onko lapsi normaalia älykkäämpi?

mamma54

Itse olen sitä mieltä ollut, että kun lapsenlapseni syntyi. Sanoin, että hänellä on älykkäät silmät ja katse.
Päiväkodissa olen työurani tehnyt n.30v lasten parissa, eri ikäisten (1-6v) ja osaan suurinpiirtein sanoa, minkäikäinen lapsi osaa sitä ja tätä, tottakai ykslötasolla, toiset hitaammin toiset nopeammin.

Tyttärenitytär on 2,6kk tällä hetkellä ja tässä talven aikana on tietoa ja oppimista hänellä tosi runsaasti, ja nyt alkaa "kehuskelu":
hän laskee numerot 1-10 virheettömästi
hän osaa sanoa suurimman osan kirjaimista
hän osaa värit, jopa vaaleanpun. ja pinkki erotetaan
hän tietää autossa sanoa koska saa mennä liikennevaloissa, takapenkiltä tulee välittömästi kommentti saako vai ei saa
hän muistaa laulujen sanat yhden kahden kerran jälkeen (lastenlaulut)
hän pelaa muistipeliä tietyn kaavan mukaan...aukaisee järjestyksessä pari riviä, ja sitten sekaisin, kun on ensimmäiset katsonut
pelaa 15-20 palan palapelejä
tässä muutamia juttuja

Joten kyselisin teiltä kommentteja, onko hän tuleva nero, ja miten käy koulun jos sama tahti jatkuu, ettei ihan kyllästy kouluun jos ei ole tarpeeksi haasteita?

Muuten hän on normaali, iloinen. puhelias 2 vuotias, joka päiväkodissa aiheuttaa "harmaita hiuksia" hoitohenkilökunnalle, kun keksii aina jotain "mukavaa" ja siihen vielä lisätään hänen älykkyys

5

2853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolmen tytön vanhemp

      Tyttärentyttärelläsi on minun mielestä 2½-vuotiaan tytön perustaidot. Pojat kehittyvät joissain asioissa hitaammin, mutta esimerkiksi samanikäinen poika saattaa tunnistaa kaikki automerkit (logosta), kun taas tyttölapsen kiinnostus voi olla juurikin väreissä, lauluissa, palapeleissa ja muistipeleissä.

    • Taitava on

      Kyseessä täytyy olla maailman älykkäin lapsi, jos kerran parikuisena osaa tuon kaiken.

    • 56ortjer

      Tyttärentyttäresi taidot kuulostaa ihan samalle, kuin meidän samanikäisten neitokaisten taidot (tai no tämä isompi tapaus on jo neljä, pienempi ko. ikäluokkaa). Samaa on mummo jankuttanut jo syntymästä saakka "tästä lapsesta tulee jotain suurta, näen sen silmistä". kummankin tytön kohdalla. Puhe meidän kummallakin neidillä on ollut etuajassa, muutoin ovat kehittyneet ihan normaaliin tahtiin. Eiköhän se sitten kouluiässä ala näkyä onko kiinnostusta oppia vaiko ei.

      Meidän tyttöjen kohdalla luulen, että se on vain se mummon ylpeys, joka värittää suhdetta. Vaa mistäpä sitä ikinä tietää mitä neropatteja noista kehittyy :D

    • mummutrules

      jep, ihan täsmälleen samoissa mennään 2v6kk ikäsen tytön kanssa. en kylläkään pidä häntä mitenkään erityisen älykkäänä, vaan maailman ihanimpana normaalisti kehittyvänä tyttönä :) tosin täällä myös havaittavissa tuota mummolisää lapsen kyvyissä ja älykkyydessä. joten ihan tuikitavallisesta lapsesta teilläkin lienee kysymys. Vaikka eihän sitä koskaan tiedä...

    • jooooh

      normisettiä..meidän neiti osas noi jo 2-vuotiaana...enpä silti sillä sen enempää kehuskele koska se on normaalia...pojat kehittyy hitaampaa mut tytöt on tosi fiksuja pienestä pitäen..ehkä sitten se tyhmyys tulee murrosiässä..;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe