Apua/Neuvoja ruokintaan

pikkuhaukku

Puolivuotiaan terrierin kanssa ollaan siirtymässä pikkuhiljaa pois penturuuasta. Itse en ole ruokintaan kovinkaan paljoa perehtynyt, lähinnä eri foorumeilta lueskellut ihmisten mielipiteitä.
Parasta tapaa ruokkia koiraa ei varmasti ole, mutta lihan sekoitus hyvälaatuiseen kuivaruokaan tuntuu olevan yleistä?
Meillä tosiaan kasvattajan suosituksen mukaan menty pentuaika RC:n juniori nappulalla, ja nyt olin ajatellut vaihtaa nappulan Golden Eagleen tai Canaganiin, onko näistä nappuloista jollain kokemusta?
Ja miten yleensäkin, olisiko nappuloiden lisäksi suotavaa antaa lihaa tai märkäruokia.. ?

4

151

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+8

      Nappuloiden sekaan todella kannattaa sekoittaa lihaa niin koira saa luomua. Canagan ja GE ovat molemmat ihan hyviä merkkejä. Canagan tosin on ihan törkeän hintaista ja halvemmallakin saa parempaa. Esim Taste of the wild joka maksaa noin 70e/13,6kg. Se on täysin viljaton ja lihaakin on melko paljon.
      Märkäruokia voi halutessaan antaa lisänä mutta välttämättömiä ne eivät ole.

    • havannankoira1

      Meillä on havannankoira, joka on kohta 11kk ja annetaan sille päivällä klo 13-14 välipala, joka on yleensä mustista ja mirristä ostettu Sea Jerkey tai prismasta ostettu ns. lituska. Sitten illalla klo 19-19:30 annetaan nappuloita ja silloin tällöin nappuloiden sekaan raejuustoa, jauhelihaa, Cesaria tms. Eli aikuisen koiran nappuloita ollaan annettu, Bichon Frisetä, koska havannoille ei omia nappuloita ole. Hyvin ollaan tähän asti pärjätty :)

    • Koira22222222

      Golden Eagle, Acana, Orijen, ProBooster, ANF, N & D, Taste of the Wild.... Siinä jotain hyviä merkkejä. Ja toki sekaan on hyvä lisätä OIKEAA LIHAA, koirahan on kuitenkin lihansyöjä. Vaikka antaisit laadukasta nappulaa, ei se koskaan korvaa oikeaa lihaa. Itse syötän tällä hetkellä Profinea mutta vaihdan sen takas Acanaan tai johki muuhun parempaan, sekaan laitan lihaa, kermaviiliä, raejuustoa, millon mitäkin. Ja rustoluita järsittäväksi, ei kuitenkaan joka päivä.

      Kannattaa tsekata ettei sisällä kemiallisia säilöntäaineita vaan luonnollisia eli E-vitamiini (tokoferolisekoitus), Royal Caninissa on niitä kemiallisia säilöntäaineita, sen takia en syöttäis sellasta ollenkaan.

      Noi merkit mitä luettelin, niissä on luonnolliset säilöntäaineet eikä mitään myrkkyjä.

    • 9+8

      RC:ssä on muutenkin kaikkea semmoista mitä järkevä omistaja ei ikinä koiralle syöttäisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1280
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      741
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      632
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      508
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe