Pakettiauton vuokraus – varo Gitex yritystä Helsingissä

KuvaX1000

Gitex yrityksen toiminta on täysin epäammattimaista ja törkeää. Yrittävät ensin itse huijata asiakasta ja vielä sen jälkeen haukkuvat asiakkaan huijariksi, valehtelijaksi ja epäluotettavaksi kuskiksi.

Pakettiautoa luovuttaessa Gitex edustaja yrittää olla kaverillinen, mutta autoa palautettaessa syyttää sattumanvaraisesti pakettiautossa olevista naarmuista vuokraajaa. Jos vuokraaja kieltää naarmut, niin haukkuvat päin näköä huijariksi ja valehtelijaksi. Gitexin edustaja sanoo ottaneensa kuvat pakettiautosta ennen vuokrausta, muttei ikinä suostu näyttämään niitä.

Pakettiautonvuokralleantaja ( Gitex ) ei luovu syytteistä ellei vuokraajalla ole omia kuvia ja siksi vuokraajan tulee itse kuvata pakettiauto, kuten yleensäkin. Ja vaikka vuokraajalla on kuvat pakettiautosta, niin Gitex edustajan mielestä vuokraaja on edelleen syyllinen, mutta toteavat kuitenkin ettei vuokraajan tarvitse korvata naarmuja VAIKKA eivät edes näkisi kuvia.

Gitex yrittää siis aina saada vuokraajan korvausvastuusen, mutta eivät uskalla enää sen jälkeen vaatia korvauksia, kun kuulevat, että vuokraaja on kuvannut pakettiauton.

Ja on tärkeää huomata myös se, että kyseinen vm.2003 pakettiauto on ollut jo useamman vuoden päivittäisessä siivous- ja vuokrakäytössä sekä useammalla eri omistajalla, joten kukaan täysjärkinen ei voi väittää etteikö tavaratila tässä ajassa naarmuuntuisi.

Muista siis kuvata pakettiauto ennen matkalle lähtöä. Ohjeita löytyy mm. http://muuttoilmoitus.info/muuttoauto-vuokraa-auto#ohjeet . Itse olin kuvannut auton ja vältyin lisämaksuilta, mutta jouduin tappelemaan asiasta tunnin verran ja kaiken lisäksi sain kuulla kaikenlaisia törkeyksiä täysin aiheetta.

Kaiken kukkuraksi kuitit ovat alvittomia ja sopimusehdot poikkesivat siitä, mitä varauksen yhteydessä oli ilmoitettu ja esim. kilometrikorvaus oli suurempi. Suullisesti sovimme ”kaverihengessä”, että aiemmin ilmoitettu veloitus pitää, mutta jokainen varmaan arvaa, ettei olisi pitänyt enää palautusvaiheessa.

Maksoin rehellisenä kansalaisena vielä kaiken tämän huijaamisen ja haukkumisen jälkeen 10min myöhästymisestä seuranneen sopimussakon vaikka ei olisi pitänyt sellaiseen enää suostua. Olisin voinut jopa suositella tätä firmaa, mutta onneksi he kerkesivät haukkumaan minut ja osoittamaan todellisen luonteensa, joten ei tarvitse vaivautua. Eli joka leikkiin ryhtyyn, se leikin kestäköön.

Terveisin,
”Kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.”

0

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        20
        1781
      2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        154
        1776
      3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        324
        1450
      4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1118
      5. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        209
        1112
      6. Mitä haluaisit

        Tehdä kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        140
        1089
      7. Salainen kastekoulutus

        Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
        Kaste
        285
        985
      8. Känsäkoura ja hotelli

        Tietoa kuka ostanut?
        Kuhmo
        11
        965
      9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

        Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
        Suomalaiset julkkikset
        4
        959
      10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

        Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
        Ähtäri
        49
        908
      Aihe