Canon EOS 600D vai Nikon D3100 ?

canonikon

Kumpaa suosittelette ? Kuvaan lähinnä hevosia ja blogijuttuja. Molempien kameroiden hyviä ja huonoja puolia ?

4

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti minäkin

      Kaikki hinnat alkaen rungot ovat hehtaarilleen samanlaisia. Kumpikaan ei ole oikein hyvä eläinten kuvauksessa, tarkennusnopeus ei ole paras mahdollinen, mutta kummallakin pärjää.

      Enemmän kyse on siitä, kumpaan satut saamaan sopivat objektiivit kohtuu hintaan. Tarvitset noin 35 mm normaalin ja nopean, lyhyen telen. Suttuzoomit kannattaa unohtaa.

      • Taas yksi suttuzoomin kannattaja ainakin nimitysmielessä. Ei ve kuvat niin huonoja ole jotta nk. suttuzoomi olisi käyttökelvoton. Yleensä ne piirtävät hyvin tai ainakin kohtuudella varsinaisella kuvausalueellaan keskialueella. Reunojen ja varsinkin kulmien huonompi piirto on pieni ongelma koska harvoin niitä käytetään varsinaiseen kohteeseen. Tuokin virhe yleensä pienenee kun hieman himmennetään.

        Zoomin voi myös ostaa ilman suttua tai ainakin kovin vähällä sutulla, sen käyttäminen vähentää lasin vaihtoja ja se taas pienentää vaaraa saada rungon sisään ylimääräistä pölyä ja roskaa. Olenkin zoom kannattaja vaikka omistankin muutaman primen.

        En ole itse käyttänyt noita D3x00 sarjan tuotteita mutta D5100 on toiminut, tosin kakkosrunkona mainiosti. Ykkösenä ajan vielä D300s:llä kunnes vaihdan sen D800:n.


    • D7000:lla kuvaava

      600D on kalliimpi kamera kuin D3100. Jos minun pitäisi valita puhtaalta pöydältä noista kahdesta jompikumpi ja hinta olisi sama, voisin hyvinkin päätyä Canoniin.

      Mielestäni Nikon antaa himpun verran enemmän samalla rahalla, kun puhutaan alle 1000 euron kameroista. Oikea verrokki Canon 600D:lle olisi Nikon D5100 ja sellaisen ottaisin mieluummin kuin tuon Canonin.

      Olen kuvannut D3100:lla vuoden päivät ja sain mielestäni erinomaisen vastineen rahalleni. Panin sitten kameran kiertoon jälkipolven käyttöön ja hankin D7000:n. Olen nyt neljän Nikkor-obiskani myötä tukevasti merkkini vanki mutta yhtä kaikki edelleen tyytyväinen nikonisti – järkkäripuolella. Pokkarini on Canon S100 ja tykkään siitä siinä sarjassa kovasti.

      Canon 5D Mk III saattaisi järkkäreissä kiinnostaa kovastikin, mutta silloin puhutaan jo aivan eri hinnoista.

      • ....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11768
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5116
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3845
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe