olen kiinnostunut linnuista

Lintuihmetteliä

Mikä sopisi kerrostaloon lintulaji joka ei ääntele yöllä koko ajan j haluaisin normaalin kokoisen mitä ehdotatte haluisin vielä semmoisen jolle voi opettaa jotain

1

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lammaslintu

      .... mikä tämä oletus on, että linnut ääntelevät yöllä? Ihan kun linnut eivät nukkuisi? :D

      Minulla on 8 pientä papukaijaa, ja todellakin on totta, että minultakin kysellään, että eikö täällä ole vaikea nukkua! Oikeasti, uskomatonta. :D Alkaa jo tympiä ihmisten typeryys.

      Linnut nukkuvat yöllä ihan siinä missä ihmisetkin. Lintujen rytmi on 12 tuntia päivää, ja 12 tuntia yötä. Toki ne eivät ehkä sitä 12 tuntia putkeen nuku, mutta 12/12 olisi ideaali. Meillä linnut rauhoittuvat jo kun alkaa hämärtää ulkona ja huoneessa vähentää valoja. Huone laitetaan kokonaan pimeäksi 21-22 välillä, jolloin linnut alkavat nukkua. Ensimmäiset äänet huoneesta kuuluu kun aurinko nousee. Että eivät linnut yöllä metelöi. :)

      Oppiminen on toissijaista aina, ja etenkin yksilöllistä. Mitään lintua ei hankita tuolla ehdolla.

      Mikä on normaalin kokoinen? On pieniä, keskikokoisia ja isoja.

      En lähde mitään tarkempaa lajia sinulle ehdottamaan, sillä sinun kannattaa ottaa paremmin selvää vielä.

      Vierailehan mm. täällä:

      http://www.kaijuli.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4318
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2774
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2532
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      81
      1135
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      176
      977
    Aihe