Koh Lanta hyviä puolia?

Koh Lantalleko?

Kertokaapa Koh Lantalla käyneet paikat hyviä puolia verrattuna esim. Khao Lakiin tai muuten vaan, miksi se olisi paras paikka matkustaa Thaimaahan eka kertaa. En hae biletystä vaan kauniita maisemia, turkoosia vettä ja hienoja lähisaaria.

9

1198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flashpacker

      Kuka on sanonut, että se olisi paras paikka matkustaessa Thaimaahan ensimmäistä kertaa?

      Koh Lantalla käyneenä voin sanoa, että se ei ole lempipaikkani Thaimaassa.

      Et kertonut, mihin vuodenaikaan olet menossa, joten on hieman vaikea antaa tarkempia neuvoja johtuen Thaimaan ilmastosta, johon monsuunit vaikuttavat todella paljon.

      Mikäli matkasi ajoittuu tammi- helmikuulle Koh Pha Ngan saattaisi olla hyvä kohde. Se sijaitsee Koh Samuin lähellä. Vieressä oleva Koh Tao voisi myös olla tutustumisen arvoinen, etenkin jos tykkäät sukeltamisesta.

    • Koh Lantalleko

      No kaverini on sanonut, en nyt viitsi nimeä mainita:D
      Maaliskuun puolen välin paikkeilla olisin menossa.
      Mikä Koh Lantassa ei ollut hyvää, jossei se ole lempipaikkasi?

    • flashpacker

      Lantalla on aika pljon ruotsalaisia, heillä on jopa lapsille oma koulu siellä (mikäli tuo on negatiivinen puoli).

      Turkoosia vettä ei Lantan rannoilta juuri löydy, mutta Lantalta pääsee kyllä päivän snorklausreissuille esim Koh Rokille, joka on todella upea. Tai ainakin oli 2002 käydessäni Koh Rokilla viimeksi.

      Viimeisten vuosien aikana saari on mielestäni menettänyt osan alkuperäisestä charmistaan lisääntyneiden turistivirtojen myötä. Hintataso on kohonnut - tosin palvelutasokin on parantunut sitä myötä. Koh Lantassa sinänsä ei ole isompaa vikaa ja uskon, että ensikertalainen saattaa saada sieltä mukavia muistoja kotiinviemisksi ainakin huomattavasti enemmän kuin esim. Phuketista tai Hua Hinistä.

      Omat suosikkini Thaimaassa ovat kuitenkin muualla, joten saatoin olla vähän jyrkkä ensikommentissani. Voi olla niinkin, että paljon Kaakkois-Aasiaa kierrettyäni ja kerättyäni kokemuksia eri paikoista, olen tullut liian immuuniksi kaikista suosituimmille turistisaarille.

      Katso nyt kuitenkin vielä netistä muutama vaihtoehto äläkä suinpäin usko minua tai kaveriasi....

      Hyvää lomaa, suuntautuise sitten minne tahansa:

    • Koh Lantalleko

      Ajattelin tällä kertaa lähteä ihan pakettimatkalle (omatoimimatkoja muualle päin maailmaa kaksi edessä ennen sitä ja ei aina jaksa yksin sählätä julkisten ym. kanssa). Olen miettinyt Koh Lantaa tai Khao Lakia, kun en Phuketiin tai varsinkaan Pattayalle halua, en myöskään Hua Hinille.
      Koh Lantaa mietin sen takia, kun siellä on noita mainitsemiasi saaria lähellä mm. Rok ja Kradan.
      Ruotsalaisilla ei niin väliksi, kunhan ei olisi paljon venäläisiä...

    • Ko Lanta on ilman muuta omia suosikkejani Thaimaassa. Tässä jokunen perustelu:
      Tarpeeksi iso, jottei heti kyllästy. Hyvät, vähän liikenneidyt tiet, joissa aloittelijankin helppo totutella ajamaan skootterilla. Todella mukavia edullisia majataloja kuten Fisherman's Cottage ja Bee Bee Bungalows – mutta toki myös parempia hotelleja monenlaiseen makuun. Löytyy sekä vilkkaampia rantoja että autiorantoja. Hyvät retkimaastot kuten upea autiosaari Ko Rok, jolle voi myös jäädä yöksi, Ko Ha -luodot jotka erinomaiset sekä sukeltamiseen ja snorklaamiseen. Ko Lantalta on helppo jatkaa matkaa laivoilla joko Koh Phi Phille tai upeille Trangin saarille:
      http://www.minnethaimaassa.com/pikaoppaat/pikaopas-trangin-saaret/
      Muutamia Ko Lantan miinuspuolia: meri ei ole Ko Lantalla turkoosia eikä hiekka pehmeintä mahdollista. Iltaelämä joidenkin makuun liian rauhallinen.
      Kulttuurisesti saari eroaa osasta muita turistikohteita sillä, että saari on pääasiassa muslimien asuttama, joten ei kannata odottaa näkevänsä oranssikaapuisia munkkeja.
      Täällä lisää infoa Ko Lantasta:
      http://www.minnethaimaassa.com/ko-lanta/
      Kannattaa uskoa sitä kaveriasi :)

    • Ok paikka

      Olin perheeni kanssa Koh Lannalla 2011 (long beach) ja myös me tykättiin kovasti paikata. Tässä muutama plussa ja miinus jotka tuli mieleen:
      Rauhallinen
      hyvät/siistit rannat
      Hyviä ravintoloita "keskustassa" ja edullisia
      Myös rantaravintoloista sai maukkaita aterioita niin päivisin kuin myös iltaisin
      saaren vehreys
      hyvät snorklausretki mahdollisuudet
      jos hotelli on long beachilla niin kannattaa mennä snorklaa pohjoispäädyssä oleville kallioille koska siellä näkyi yllättävän paljon erilaisia kaloja
      ei näkynyt paljon venäläisiä niin kuin esim. Katalla nykyään
      - Lentokentältä matka hotellille (tosin kyllä sekin meni nopeasti)

      Eli ilman muuta käymisen arvoinen paikka :)

    • Ok paikka

      ...niin piti vielä sanoa että myös Khao Lak on ihana paikka :)
      Olemme aina olleet siellä lähellä "keskustaa" jolloin iltaisin on ollut helppo kävellä syömään kun taas Koh Lannalla jouduimme aina käyttää tuk-tukia päästäksemme keskustaan. Mutta joo tuohan riippuu siis ihan siitä missä hotelli sijaitsee.
      Tykkäämme enemmän Khao Lakin rannoista koska niitä pitkin pystyy käyskentelemään tooosi pitkälle :)

      Eli kummatkin hyviä paikkoja ...menitte kumpaan vaan niin ette pety :)

    • Koh Lantalleko?

      Kiitos kaikille vinkeistä! Saattaa olla, että jätän päätöksen maaliskuulle ja katson äkkilähtöjen perusteella, lähdenkö Koh Lantalle vai Khao Lakiin.
      Se jäi vielä mietityttämään, että minkä väristä Koh Lantan merivesi sitten on? Itämeren ruskeeta? Tummansinistä? Sameata?

    • Ok paikka

      Vesi on suht kirkasta ...tietysti rantahiekka sitä vähän samentaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      41
      3030
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      44
      2865
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2483
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      46
      2235
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      24
      2068
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1830
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1739
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1590
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1513
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe