Iphone vai Nokia??

Heippa.
Älkääkä alkako huutamaan, että tämä on vaan Iphone keskusteluja varten ei nokialaisia.. :D
Mutta kertokaapa mulle miksi mun pitäisi valita Iphone ennemmin kun nokia lumia..?
Miksi Iphone on niin hyvä..?
Meinasin siis ostella tuota 4s kun tuntuu ettei tuo vitonen oikeen ole käteen sopiva :D

Kiitos asiallisista vastauksista.
7112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

unoha 4s, se on ikivanha malli.
paremmuudesta en osaa sanoa, kun se niin riippuu käyttäjän tarpeista ja siitä mistä tykkää.

mutta ehkä kannattaa odotella lumia925 ja iPhone5s, tai ainakin googletella noita ja mietiskellä itekseen mitä pidät tärkeänä ja verrata niitä ominaisuuksia

.... lumia925 sai kehuja tämän päivän Tekniikan maailman testissä. paras kuuluvuus ja näyttö. iPhone ei ollut testissä mukana.

Äänestä

Mä kun en tarvitse niin hienoo ja teknologista puhelinta :) Riittää perusjutut ja pikku extra.. :) Iphone femma ei oo kivan kokonen käteen..

Äänestä
  • unoha sitte iphonet

    Äänestä

Mitä on pikku extra?

Perusjutut löytyy murto-osahinnalla Lumia 520:sta. Tai itseasiassa navia lukuunottamatta vaikkapa Nokia 301:sta.

Äänestä

Jos riittää yksinkertainen puhelin ja pieni sovellusvalikoima niin lumia on edullinen vaihtoehto.
Jos haluaa todella kattavan sovellusvalikoiman ja turvallisuuden, pienen audiolatenssin ym. niin valinta on iphone.

Ei kannata unohtaa myös androidia joka on oikein käytettynä ja harvoja ohjelmia asentaessa myös ihan turvallinen vaihtoehto, jos pitää sen lähes vakiosovelluksilla ja säätelee aluksi ohjelmat / ominaisuudet kohdilleen on android monipuolinen ja vapaampi kuin ios.

Lyhykäisesti:
Android: Sovelluksien asentelussa pitää olla hyvin tarkka androidilla ja audiolatenssi on todella suuri, ominaisuuksia eniten ja hyvä luuri oikein käytettynä.
iphone/ios: Sovelluksia voi asentaa huoletta, audiolatenssi ja sovellustarjonta suurin, puhelin ja käyttis on rajoitettu todella kovasti.
Lumiat: rajoitettuja, vähän sovelluksia, kova audiolatenssi, turvallinen, hyvä perusluuri, paljon valmistusvikoja.

Äänestä

Hanki Lumppu!

Äänestä

iPhonea saat ladata joka päivä, lumialla tätä iloa ei ole, sitä saa ladata ehkä vain joka 2. tai 3. päivä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..pumpuli.. kirjoitti:

Heippa.
Älkääkä alkako huutamaan, että tämä on vaan Iphone keskusteluja varten ei nokialaisia.. :D
Mutta kertokaapa mulle miksi mun pitäisi valita Iphone ennemmin kun nokia lumia..?
Miksi Iphone on niin hyvä..?
Meinasin siis ostella tuota 4s kun tuntuu ettei tuo vitonen oikeen ole käteen sopiva :D

Kiitos asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu