renault megane 2.0 vm. -04

hensski

Ajattelin nyt kysästä tätä kautta, kun autokorjaamosta ei sanottu juuta eikä jaata, vaan oltiin heti tuputtamassa tuntihinta työskentelyä.
Autossani on hetken ollut vika, että kun vilkun laittaa oikealle ja jalkajarrun pohjaan, niin vilkku käy "turbonopeudella" ja vilkuttaa enemmänkin jarruvaloa, kun itse takavilkkua vilkkua. No tästä nyt voisi arvioida että ois joku maadotus vika tms. mutta osaisko joku sanoa jotain muuta?

No nyt tässä viikon sisään on käynyt niin, että radio ei mene enää päälle käynnistyksen yhteydessä, eikä myöskään sammu edes silloin kun ovet laitetaan lukkoon. Päivä siitä, niin puhaltimet ja ilmastointi ei toimi. Näytössä ei näy mitään ja nappeja painamallakaan ei tapahdu mitään. No eilen sitten huomasin, että pissapojat ei toimi kummassakaan ikkunassa. Näistä nyt voisi päätellä, että vika on jossain yhdessä paikassa, kun kaikki vuorotellen lakkaa toimimasta. Mutta missähän paikassa? Naisena en näistä ymmärrä mitään ja korjaamoilla kehotettiin vaan tuomaan paikan päälle ja maksamaan kiltisti 70€/tunti.

Tuttu sanoi, että vika voisi olla kortinlukijan pohjassa. Onko kenelläkään ollut vastaavia kokemuksia ja mitä vikaa on löytynyt ja miten korjattu? Ja nyt en halua kuulla vastauksia että "vaihda auto" vaan jotain hyödyllistä.

2

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsi pätevä korjaamo

      Turha etsiä vikaa mutu-periaatteella, tulee takuulla kalliimmaksi kuin viedä auto korjaamolle ja maksaa 70€/tunti.

    • exrellu

      Entisenä tuollaisen omistajana tuntuu tutulta, eli mitä ihmeellisimpiä oireita ja vika voi olla jossakin euron hintaisessa osassa. Ongelma ei ole pelkästään Rellun kohdalla vaan jopa ns. saksalaisessa laatumerkissä koko auton järjestelmät menevät sekaisin, jos pissapojan määräanturiin tulee vika.
      Minulla oli sellainenkin vika, että koko ajonvakaus- ja vakionopeus, abs yms. olivat pois pelistä, kun jarruvaloanturi vikaantui. Jarruvalot paloivat kaiken aikaa eikä järjestelmä toiminut. Meganessani jouduin vaihtamaan avainkortin erilaisten oireiden takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      160
      5753
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      184
      3839
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3462
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3245
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2806
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      236
      2283
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2280
    9. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      5
      1887
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      95
      1883
    Aihe