Kortteilu ja stanssit

Stansseilla joilla saadaan tietty kuvio paperiin..niin mikä on se systeemi? Onko joku laite jolla ne tehdään vai miten niitä kehyksiä käytetään?
1273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Sellaisiin stansseihin, jotka leikkaavat tietyn tyyppisen kuvion tai reiän, on erilaisia koneita askartelukaupoissa, tai sitten kohokuviointia varten on omat stanssinsa/sabloonansa, joita periaatteessa pystyy käyttää ilman konettakin, mutta työlästähän se on esim jollain tylpällä esineellä koittaa raaputtaa paperiin esiin niitä kuvioita... Itse olen haaveillut jo vuosia koneista, joilla saisi tehtyä kaikenmaailman kiekuroita ja köynnöksiä kortteja varten, mutta en ole malttanut ostaa kallista konetta vain tuohon tarkoitukseen... :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloitteleva24 kirjoitti:

Stansseilla joilla saadaan tietty kuvio paperiin..niin mikä on se systeemi? Onko joku laite jolla ne tehdään vai miten niitä kehyksiä käytetään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu