Lapsi sylkee, miten päästä eroon?

apuakaipaavaäiti

Meidän lapsella on ikävä taipumus, hän tykkää sylkeä.
Hän on yli 4 vuotias ja sanoo yleensä että sylkeminen on kiellettyä ja myös on sanonut että tykkää tehdä sitä.

Usein löytyy lelu kuppien pohjalta sylkeä ym leluissa. Sängyssä ollessaan sylkee seinään ja lattialle.

Jäähymenetelmistä ei ole ollut hyötyä.

Onko muilla kokemusta miten toimia?

Ollaan kokeiltu myös että lapsi viedään lavuaarin luo ja saa sylkeä siellä niin kauan kun haluaa. On ollu lavuaarilla 5 minuuttia sylkemässä ja tuntuu ettei loppua näy. Alan jo siinä vaiheessa kysymään eikö jo riitä.

Keinot on nyt vähissä, ja ei ole kivaa pyyhkiä sylkyläikkiä seiniltä, leluista, ja lattialta. Oon alkanut heittämään leluja pois jos olen nähnyt märän lelun.

Ei edes meidän perheen kuopus sylje minnekkään ja on vähän päälle 1v.

2

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apuakaipaavaäiti

      Eikö kenelläkään ole kokemusta?

      Nyt ollaan kohtuullisen hyvin pärjätty sillain, jos sylkee syö päivän aikana kuoriperunaa ja vesipuuroa (ei suolaa) ja vettä, ei muuta, ei herkkuja.

      Kun on nätisti saa kaikenlaista (ei karkkeja tietenkään), banaaneja yms kinkkujuusto voileipiä yms.

    • kovat konstit

      pistä tenava itte siivoomaan. joka klimpin ku itte siivoo niin luulis että rupeis tajuamaan että on ärsyttävää siivota niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22175
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9097
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6222
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      179
      5826
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5340
    6. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      20
      5292
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4846
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      80
      4463
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      83
      4253
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3760
    Aihe