takin käyttö talvella

maijusallinen

Minä ja perheeni ollaan mietitty koiran ottamista pitkään ja halutaan selvittää kaikki asiat etukäteen jotta ei tule, sitten mitään tai mahdollisimman vähän ongelmia kun koira on koton. Joten päätin ottaa selvää takkien käytöstä. Missä asteessa tarvitsee käyttää takkia shetlanninlammaskoiralla. Kun kysyin mustista ja mirristä siellä sanottiin että pitkäkarvainen tarvitsee takin kun on -15 astetta ja tossuja täytyy käyttää oli pitkä tai lyhyt karva myös -15 asteessa. Pitääkö tuo todella paikkaansa vai yrittääkö musti ja mirri saada ihmisiä vain ostamaan niitä takkeja. Jos tuo ei pidä paikkaansa missä asteessa pitäisi pitäisi pitkäkarvaisella koiralla käyttämään takkia? Entä tossuja?

3

891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -15 ja takki

      Taitaa pitää paikkansa. Shetlanninlammaskoira palelee jo pienemmästäkin helposti, ei sen jalostuksessa olla enää aikoihin keskitytty säänkestävyyteen, koska käyttöominaisuuksista ei enää huolehdita.

    • turrikat

      Minulla on ollut 3 shelttiä eri linjoista. Juuri jonkin firman mainoksessa näin merlesheltin mainostavan jotakin vaatekappaletta (coolmax mikälie) ja se oli kyllä surkuhupaisaa mielestäni. Lukaiskaapa rotumääritelmä vielä kerran. Karvapeite paksu, pitkä, kaksinkertainen. Tiheä villamainen pohjavilla ja pitkä kovempi/karkeampi peitinkarva tekevät sheltistä säänkestävän. Kesällä voi olla kuuma varsinkin lihavilla yksilöillä täydessä turkissa (uroksen turkki yleensä aina on paljon paksumpi kuin nartun). Mutta ylisummaan, sheltin pukeminen on jo sellaista jenkkihömppää ja nukkeleikkiä että huh huh. Mainittakoon, että olen jonkin verran kasvattanutkin vuosien varrella ja lukenut kaikki vanhojen englantilaiskasvattajien rotuoppaat joita olen käsiini saanut. Paimenkoiraominaisuuksien ja tietyn elinvoimaisuuden vaaliminen on hyvin tärkeää jalostustyössä. "Kaikenlainen kääpiökoiramaisuus on vakava virhe".
      Kovalla pakkasella koira tottakai silloin tällöin nostelee tassujaan. Lenkkiä voi tällöin lyhentää, tassun nostaminen ei tarkoita että koira paleltuu siihen paikkaan. Ikinä en muista kuulleeni tai nähneeni mitään kylmettymiseen tai paleltumiseen liittyvää shelteissä. Sheltin tassunpohjissa kasvaa myös runsaasti karvaa, jota joutuu kesät talvet lyhentelemään varsinkin ennen näyttelyä, jotta toivottu jäniksenkäpälämäinen tassunmuoto tulee esiin.

    • ei takille

      Koiran takki on turhake, se häiritsee koiraa ympäristön hahmotuksessa. Jos koira ei kestä pakkasta, niin tee päivänmittaan useampia lyhytä lenkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      323
      7482
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5285
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4362
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      121
      4159
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3907
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3790
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3697
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3586
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      84
      3422
    Aihe