Itse olen sitä mieltä ollut, että kun lapsenlapseni syntyi. Sanoin, että hänellä on älykkäät silmät ja katse.
Päiväkodissa olen työurani tehnyt n.30v lasten parissa, eri ikäisten (1-6v) ja osaan suurinpiirtein sanoa, minkäikäinen lapsi osaa sitä ja tätä, tottakai ykslötasolla, toiset hitaammin toiset nopeammin.
Tyttärenitytär on 2,6kk tällä hetkellä ja tässä talven aikana on tietoa ja oppimista hänellä tosi runsaasti, ja nyt alkaa "kehuskelu":
hän laskee numerot 1-10 virheettömästi
hän osaa sanoa suurimman osan kirjaimista
hän osaa värit, jopa vaaleanpun. ja pinkki erotetaan
hän tietää autossa sanoa koska saa mennä liikennevaloissa, takapenkiltä tulee välittömästi kommentti saako vai ei saa
hän muistaa laulujen sanat yhden kahden kerran jälkeen (lastenlaulut)
hän pelaa muistipeliä tietyn kaavan mukaan...aukaisee järjestyksessä pari riviä, ja sitten sekaisin, kun on ensimmäiset katsonut
pelaa 15-20 palan palapelejä
tässä muutamia juttuja
Joten kyselisin teiltä kommentteja, onko hän tuleva nero, ja miten käy koulun jos sama tahti jatkuu, ettei ihan kyllästy kouluun jos ei ole tarpeeksi haasteita?
Muuten hän on normaali, iloinen. puhelias 2 vuotias, joka päiväkodissa aiheuttaa "harmaita hiuksia" hoitohenkilökunnalle, kun keksii aina jotain "mukavaa" ja siihen vielä lisätään hänen älykkyys
onko lapsi normaalia älykkäämpi?
5
2626
Vastaukset
- Kolmen tytön vanhemp
Tyttärentyttärelläsi on minun mielestä 2½-vuotiaan tytön perustaidot. Pojat kehittyvät joissain asioissa hitaammin, mutta esimerkiksi samanikäinen poika saattaa tunnistaa kaikki automerkit (logosta), kun taas tyttölapsen kiinnostus voi olla juurikin väreissä, lauluissa, palapeleissa ja muistipeleissä.
- Taitava on
Kyseessä täytyy olla maailman älykkäin lapsi, jos kerran parikuisena osaa tuon kaiken.
- 56ortjer
Tyttärentyttäresi taidot kuulostaa ihan samalle, kuin meidän samanikäisten neitokaisten taidot (tai no tämä isompi tapaus on jo neljä, pienempi ko. ikäluokkaa). Samaa on mummo jankuttanut jo syntymästä saakka "tästä lapsesta tulee jotain suurta, näen sen silmistä". kummankin tytön kohdalla. Puhe meidän kummallakin neidillä on ollut etuajassa, muutoin ovat kehittyneet ihan normaaliin tahtiin. Eiköhän se sitten kouluiässä ala näkyä onko kiinnostusta oppia vaiko ei.
Meidän tyttöjen kohdalla luulen, että se on vain se mummon ylpeys, joka värittää suhdetta. Vaa mistäpä sitä ikinä tietää mitä neropatteja noista kehittyy :D - mummutrules
jep, ihan täsmälleen samoissa mennään 2v6kk ikäsen tytön kanssa. en kylläkään pidä häntä mitenkään erityisen älykkäänä, vaan maailman ihanimpana normaalisti kehittyvänä tyttönä :) tosin täällä myös havaittavissa tuota mummolisää lapsen kyvyissä ja älykkyydessä. joten ihan tuikitavallisesta lapsesta teilläkin lienee kysymys. Vaikka eihän sitä koskaan tiedä...
- jooooh
normisettiä..meidän neiti osas noi jo 2-vuotiaana...enpä silti sillä sen enempää kehuskele koska se on normaalia...pojat kehittyy hitaampaa mut tytöt on tosi fiksuja pienestä pitäen..ehkä sitten se tyhmyys tulee murrosiässä..;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922175Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669097Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656222SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795826Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215340Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.205292Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294846HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.804463Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm834253"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760