Menkääs koeajamaan Auriksen rinnalla vaikka uusi Seat Leon, niin ymmärrätte missä autotekniikassa nykyisin mennään. Jo tuo 105 heppainen hakkaa ajamisen helppoudessa ja mukavuudessa sekä varusteissa uuden 1.6 koneisen Auriksen 6-0. Kulutusluvuissakin ihan eri tasolla. Älkää menkö, jos lopputulos on pelottava.
Auris-faneille koeajoehdotus
voitte hämmästyä
49685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Vittu mikä kusipää koko viala kiulu. Osaatko lukea ja ajatella lainakaan? Mihin vastasit? Kun tulet vastaan sillä Toyotan romullasi (vanha kuin taivas!) kysyn Sinulta muutaman kysymyksen livenä.
Pelkistetty ja yksinkertain toimii aina muita paremmin, kuin Toyotat sen osoittaa. Muiden kestävyys on aivan ala-arvoista Toyotaan verrattuna, siksi Toyota vie ja muut vikisee onnettan lohduttomina romuina.
Toyota juuri kilpailee parhaimmalla tekniikalla, laadulla, kestävyydellä ja oikealla hinnoittelulla. Siksi muut jää Toyotan jalkoihin ja on tälläkin hetkellä maailman myydyin uusimmankin tilaston mukaan.
Toyotan ensimmäisen
vuosipuoliskon 2013 1-6 kk myynti laski vain 1,2 % 4,91
miljoonaan kpl, kun
GM myi 4,85 miljoonaa
kpl ja Volkswagen
4,7 miljoonaa kpl. autoa.
Kaikki fakta linkin lopussa:
http://www.taloussanomat.fi/autot/2013/07/26/detroitille-lohtua-autokaupassa-on-uusi-valtias/201310402/304
Toyota pärjää muutenkin. Sen on päättäneet suuri asikakaskunta kautta maailman. Laatu puree ja sen todistaa lukuisat raportit.
www.tekniikanmaailma.fi/uutiset/toyota-nousi-alkuvuonna-ykkoseksi
www.iltasanomat.fi/autot/art-1288438105
Oi huilu oi huilu. Olet hullu mutta minä olen vielä enemmän hullu.Tiedän kuka olet ja seuraan sinua vaikka Helvettiin. Yhdessä piiskaamme Toyotan lopulliseen voittoon. Kohta kukaan ei aja muulla kuin Toyotalla. Katso harmaata Corollaani taas huomenna Siwan pihassa.
Miksi et vastaa vaikka valvot öisin? Älä huolehdi sillä lopullinen voitto on lähellä. Tervehdin sinua huomenna.
Petteri pesosen tunnetut feikki
itkut on arkinen tapa palstalla,
kun neiti petteri ei muuhun
kykene kuin feikkaamiseen ja
palstalla roikkumiseen
aamusta iltaan
Tuskin petteri pentu saa unta
Toyotan paremmuuden ja
Viulun totuuden kirjoitusten
vuoksi
pehmo petteri ei vieläkään ole
osannut etsiä itselleen omaa
mimmaria ja petterin pesosen
feikkitunnelma vain tiivistyy.
Koville ottaa Kiala Viulun jutut
palstalla, mutta petteri
pesosen mutinat palstalla ovat
vain kuin ohi kiitävä elämä,
jotka unohtuu seuraavaa
viestiä lukiessa.
petterin feikkaamiset ja
itselleen vastailut on jo
arkipäivää ja muodostunut
pinttyneeksi tavaksi
petterin ongelma pyöriikin
Kiala Viulu ympärillä, koska on
liian kova pala nieltäväksi
pyylevälle petterille, jolta
menee koko vuorokausi Viulun
viestin odottamiseen
onnettomia on petterin itselle
vastailut ja siihen menee
petterin vuorokaudet läpeensä
petterillä alkaa jo levy
pyörimään päällä viulistin
sanaisan annin vaikutuksesta.
Petterille sopisikin hyvin
lastulevystä tehty auto, jolla
pääsisi alamäkiajoihin
ottamaan mittaa kavereistaan
Selkeästi Viulun kolmas tai neljäs persoona vauhdissa. Tyyppi on kovaa vauhtia romahtamassa elleivät lähetä ajoissa mielisairaalaan.
Muuttuvassa maailmassa Toyotan myyminen on aina vaan rankemmaksi käyvää työtä. Nytkin on Kialalla pelko persiissä loppuviikolla julkistettavien Autoalan tiedotuskeskuksen kuukausitilastojen takia.
Läpä, läpä, läpä sitä läpä, tilasto tätä.
Kiala, autot ostetaan ajettavaksi. Ihan sama, mitä tilastot sanoo. Mistä tiädät, että nuo tilastot on edes oikeita. Uskot vaan, kun joku kertoo, mikä kertookin sinusta oleellisen.
Uskontosaitit on erikseen. Käy ajamassa erilaisia autoja, niin saat ihan erilaisen käsityksen myös tojotasta. Nyt sä vaan lätkytät paskapuheita, joita joku muu sulle tarjoillee. Tulee mieleen sellainen katusaarnaaja, joka torinposkessa on lähinnä säälittävä.
Johan vitsin murjaisit. Olekko nää ihan tosissas?
Seatti on sitä manjaana-romurautaa jota jokaisen täysipäisen tulee välttää. Se on vagien surkein merkki, sinne työnnetään kaikista muista merkeistä yli jääneet laatupoikkeama-osat ja kyhätään kasaan espanjalaisella pitkäjänteisellä tarkkuudella ja huolellisuudella. Sitten omistaja pääsee itkemään merkkikorjaamon takuupomon kanssa.
Eikö Terot pysty enää parempaan?
Tojotemppelin kravattimies sanoi noin minulle pullakahvien (ilmaiset) lomassa ja vakuutti uskomaan.
Toyotalla saa mielenrauhaa. Luottamuksen. Tunnetta, ajamisen iloa tai edes ulkonäön suomaa iloa sillä ei saa. Mutta mielenrauhan saa, ja lompakko kevenee vähemmän kuin vageissa. Vageissa taas saa ajamisen iloa enemmän.
Rahalla autonsa ostava meillä haluaa mielenrauhan ja edulliset ylläpitokulut. Siksi Toyota, vuodesta toiseen.
Vag:n parhaimmistoa on Seat, koska osa Audeista tehdään niistä ja niiden tehtailla.
Onkos Tojokuskien hermot jo niin riekaleina, että niitä pitää autolla korjailla. Mitenkähän se on niiden edullisten ylläpitokustannustenkin kanssa ja miksi se Tojo pitää vaihtaa jo alle 50 tkm ajettuna aina uuteen, onko se halpaa vai?
Tm vertaili tämän vuoden alussa eri autojen ylläpitokluja ja mukana määräaikaishuollot. Toyota ja Lexus tulee kalleimmiksi ylläpidoltaan.
tarjooppa kaksi-kolmevuotiaana vaihdossa vaikka uusi Corolla tai Seatti. Kumpikohan kelpaa autoliikkeeseen mieluummin?
Mielenrauha = Toyota
Aika harva on kehunut Corollan muita ominaisuuksia kuin luotettavuutta, kestävyyttä ja jälleenmyyntiarvoa. Jos autoltaan vaatii lähinnä luotettavuutta ja edullisia ylläpitokustannuksia, niin miksi vaihtaa kaksi-kolme vuotias Corolla uuteen?
Tuskin se luotettavuus vaihdossa merkittävästi paranee mutta kalliiksi vaihto tulee varmasti...
Näkeehän sen jo nyt tilastoista; Toyota on jo nyt maailman eniten myydyin parhaimman laadun ja kestävyyden vuoksi, sekä myös maailmanlaajuisesti parhaimman ja kattavimman hultopalveluiden vuoksi.
Toyota myy ja muut onnettomat nyhtäleet vikisee konkurssin partaalla.
Toyota myi v. 2012 maailmanlaajuisesti eniten n. 10 milj. autoa ja voittoa konserni teki n. 10 miljardia euroa. Tänä vuonna 2013 Toyotan myynti vai paranee ja voitot odotetaan nousevan yli 14 miljardin euron.
esim. PSA (.paska saavin aisa) konserni tekee nyt tappiota joka kuukausi 200 milj. euroa
Joillakin on varaa vaihtaa uuteen 2-4 vuoden välein ja halua ajaa uudella autolla! Jonkun kai ne uudetkin on kaupasta ostettava jotta olis käytettyjä tarjolla! Ei kai se niin vaikeeta ole käsittää ja kalliiksi autoilu tulee suomessa jokatapauksessa ! On muitakin liikkumis tapoja jos ei ole varaa autoon!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Voisi kuvitella että silloin, kun on varaa vaihtaa kaksi vuotta vanha 30 tkm ajettu auto uuteen samanlaiseen, niin jälleenmyyntiarvo ei olisi ihan tärkeimpänä valintakriteerinä. Voisihan sitä valita vaikka sellaisen jonka oikeasti haluaa. Ties vaikka sillä viitsisi ajella vähän pitempääkin.
Ymmärtäisin hyvin jos joku vaihtaa vaikka kaksi vuotta vanhan Fiat 500:n uuteen Mazda MX5:een ja taas kahden vuoden päästä Citroen DS3:een. Se että vaihdetaan kahden vuoden välein Corolla Corollaan ja taas uudestaan Corollaan menee aika lujaa yli mun käsityskyvyn....
Kuin niin? Vertaapa hintoja! Toyotassa rahat menee hukkaan jo uutuuttaan. Et saa yhtään enempää lelutojotastasi suhteessa sijoitettuun rahaan.Nähty ja koettu on.
Et ole muuten, todistetusti, perehtynyt asiaan lainkaan. Seat saa VAG-osat paljon nopeammin kuin esimerkiksi Skoda. Seat saa komponentit Audin kanssa yhtä aikaa eräissä malleissa.Jopa Volkswagen joutuu asiassa nöyrtymään, että fuck u vaan ja silleen. Koeta ensi kerralla olla ajantasalla.
Omalla rahalla olen ostanut kaikki aiemmat ja nykyiset 5 autoa jotka pihasta löytyy, mutta toyotan kaltaista nelipyöräistä anteeksipyyntöä en ole enkä tule koskaan omistamaan. Tosin ei mulla ole tuulipukuakaan.
Corollan ominaisuuksia.
http://autot.oikotie.fi/tyyppivika/toyota/corolla/1135236880910
Omat autoni on varmaan olleet sitten jotenkin erityisiä kun ei ole noita vikoja siunaantunut ensimmäistäkään!!!!!!!!!!!!!!
Hyvin moni odottaa myt
jo Auris farkkua ja on
siirtänyt uuden hankintaa
farkkua odotellessa.
Toyota Auris Wagon tulee
syömään monilta
merkeiltä lisää osuksiaa
isoja määriä ja vaikuttaa
jo nyt muiden merkkien
menekkiin ostoja
siirtamällä. Auris Farkku
kun tulee markkinoille,
siinä pyörii muiden
merkkien myjillä
"höyryävät" pöksyt
jalassa.
Moni on myös
kiinnostunut Auris hybridi
farmarista, koska
polttoaineiden hinnat
nousee yhä ja on jo
toisinpaikoin etelässä ja
pohjoisessa yli 1,80 €/litra.
Empä ihmettele yhtään
kuolan valulumista
uusilta- ja vanhoilta
Toyotan asikkailta.
Ei se riitä, että moni on kiinnostunut. Olen minäkin kiinnostunut monista asioista mutta en minä niitä osta.
Täysin uudistunut RAV4/2 on parempi kuin koskaan ja on vienyt kilpailijoilta paljon osuuksia. Ajettavuus esim. on parempi kuin kilpailijoilla ja RAV4/2 menee niin paljon kaupan, ettel tehtaat pysy tilausten vauhdissa. Siksi toimitusajat ovat venyneet useisiin viikkoihin. Mallin menekki on täysin yllättänyt Toyotan.
Asiakkaat ovat kiitelleet uudistuneen RAV4/2 täysin onnistuneita teknisiä ja ulkoisia uudistuksia ja kauppa käy maailmalla.
Toyotan maahantuoja on mm. antanut RAV4/2 koskevan mainostuskiellon, kerran kovan kysynnän vuoksi mallia ei saada tarpeeksi Suomeen. Lähes kaikki tehtaalta lähtevä RAV mallit kun menee isommille toimijoille ulkomaille ja pieni Suomi jää nuolemaan näppejään.
http://www.taloustaito.fi/fi-FI/ auto/ae/autoesittelyt-ja-merkkiuutiset/toyota-rav4-2
tojotisteilta valuu kuolaa :DDD
En onneksi ole enää niin vauvaikäinen että kuolaisin.
Uusi RAV4 ei ole saanut kovinkaan mairittelevia kommentteja maailmalta; suurta polttoaineen kulutusta, ulkonäköä, muunnetavuutta ym. moitittu.
Kun kerran olen onnistunut pääsemään eroon saksanseisojista (Opel, Audi, BMW, VW) niin onneani en suostuisi vaihtamaan mistään hinnasta, eli Toyota-merkkistä autoa.
Seuraava autoni tulee satavarmasti olemaan Avensis 1,8 multidrive S wagon.
Toyota on kuin v....ton vaimo uskollinen,keskinkertainen,mut aina v......taa kun hyppää kyytiin.Eli munaton.
Auris 1.4 diesel, kyllä traumoja jäi. Näyttö ilmoittaa 115 km/h vauhdissa, että vaihda vitoselta kutoselle. Ihmettelin kyllä, miksi kuusi vaihdetta, neljäkin riittäisi.
Normaali pikkudiisseleissä saa jo 70 km/h lyödä kutosen pesään ja vääntöä löytyy.
Kyllä Auriksen mukavuus tulee esiin parhaiten trailerin päällä.
Toyota on kurko auto. Kyykyttää Siittimen kuus-muna jokaisissa liikennevaloissa. VVT-i pusertaa kuskin G-voimilla penkkiin. Oma Yaris dynotettu 4500 hv/800 Nm.
No joo ei yksi Varis kesää tee. Pääsääntöisesti Toyota-merkki on kakkonen, jos kisaan lähdetään . Tojo häviää 99% tapauksista, siksi ymmärtävät väistyä pääasiassa sivuun. Seat on gti-orietoitunut auto, kun taas Toyota on pappa-auto.
Juu mutta kun niistä siittimistä poksahtaa tsiih- tai tdiih-koneet, dsg sanoo just valokisassa kaputt niin kyl se siitin kakkosena tulee.
Siitin on siis gti-orientoitunut auto ( gauhea tuuninki irvikuva)....
Taitaapi poksahtaa toyotakuskilla verisuoni päästä :)
Tojomieheltä ei laukea koskaan mikään, ei 40 vuoteen siltä yhdelläkään papalta.
Sekä Tojotan että Seatin omistaneena voin sanoa, että Toyotaa korjattiin 3x takuulla,Seatia ei ole tarvinnut kertaakaan. Olen varma, että et ole edes koskaan ajanut Seatia, ja jo on niin asiantuntijaa.
? kirjoituksen aloittaja on kortiton tyhjätasku. Omistaa hmm eipä mitään aukoo vaan päätään . Miten saisi nuo idiootit pois foorumilta?
kuin Auris on jämähtänyt vanhaan tekniikkaan ja sortunut leluautomaiseen muotoiluun.
kertoo kommentoijasta ihan riittävästi.
on sellainen ongelma, että kaikki ne on turboja. Mielummin Auris Hybridi.
Miksei valmisteta enää Toyota dieseleitä ilman turboja, mie ostaisin heti.
heti minäkin, jos turbovapaa diesel tulisi.
Onko joissain tavallisissa toyotissa turbo ja toimiiko ne? ei näyttäisi ainakaan kun seuraa liikennevirtaa ja toyotatientukkoja. Mutta jos löytyy niin Osta ja ruuvaa turbo irti tai pyydä ottamaan jossain pajalla. Ylimääräiset reiät/putket/letkut tukkoon ja avot.
Jos ostaa Seat Leonin, niin kuuluvatko kauppaan volkkariperheen tunnetut moottori- ja automaattivaihteisto-ongelmat?
Kyllä, samat osat ne on.
Aiemmin seat oli konsernin laadukkain vehje, johtuen siitä että käytti vanhempaa tekniikkaa, jotta ei kilpaillut sen osalta esim. audin kanssa.
Muistelisin että tuo double-shitty-gearbox kesti vanhana 6-lovisena edes hitusen paremmin kuin tää surullisen kuuluisa 7xmurheinen.
Ei ole ollut meillä VAG:n TSI DSG-autoissa tuollaisia ongelmia.Sivustollanne liioitellaan asioita´. Sen sijaan kaksi vuotta vanhasta Toyotastamme meni iskarit, polttimoita uusitaan 10000km välein (miksiköhän eivät saa asiaa kuntoon?) ja bensatankinluukun avausmekanismi petti, kun tankata piti.