Ostimme mökkipalstan appivanhempien palstan vierestä. Appivanhemmat ovat nyt 80-vuotiaat, ja miltei asuvat mökillä.
Me käymme omallamme viikonloppuisin ja lomat. Mökkeily on meille kaikille rakas harrastus ja pidämme paikat kunnossa ja rapsutamme pihaa kaiken aikaa ja maalaamme nurkkia.
Appivanhempien toinen poika ei sen sijaan halua mökkeillä, mutta vaatii kuitenkin lomansa ajaksi vanhempien mökin itselleen. Sinne ei mahdu koko sakkia, joten appivanhemmat menevät kaupunkiin parhaimpana loma-aikana.
Poika perheineen makaa nurmikolla ja lepää.
Eihän siinä mitään, mutta he eivät ymmärrä, että mökin huolto vaatii monenlaista työtä pitkin kesää. Kälykin ihmetteli, miksi leikkaamme nurmikkoa ja siivoamme kasvimaata "viikon päästähän se kuitenkin on taas villintynyt".
Saunapuita ei millään pilkottaisi eikä ostettaisi. "Mistä rahasta me ne maksetaan!"
Vene pannaan vesille, nurkuen: "Kesä näin pitkällä, ja vene on vielä vajassa!"
Vene jää veteen, niin että me sitten nostamme sen ylös, koska vanhat appivanhemmat eivät pysty.
Mökin katto pitäisi korjata ja moni muukin isompi juttu on alkanut tarvita korjausta, mihin appiukko ei enää pysty. Me sitten avustamme minkä voimme, mutta vähän harmittaa, kun mökin perillinen tulee vain valmiille. Ja kiukuttelee, jos mistään tarvitsee maksaa. Appi maksaa niin verot kuin sähkötkin kokonaan. Poika ei osallistu, vaikka appi on monesti pyytänyt. Pojalla on muutakin menoa kuulemma.
Onko näitä siipeilijöitä paljonkin! Ajatetelkaa, miten sitten pärjäätte, kun vanhuksista aika jättää! Ette osaa mitään, ja maksut lankeavat, käytte mökillä tai ette.
Me olemme onneksi aidan takana. Meistä ei tule olemaan apua missään asiassa.
Siivellä?
1
272
Vastaukset
- mökitön
Minulla on aina ruoho leikattu, lakanat sängyillä ja siivottu mökki odottamassa, kun sinne saavun. Vuokraan mökin silloin, kun tuntuu mökkiloma olevan paikallaan.
Valitettavasti en ymmärrä näitä työsiirtoloita lainkaan, mutta jos joku sellaisen haluaa niin se on hänen valintansa.
Minulla on lomaa niin vähän, etten takuulla kuluta sitä ruohoa leikaten tai kattoa korjaten.
Jos oikein käsitin, niin miehesi veli on tämä loinen. Mutta eikö veljekset yhdessä peri vanhempiensa mökin sitten kun vanhuksista aika jättää? Vai olisiko viisainta myydä mökki jo ennen vanhusten kuolemaa ja nauttia rahoista.
Tai voisivathan vanhukset testamentata sen teille , vaivanpalkoiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1632576- 1602373
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551993Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181977Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."01680"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591394Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921272Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää781051Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2121035Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.334961