onko lapsi normaalia älykkäämpi?

mamma54

Itse olen sitä mieltä ollut, että kun lapsenlapseni syntyi. Sanoin, että hänellä on älykkäät silmät ja katse.
Päiväkodissa olen työurani tehnyt n.30v lasten parissa, eri ikäisten (1-6v) ja osaan suurinpiirtein sanoa, minkäikäinen lapsi osaa sitä ja tätä, tottakai ykslötasolla, toiset hitaammin toiset nopeammin.

Tyttärenitytär on 2,6kk tällä hetkellä ja tässä talven aikana on tietoa ja oppimista hänellä tosi runsaasti, ja nyt alkaa "kehuskelu":
hän laskee numerot 1-10 virheettömästi
hän osaa sanoa suurimman osan kirjaimista
hän osaa värit, jopa vaaleanpun. ja pinkki erotetaan
hän tietää autossa sanoa koska saa mennä liikennevaloissa, takapenkiltä tulee välittömästi kommentti saako vai ei saa
hän muistaa laulujen sanat yhden kahden kerran jälkeen (lastenlaulut)
hän pelaa muistipeliä tietyn kaavan mukaan...aukaisee järjestyksessä pari riviä, ja sitten sekaisin, kun on ensimmäiset katsonut
pelaa 15-20 palan palapelejä
tässä muutamia juttuja

Joten kyselisin teiltä kommentteja, onko hän tuleva nero, ja miten käy koulun jos sama tahti jatkuu, ettei ihan kyllästy kouluun jos ei ole tarpeeksi haasteita?

Muuten hän on normaali, iloinen. puhelias 2 vuotias, joka päiväkodissa aiheuttaa "harmaita hiuksia" hoitohenkilökunnalle, kun keksii aina jotain "mukavaa" ja siihen vielä lisätään hänen älykkyys

5

2427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolmen tytön vanhemp

      Tyttärentyttärelläsi on minun mielestä 2½-vuotiaan tytön perustaidot. Pojat kehittyvät joissain asioissa hitaammin, mutta esimerkiksi samanikäinen poika saattaa tunnistaa kaikki automerkit (logosta), kun taas tyttölapsen kiinnostus voi olla juurikin väreissä, lauluissa, palapeleissa ja muistipeleissä.

    • Taitava on

      Kyseessä täytyy olla maailman älykkäin lapsi, jos kerran parikuisena osaa tuon kaiken.

    • 56ortjer

      Tyttärentyttäresi taidot kuulostaa ihan samalle, kuin meidän samanikäisten neitokaisten taidot (tai no tämä isompi tapaus on jo neljä, pienempi ko. ikäluokkaa). Samaa on mummo jankuttanut jo syntymästä saakka "tästä lapsesta tulee jotain suurta, näen sen silmistä". kummankin tytön kohdalla. Puhe meidän kummallakin neidillä on ollut etuajassa, muutoin ovat kehittyneet ihan normaaliin tahtiin. Eiköhän se sitten kouluiässä ala näkyä onko kiinnostusta oppia vaiko ei.

      Meidän tyttöjen kohdalla luulen, että se on vain se mummon ylpeys, joka värittää suhdetta. Vaa mistäpä sitä ikinä tietää mitä neropatteja noista kehittyy :D

    • mummutrules

      jep, ihan täsmälleen samoissa mennään 2v6kk ikäsen tytön kanssa. en kylläkään pidä häntä mitenkään erityisen älykkäänä, vaan maailman ihanimpana normaalisti kehittyvänä tyttönä :) tosin täällä myös havaittavissa tuota mummolisää lapsen kyvyissä ja älykkyydessä. joten ihan tuikitavallisesta lapsesta teilläkin lienee kysymys. Vaikka eihän sitä koskaan tiedä...

    • jooooh

      normisettiä..meidän neiti osas noi jo 2-vuotiaana...enpä silti sillä sen enempää kehuskele koska se on normaalia...pojat kehittyy hitaampaa mut tytöt on tosi fiksuja pienestä pitäen..ehkä sitten se tyhmyys tulee murrosiässä..;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4502
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2924
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2433
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1737
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1409
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1212
    7. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1193
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      908
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      874
    Aihe