karjalan kiertäjä

Warmaister

No viime heinäkuus käytii tekees kaverin kans 4 pv kiertely venäjän karjalas kannaksen alueella. Imatralta ekaks rajan ylitys sitte enson läpi jääsken läpi ja viel antrealle. Sitte reitti kohti sairalaa aivan hirveetä hiekkatietä. Lopulta päästii kohteesee sieltä reitti jatkui räisälän kauttahyvää asvaltti tietä aina käkisalmelleasti. Siellä etsittiin hyvä rantapaikka Karjalan Meren rannast.. Iso on moinen lutakko ja likadt on vesi. Seur pvnä matka jatku kohti pyhäjärveä ja hienoa kivisalmen kohtaa. Sitte tultii kohtaa jossa on sakkola ja tien päästä pitäis löytyä myös taipale. Ei löydetty mitään taipaleen aluetta . Palattii takas pääl tielle ja matka jatkui kohti rautuu ja lempaalaa. Paikat oli löydetty ja seuraavaksi oli edes terijoelle mleno. No risteys sekoilu ja niin tuli raivolan kautta kierto . Vammeljoensuulta suuntaus rantatietä vihdoin terijoellle. Seuraavana pvnä matka suuntaus kivennapaa ja siltamäkeä kohti. Kivennapa löyty vaan siltamäki ei . No seuraavana paikkana oli äyräpää/vuosalmi ja kas vanha sotapaikka "ryssiä" täynnä ikää ku lerintäalueena. Täält suunnattii taas isoa tietä kohti jotta päästäs näkee kuuterselän alue no ei löytyny paikkaa. Matka jatku nii että taas oltii menos kohti raivolaa ja vammeljokee. Tultii meren rantatielle jota lähettii ajalee kohti koivistoa nii kaua kunnes tuli risteys josta päästii menee kohti kuolemajärveä siellä yöpyminen. Aamul matka jatku nii että kamenka .summan lekendaarinen tst-alue ja matkan teon suunta oli viipuria kohti josta enää ajelu vaalimaalle ja suomee takas. Mut olipahan kiertelyreissu tiestöt kurjassa kunnossa ja tst-sotapaikat samaten. Hyvillä kartoillakaan ei kaikkia paikkoja löytyny. Uudelleen ollaan silti menos .

6

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jospa häntä joskus

      Paljonkos luulisit maavaraa tarvittavan niillä teillä, joilla liikuitte? Ajattelin joskus kokeilla esimerkiksi jollakin vanhemmalla folkkarilla, joka ei ole ihan niitä matalimpia ja jota ei tarvitse suuremmin varoa huonommillakaan teillä.

      • karjalast kajahtaa

        No toi meijä kosla oli normi farkku mondeo. Kyllä siä pääsee jos o sellane country wv . Fordille pienetki nyppylät / töyssyt o liikaa.


    • tiiiPiii

      Sitä sitte mentiii ja tultii ja ajettiii ja palattiii ja päästiii

    • Ihan niin

      Juuri näin se menee ja automatkailussa yleensäkin syntyy ongelmia, jos ei mennä eikä tulla, ei palata eikä päästä. Ihan hyvä, että nämä perusasiatkin joskus kerrataan niin että nekin, jolle asia on vähemmän tuttu saavat oikean käsityksen.

    • äyrä pää

      Pahinta on jos on kovin sateista ilmaa ja pidempään. Tiessä olevia reikiä ei vedeltä näe ja voi tukivarsi vääntyä terävässä montussa. Liioin ei näe jos on lammikko, miten syvää on ja sitten se muta johon juuttuu kiinni. Kuivana aikana tiet on ajettavia, joskin hitaasti pätkittäin ja madalletuilla alustoilla ja leveillä vanteilla matalien renkaanlättänöiden kanssa matkaan ei kannata lähteä.

    • Ylil

      Taipaleelle on jo aika huono mennä ilman reipasta maavaraa ja nelivetoa. Tosin tuo löytämänne huono pätkä Antrean ja Räisälän välillä on lähes yhtä heikkokuntoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2433
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1162
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1120
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      992
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      886
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      864
    Aihe