Halla-aholais-NRA:lainen-maskus_pönkämäinen näkemys asetyhjiön merkityksestä ja sen torjunnasta: http://weknowmemes.com/wp-content/uploads/2012/12/lets-make-this-simple-gun-control.jpg Voisiko tätä idiotismia paremmin kuvata?
Tämän teorian mukaan ilmeisesti kaikki joukkomurhat olisi voitu torjua ennalta aseistamalla paikalla olleet ihmiset. Näin varmaakin olisi vuosi sitten pitänyt toimia Norjassa ja sitä ennen koulumurhien estämiseksi.
Tässä tapauksessa voi sanoa, että koneet käyvät, mutta kuskia ei näy.
Asetyhjiön torjunta?
11
247
Vastaukset
- 8+17
Kyllä se sinunkin kone aika vajaakäytöllä tuntuu käyvän kun jaksat tuollaisia kirjoituksia päivästä toiseen etsiskellä.
- EVP Upseeri
Mistäs kivenkolosta EVP Alikersantti on heränny!? :D
- Pörkus Manka
Tottakai se on niin, että jos opettajilla ja oppilailla olis kaikilla aseet, ei kouluampuja uskaltaisi ampua kuin korkeintaan toisen kouluampujan. Hallis ja NRA ovat siis oikeassa...
- luseapa
Täysin järijetööntä puhetta!
- pikkasen ajattelua
Aivan on tyhjäpäiden juttuja tuollaiset "asetyhjiöt" Näkeehän sen asetyhjiön ajatuksen toimivuuden USA:ssa. Siellä tapetaan 2000 ihmisen kuukausivauhtia ja aseita on kaikilla.
- Lisää ajattelua
Täysin järjetön on NRA/Halla-Aho -tyhjiöteoria. Linkin kuva edustaa juuri tätä hölönpölö käsitystä karmeimmillaan.
NRA:n linjaa noudattaen varmaankin valtion pitäisi ryhtyä valmistamaan halpoja "kansanpistooleita", joita jaettaisiin äitiyspakkauksessa, rippilahjaksi tai ylioppilas- ja valmistumislahjaksi. Ja vuoden patruunat mukaan! Pahimpien asefundamentalisteille tämä olisi onnen täyttymys. - Kekkosuppi
weknowmemes.commin sarjakuvan piirtely jäänyt kesken, puuttuu kolmas kuva, jossa oikeanpuolen kohteella ei ole ukkoskeppejä.
- Kodinturvaritsa
Eihän niillä silloin ole, kun ovat vankilassa tai mullan alla. Hyvä lopputulos voidaan toki saavuttaa silläkin tavalla.
- titityyti
Jos olisit ollut tuolla Norjan saarella, niin olisitko ollut siellä mieluummin aseen kanssa vai ilman?
Minä ottaisin aseen. - voi reppanaa
Ai, sinäkö käyskisit sen aseesi kanssa kaikkialla ? Nyt ei eletä siellä villissä lännessä, eikä olla ramboja. toivottavasti sinäkin kasvat oikeaksi aikuiseksi jonakin päivänä. Kiitä kuitenkin luojaa, että et ollut siellä Norjan saarella.
- Guard2.
Ei siellä olisi kaikilla tarvinnut olla ampuma asetta, luultavasti olisi riittänyt
että paikalla olleella turvamiehellä olisi ollut, jodenkin lehtitietojen mukaan
hänet ammuttiin ensimmäisenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739