Ruoassa matoja?!?!

-ann-

Minulla on kolme ulkohäkissä elävää kissaa..syötän whiskas märkäruokaa ja olen huomannut että jo muutaman tunnin kipossa olon jälkeen ruoan alla on rykelmiä aivan pieniä valkoisia matoja..!? Kun kissoilta pieniä jämiä välillä jää kippoon.. Mistähän moinen johtuu?

11

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+6

      Ulkohäkissä elävää?
      Kyllähän ulkona menee vaikka minkälaista mönkijää.

      • -ann-

        Niin isossa ulkohäkissä kesäsin..niinhän niitä on..kärpäsiä epäilen.


    • ....

      Kärpäsen munia, seon ehtinyt laskea munansa, vähän ajan päästä olisi valkeita kärpäsen toukkia. Ne ovat inhottavia.

    • 20+5

      Whiskas on niin p'skaa että kärpäsetkin munivat sinne!

    • huohhhh

      whiskas on hyvää ruokaa JA AJATELKAAS NYT TÄTÄ: SIWASSA SHEBAPURKKI TÄYNNÄ VALKOISIA MATOJA kun joku idiootti menny avaa sen !!

    • niiniinniin

      no, madoissakin on ravinteita :D

      • Ajatteleppa ite!

        Söisitkö itse ruokaa, jossa on matoja?
        Joojoo, kissa on eläin... NIINPÄ, mutta tiedoksi vaan, että niin mekin olemme!


      • kissatkin arvokkaita
        Ajatteleppa ite! kirjoitti:

        Söisitkö itse ruokaa, jossa on matoja?
        Joojoo, kissa on eläin... NIINPÄ, mutta tiedoksi vaan, että niin mekin olemme!

        Älä vakavissasi hauku toisia eläimiksi! Ihminen on Jumalan kuva. Jumala ruokkii niin ihmiset kuin eläimet, joten ei kissojenkaan tosiaan tarvitse mitä tahansa syödä.


    • 6+16

      Söisitkö itse raakaa lihaa?

      • lollero7

        Kissat ainakin syövät, ovathan ne lihansyöjiä. Raaka liha on niille kaikkein parasta ravintoa.


      • söisin ja syön

        Itseasiassa kyllä aika monikin syö raakaa lihaa ja myös kalaa (sushia). Aika moni kehitysmaissa myö toukkia ja matoja ja muita sellaisia otuksia joita me länsimaissa pidämme roskana. Heille ne ovat ehkä ainut proteiinilähde, koska lehmiä ei teurasteta ruoaksi kun halutaan maitoa käyttöön ja lehmiä on usein vain yksi.

        Kaikilla ei ole mahdollisuutta saada täysin tuoretta tavaraa, joten madotonta ruokaa ei välttis ole tarjolla. Se, että meillä jotakin ei tehdä, ei tarkoita ettei jossakin niin jouduta tekemään.

        Aina ei ole tulta tarjolla ja silloin on syötävä lihatkin raakana vaikkei haluaisi. Raaka liha ei ole välttämättä huonoa, meillä länsimaissa vaan elintason vaikutuksesta moni pöpö aiheuttaa ongelmia mitä muualla ei tule. Siis meillä on liian puhdasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      23
      6448
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5168
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4755
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4579
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      69
      4448
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      18
      4028
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      3987
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      107
      3845
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3500
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3327
    Aihe