onko lapsi normaalia älykkäämpi?

mamma54

Itse olen sitä mieltä ollut, että kun lapsenlapseni syntyi. Sanoin, että hänellä on älykkäät silmät ja katse.
Päiväkodissa olen työurani tehnyt n.30v lasten parissa, eri ikäisten (1-6v) ja osaan suurinpiirtein sanoa, minkäikäinen lapsi osaa sitä ja tätä, tottakai ykslötasolla, toiset hitaammin toiset nopeammin.

Tyttärenitytär on 2,6kk tällä hetkellä ja tässä talven aikana on tietoa ja oppimista hänellä tosi runsaasti, ja nyt alkaa "kehuskelu":
hän laskee numerot 1-10 virheettömästi
hän osaa sanoa suurimman osan kirjaimista
hän osaa värit, jopa vaaleanpun. ja pinkki erotetaan
hän tietää autossa sanoa koska saa mennä liikennevaloissa, takapenkiltä tulee välittömästi kommentti saako vai ei saa
hän muistaa laulujen sanat yhden kahden kerran jälkeen (lastenlaulut)
hän pelaa muistipeliä tietyn kaavan mukaan...aukaisee järjestyksessä pari riviä, ja sitten sekaisin, kun on ensimmäiset katsonut
pelaa 15-20 palan palapelejä
tässä muutamia juttuja

Joten kyselisin teiltä kommentteja, onko hän tuleva nero, ja miten käy koulun jos sama tahti jatkuu, ettei ihan kyllästy kouluun jos ei ole tarpeeksi haasteita?

Muuten hän on normaali, iloinen. puhelias 2 vuotias, joka päiväkodissa aiheuttaa "harmaita hiuksia" hoitohenkilökunnalle, kun keksii aina jotain "mukavaa" ja siihen vielä lisätään hänen älykkyys

5

2693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolmen tytön vanhemp

      Tyttärentyttärelläsi on minun mielestä 2½-vuotiaan tytön perustaidot. Pojat kehittyvät joissain asioissa hitaammin, mutta esimerkiksi samanikäinen poika saattaa tunnistaa kaikki automerkit (logosta), kun taas tyttölapsen kiinnostus voi olla juurikin väreissä, lauluissa, palapeleissa ja muistipeleissä.

    • Taitava on

      Kyseessä täytyy olla maailman älykkäin lapsi, jos kerran parikuisena osaa tuon kaiken.

    • 56ortjer

      Tyttärentyttäresi taidot kuulostaa ihan samalle, kuin meidän samanikäisten neitokaisten taidot (tai no tämä isompi tapaus on jo neljä, pienempi ko. ikäluokkaa). Samaa on mummo jankuttanut jo syntymästä saakka "tästä lapsesta tulee jotain suurta, näen sen silmistä". kummankin tytön kohdalla. Puhe meidän kummallakin neidillä on ollut etuajassa, muutoin ovat kehittyneet ihan normaaliin tahtiin. Eiköhän se sitten kouluiässä ala näkyä onko kiinnostusta oppia vaiko ei.

      Meidän tyttöjen kohdalla luulen, että se on vain se mummon ylpeys, joka värittää suhdetta. Vaa mistäpä sitä ikinä tietää mitä neropatteja noista kehittyy :D

    • mummutrules

      jep, ihan täsmälleen samoissa mennään 2v6kk ikäsen tytön kanssa. en kylläkään pidä häntä mitenkään erityisen älykkäänä, vaan maailman ihanimpana normaalisti kehittyvänä tyttönä :) tosin täällä myös havaittavissa tuota mummolisää lapsen kyvyissä ja älykkyydessä. joten ihan tuikitavallisesta lapsesta teilläkin lienee kysymys. Vaikka eihän sitä koskaan tiedä...

    • jooooh

      normisettiä..meidän neiti osas noi jo 2-vuotiaana...enpä silti sillä sen enempää kehuskele koska se on normaalia...pojat kehittyy hitaampaa mut tytöt on tosi fiksuja pienestä pitäen..ehkä sitten se tyhmyys tulee murrosiässä..;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      201
      4029
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2255
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1268
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1139
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1017
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      863
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?

      Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt
      Lieksa
      72
      797
    Aihe