Mitä te olette mieltä imatralaisesta papista, jonka lause tässä:

Näin kohupappi saarnasi avioerosta: "Hylätyn naiva tekee huorin!"
( I S)
Onko noin? Kyllähän itsekin suren nykyistä avioerojen paljoutta Suomessa, mutta tuomitsemaan lähimmäisiäni en lähde!
Tuo pappi on itse eronnut ja toinen ero on vireillä.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288586363799.html
15141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

En mitään mieltä. Sanoistaan voisin olla montakin mieltä, mutta jääköön minun julistukseni sanomatta.

Avioero oli vanhempieni paras teko itselleen ja minulle.
Kumpikaan ei mennyt uusiin naimisiin, mutta se onkin eri juttu.

Äänestä

Liekö ollut pappi kännissä saarnastuolissa, puhui muutenkin levottomia. Ei tuo mitenkään tavatonta nykysuomessa olisi. Lomalta tuli pappikin vasta ja jos putki oli jäänyt päälle.
Kannattaa sitten mennä katkaisuun antaa työterveyshuolto kyllä lomaa. Sillai saa lomaa mukavasti jatkettua,kyllä työnantaja kustantaa.

Äänestä
  • Ehkäpä Päivi R irroitti sanallisen arkun salvat. No. Linimenttiä ja vaaleriaanaa ja intiaanisokeria aamuin illoin.

    Äänestä

  • Ehkäpä Päivi R irroitti sanallisen arkun salvat. No. Linimenttiä ja vaaleriaanaa ja intiaanisokeria aamuin illoin.

    Äänestä

Varmaan mieleltään järkkynyt. Lienee sairauslomalla.
Pappikin voi ahdistua ja joutua negatiivisten tunteiden sitomaksi.
Toivottavasti hänen kolleegansa pystyvät auttamaan.

Äänestä
  • Yleensä se on niin, että henkilö jolla itsellään ei ole puhtaat jauhot pussissa, on paras neuvon antaja toisille
    Suuhan puhuu sydämen kyllyydestä. Olisiko hänellä sydän täynnä katkeruutta ja kaunaa, jonka kaatoi toisten niskaan.

    tässä hyvä miete:Rakkaus pehmittää kaikki kovat sydämet

    Äänestä

  • tukea tarvitseva kirjoitti:

    Yleensä se on niin, että henkilö jolla itsellään ei ole puhtaat jauhot pussissa, on paras neuvon antaja toisille
    Suuhan puhuu sydämen kyllyydestä. Olisiko hänellä sydän täynnä katkeruutta ja kaunaa, jonka kaatoi toisten niskaan.

    tässä hyvä miete:Rakkaus pehmittää kaikki kovat sydämet

    Tällaisia kusipäitä on ollut kirkon hommissa ja satoja vuosia, katolinen kirkko katollinen kirkko se oikein näyttö esimerkkiä ahneudesta ja lasten hyväksikäytöstä.

    Äänestä

Onks ne muut ilmat kattoa puhtaampii ;)))

Äänestä

Täällä päin ollaan sitä mieltä, että pappi on henkisesti sairas.
Tuollaista tekstiä ei terve ihmnen papin ominaisuudessa mene laukomaan saarnastuolista.

Äänestä

eix tää pappi ollu ev lut, se järkevämpi ;-DDDDDDD

Äänestä

Imatralla tuulee, eipä ole montakaan vuotta kulunut siitä kun kirkkoherra Olli halusi muuttuua Marja Siskoksi. Myrsky oli srk:ssa tosi paha jopa luonnon voimat jylläsivät rajumyrskynä sillä seurauksella että kirkon katolla ollut risti myskyssä katkesi.

Aikaisemmin 2006 oli tuomittu srk kappalainen seksuaalisesta hyväksikäytöstä sakkoihin ja ehdonalaiseen vankeuteen.

Tuskin on jälkimyrskyt vaimenneet kun Tainiokosken (Imatran srk) pastori saarnastuolista käsin käsitteli useita kirkon piirissä kuohuttaneita aiheita:
"Pastori tuomitsi kovin sanakääntein mm abortin tekijät ja eronneet. Saarnan loppupuolella pastori moitti naisen tasavertaista asemaa srk:ssa osoittaen sanansa kirkon naispuoliselle työntekijälle. Saarna loppui kun kirkkoherra liturgina kehotti yhdessä suntion kanssa lopettamaan saarnan pidon".
Lainaus Etelä Saimaa 01.08.2013
Asia etenee Tuomiokapitulin käsittelyyn.
Samasta lehdestä ilmenee myös tämän päivän muut saarnassa tuomitut asiat.

Imatran seurakunta on tullut esille omalaatuisista värikkäistä tapahtumista. Miksi kirkon piirissä kuohuu???

Äänestä

Niillä on hermot kireänä kun rahavirrat on tyrehtyneet. Jospa sielläkin tulee työttömiä?

Äänestä

Tuo uskovainen pappi oli vaatinut, että vaimon on oltava miehen alamainen. Toinen avioero hänellä meneilään, haha!

Äänestä

Kansan vuosisatainen pelotteu ja kuorolausunnan lopettaminen tulee "pyhien" ((haha) ammattien harjoittajille eteen.

Äänestä

on noussut Päivi Räsäsen puheiden jälkeen. Hulluja hurahtaneita alkaa tulla esiin yhä lisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.oooooooooooooooooo. kirjoitti:

Näin kohupappi saarnasi avioerosta: "Hylätyn naiva tekee huorin!"
( I S)
Onko noin? Kyllähän itsekin suren nykyistä avioerojen paljoutta Suomessa, mutta tuomitsemaan lähimmäisiäni en lähde!
Tuo pappi on itse eronnut ja toinen ero on vireillä.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288586363799.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu