Lisämittareiden asennus?

flyikkarille

Olisi tarkoitus asentaa yläohjaamoon veden lämpötila- sekä öljynpainemittari joita siellä ei ennestään ole. Voiko ne varastaa suoraan alaohjaamon piuhoista vai onko jotakin vedettetävä koneelle asti. Jotkut edulliset tarvikemittarit ajattelin hommata. Kone on vanha merc diesel.

6

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jore6

      Suosittelen, että hankit alkuperäisen anturin paikalle T-haaran, johon kytket eri mittaraiden anturit. Eri mittarit ei välttämättä toimi oikein yhteisellä anturilla - itse asiassa todennäköisesti ei toimi.

      • flyikkarille

        Kiitos vastauksestasi. Itse asiassa tarkemmin tutkiskeltuani huomaan että nykyisen yläohjaamon paneelin (jossa kierroslukumittari, summeri, merkkivalot yms) alla on joukko moottorilta tulevia vapaita piuhoja? Todennäköisesti näistä voisivat jotkut olla tarkoitettuja juuri lämpötilalle ja öljynpaineelle. Olisko vinkkejä miten näistä selvittäisi mitkä kuuluu mihinkin?

        Ja onkohan tuollaisissa halpismittareissa jokin standaardi, sopivatko heittämällä vai pitäiskö hankkia jotain alkuperäiskamoja? Vielä jos joku osaa vinkata mistä mittareita kannattaisi edullisesti katsella, valkoisia ei uppoasennukseen.


      • merccruisermerc
        flyikkarille kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. Itse asiassa tarkemmin tutkiskeltuani huomaan että nykyisen yläohjaamon paneelin (jossa kierroslukumittari, summeri, merkkivalot yms) alla on joukko moottorilta tulevia vapaita piuhoja? Todennäköisesti näistä voisivat jotkut olla tarkoitettuja juuri lämpötilalle ja öljynpaineelle. Olisko vinkkejä miten näistä selvittäisi mitkä kuuluu mihinkin?

        Ja onkohan tuollaisissa halpismittareissa jokin standaardi, sopivatko heittämällä vai pitäiskö hankkia jotain alkuperäiskamoja? Vielä jos joku osaa vinkata mistä mittareita kannattaisi edullisesti katsella, valkoisia ei uppoasennukseen.

        Noihin moottoreihin löytyy netistä sähkökaavioita, joissa kerrotaan myös kaapeleiden värit. Esim minulla sattumalta löytyi 4 l bensakoneen kaavio , joka oli tullut mukana kun etsin vetolaitteen trimmianturin johtoa (joka löytyikin tuon ansiosta). Tuossa bensakoneen kaaviossa ylä ohjaamon ö-painemittarin kolme piuhaa on musta, purppura ja vaal sininen. Veden lämpö on musta, purppura ja vaal ruskea.
        Kannatanee hakea ko. moottorin kaavio , mutta voi hynkin olla samat värit. Vaal. sin ja vaal ruskea näyttävät menevän S - napaan , eli siihen mikä on kai anturin Sender - napa. Ja musta on tietysti maa.


    • Ei niin !
      Mittarit näyttävät vain vastuksen arvoa, yksi anturi riittää, joten voit vallan mainiosti kytkeä yläohjaamon mittareiden piuhat olemassa oleviin mittareihin.
      Se tarkoittaa että kummatkin mittarit on kalibroitava, tai jos ei voi, niin tiedät ainakin itse, mikä näyttö tarkoittaa mitäkin tilannetta (asteikko)

      • 17+6

        Huono vastaus edkiltä.

        Yksi anturi riittää kyllä kunhan se on tyypiltään oikea, kahden mittarin asennukseen tehdyissä antureissa on erilaiset vastusarvot.

        Aika harvassa lämpö- tai öljynpainemittarissa on enää mitään kalibrointimahdollisuutta, eli kannattaa unohtaa tuo vaihtoehto.

        Asteikkojen turaaminen mittareihin on tyhmää ja yleensä nuo mittarit eivät ole avattavia ja jos avaat mittarin, niin se ei välttämättä sen jälkeen olekaan vesitiivis.

        Vanha ketju tämäkin ja "ongelma" on varmasti ratkennut. Tuli vaan mieleen kun naapuri teki vastaavaa asennusta ja homma ei ollut ihan hanskassa...


    • jore6

      Käytännössä kaikki mittarit on uppoasennettavia, joissakin on vain pinta-asennuskotelo mukana ja toisiin kotelon saa. Mittareiden halkaisijat ovat lähes vakioita.

      Antureiden kierteet ovat vakioita ja niihin saa T-haaroja helposti.

      Mitä sitten tulee siihen johtonippuun, niin vastusmittari on aika hyvä tapa selvittää mikä on mikä ellei sitten piuhat tule jostain matolaatikosta, jolloin käyttöohje on ja kytkentäkaavio erinomainen apu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5821
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4555
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4322
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3219
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2413
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      34
      2295
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1134
    Aihe