Vammaisavustja

Bergklack

Millaisia edellytyksiä vammaisavustajalta vaaditaan. Onko 57v, mieshenkilö liian vanha tehtävään.Olen myös ymmärtänyt että työssä vaaditaan erityisen vahvaa "vittuikunsietokykyä" - kuten eräs nainen kerran sutkautti

7

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitohoitiko

      Sehän nyt riippuu tapauksesta, mutta ei siinä perustyössä vaadita kuin ihan perus ihmisyyttä, toisen elämäntapojen kunnioitusta ja hänen elämän asemansa ymmärtämistä. Sitten on eri asia että kuinka vammainen avustettava on, tarvitseeko hänen nostelemiseensa voimia ym. Mutta sinähän pystyt itse päättämään minkälaisen avustajatyön otat vastaan.
      Mutta se on perusvirhe jos avustaja alkaa pitämään jotain elämäntavan muutos saarnoja ym. Jos avustettava haluaa käydä kaljalla, siihen hänellä on oikeus. Eriasia on tietenkin jos hänellä on ongelma sen takia ja siihen on pitänyt puuttua jollain tavalla.
      Jossain oli määritelmä että: "avustamisella tarkoitetaan sellaisia toimia, joita työnantaja itse tekisi, ellei hänen vammansa sitä estäisi. Henkilökohtaisen avustajan työ ei ole sairaanhoitoa eikä hoito- tai hoivatyötä, eikä myöskään tavanomaista kotitaloustyötä."
      Niin ja se termihän on henkilökohtainen avustaja! Ja aina ne negatiiviset kokemukset nousevat ensimmäisenä esiin, joka asiassa. Emme me kaikki vittuile!

      • Berglack

        Kiitos vastauksesta. Kumpaan kategoriaan kuuluut itse? vittuileviin vai ei-vittuileviin?


    • hoitohoitiko

      Olen sillä kannalla että koska joudun/saan viettää aikaani avustajan kanssa, ei vittuilu ainakaan paranna kommunikointiamme. Otan sitten puheeksi jos hän yrittää alkaa pomottamaan, sitä en siedä.
      Ja muuten avustajani on 65v.

      • Bergklack

        Hienoa kuulla että sulla homma toimii.Millä tavalla avustaja voisi edes pomottaa. Sellaiselle kuuluu antaa potkut. Kovasti on viime aikoina ollut juttua liikkeellä avustajien ja avustetteavien suhteista. Esim. siltä osin miten suuria vaatmuksia avustettava voi avustajalleen esittää. Tuleeko esim. avustajan suostua bilekaverksi ym.


    • hoitohoitiko

      Ensimmäinen avustajani oletti että en piittaa siitä että hän siirtelee tavaroitani, laittaa astiat kaappiin oman mielensä mukaan, vaikka minä käytän keittiötä ihan päivittäin ja laitan ruokani. ym.
      Perusteellinen työsopimus on hyvä tehdä, sen tekemiseen kannattaa käyttää aikaa ja merkitä minkälainen työnkuva on. Jos avustettava ja avustaja ovat nuoria, ei se ole minun mielestä outoa että avustaja lähtee mukaan bilettämään. Tai no minkä ikäisenä tahansa. Sitä en kyllä kuitenkaan ymmärrä jos avustaja ryyppää myös eikä sitten pysty tekemään töitään. Koska eihän missään työssä saa olla "kännissä"
      Se on kait eniten kiinni heidän arvomaailmoistaan ja perhetilanteista, mitä tekevät avustajan avustuksella. Käyvätkö teatterissa, pubissa, vai kummassakin : ) Kuulinpa tässä että avustaja voi jopa lähteä ulkomaanmatkoille mukaan avustamaan.

      • Bergklack

        On varmasti monenlaisia avustaja-avustettava-suhteita joten yleisen toimenkuvan määrittäminen on tietenkin virhe. Olen pannut merkille että erit. nuorilla naisilla on usein kapakoissa seuraanaan ikäisiään avustajia joiden kanssa ottavat oluttta ja saattavat käydä yhdessä tupakallakin. Uskosin kuitenkin että kaverisuhdetta "virkamiemaisempi" suhde on pitkällä tähtäimellä avustettavalle suositeltavaa - vai mitä tuumit?


      • Piirre
        Bergklack kirjoitti:

        On varmasti monenlaisia avustaja-avustettava-suhteita joten yleisen toimenkuvan määrittäminen on tietenkin virhe. Olen pannut merkille että erit. nuorilla naisilla on usein kapakoissa seuraanaan ikäisiään avustajia joiden kanssa ottavat oluttta ja saattavat käydä yhdessä tupakallakin. Uskosin kuitenkin että kaverisuhdetta "virkamiemaisempi" suhde on pitkällä tähtäimellä avustettavalle suositeltavaa - vai mitä tuumit?

        Onhan noita henkilökuntajuhlia muissakin työsuhteissa. Aikuismaista käytöstä niissäkin edellytetään, sekä työnantajilta että työntekijöilta.

        Virkamiesmäinen ote ei siis tarvitse kärsiä vaikka joskus yhdessä juhlittaisikin, kunhan muista työroolinsa, molemminpuolin. Mitä silloin avustajalta odotetaan, on hyvä selventää ennen juhlia. Onko hän juhlija avustaja vai ainoastaan kaverina tilaisuudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      131
      3807
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      20
      1773
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      31
      1638
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      309
      1465
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      20
      1413
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      42
      1346
    7. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      1004
    8. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      76
      998
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      127
      954
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      74
      868
    Aihe