle.
Mun aviomies on tällä hetkellä "lottovoittaja" eli ajeli ilman turvavöitä.. Jäi kuorma-auton alle ja ainoastaan käsi murtui.. Autossa ei onnettomuuden jälkeen enää ollut "kuskin paikkaa".. Eli henki olisi lähtenyt jos vyö olisi kiinni ollut... Ja äitini miesystävä veljensä kanssa kuolivat nokkakolarissa pari vuotta sitten.. Jäivät puristuksiin.. Vöiden auki jättäminen olisi saattanut "pelastaa"... Ehkä olisi vain jääneet "vihanneksiksi"... Niin minä kuin miehenikin käytämme yleensä vöitä ja varsinkin siellä takapenkillä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739