Olen maksanut 150-160€ 15 vuotta tyttärestä elatusmaksua aivan tunnollisesti mutta nyt tuloni putosivat kun jäin työttömäksi joten tuo on aika suuri pala 1050€/nto työkkärikorvauksista maksaa.
Onko yleensä noilla 1050€ tuloilla mahdollista saada tuohon jotain muutosta niin että kela esim maksaisi tuosta osan kun en kuiteskaan halua että lapseni joutuu kärsimään pienentyneistä tuloista?
Olen jo 46v ja töitähän nykyään tässä iässä on turha kuvitella kovin helposti saavan joten kohta porskutellaan peruspäivärahalla ja silloin tuota on lähes mahdoton maksaa.
Elatusavun määrä kun jää työttömäksi?
2
185
Vastaukset
Noin suurilla tuloilla et varmasti saa mitään vapautusta elareista.Eikä tilanne muutu vaikka putoat peruspäivärahalle,tosin saaat sitten varmaan muita avustuksia joiden laskemisessa otetaan huomioon tuo elarin maksu.
Lapseni isä maksaa minulle 186€ vaikka on työtön n.1600€brutto/kk tuloista.Minä maksan työttömänä 980€/nto liiton korvauksista 332€ kahdesta lapsesta elatusmaksua enkä pidä sitä mitenkään kovana maksuna.
Joten kun on se viimeinen veto tullut vedettyä niin siitä kärsiin pitkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3237075Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714258- 2083155
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242937- 741952
- 1491781
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2121746Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1651560Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201548- 891438