Oikeus saada tuloja opintotukikuukausina?

Jotain on tehtävä

Nyt on kansalaisaloite sivuilla lakimuutos ehdotus että opiskelija voisi tienata opiskelun ohessa ettei tukea heti oltais leikkaamassa tai jopa kokonaan ottamassa pois.
Ihmetyttääkin miksi lakiehdotus ei ole saanut enempää kannatusta.
Allekirjoitusten keräys loppuu 19.8 joten pistäkääpä opiskelijat töpinäksi ja laittakaa ehdotus eduskuntaan.

2

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämääjaopintoja

      On tietenkin totta, että monet joutuvat tekemään töitä opintojen ohessa, mutta olen ainakin itse enemmän kuin tyytyväinen nykyratkaisuun. Nimittäin tulorajojen poistaminen maksaisi 300 miljoonaa euroa, kun nykyisellä järjestelmällä tukiin käytetään 800 miljoonaa euroa. Näin suurta korotusta ei todellakaan ole tässä taloustilanteessa tarjolla, kun jopa tuen sitominen indeksiin (kustannus vain n. 20 miljoonaa) on sekin ollut työn ja tuskan takana. Lisäksi koko tukea ollaan koko ajan kaavailemassa pois ja kaikenlaista lainapainotteista ehdotettu, joten parempi tyytyä näihin nykyisiin tukiin, ennen kuin vedetään nekin pois.

    • edsgh

      Ei tukea tälläkään hetkellä olla "heti leikkaamassa ja kokonaan ottamassa pois". Opiskelija voi tienata ihan kivan summan opintojen ohella ilman tukien leikkaamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2853
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2816
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      2014
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1959
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1329
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      368
      1311
    Aihe