Puolivuotiaan terrierin kanssa ollaan siirtymässä pikkuhiljaa pois penturuuasta. Itse en ole ruokintaan kovinkaan paljoa perehtynyt, lähinnä eri foorumeilta lueskellut ihmisten mielipiteitä.
Parasta tapaa ruokkia koiraa ei varmasti ole, mutta lihan sekoitus hyvälaatuiseen kuivaruokaan tuntuu olevan yleistä?
Meillä tosiaan kasvattajan suosituksen mukaan menty pentuaika RC:n juniori nappulalla, ja nyt olin ajatellut vaihtaa nappulan Golden Eagleen tai Canaganiin, onko näistä nappuloista jollain kokemusta?
Ja miten yleensäkin, olisiko nappuloiden lisäksi suotavaa antaa lihaa tai märkäruokia.. ?
Apua/Neuvoja ruokintaan
4
116
Vastaukset
- 7+8
Nappuloiden sekaan todella kannattaa sekoittaa lihaa niin koira saa luomua. Canagan ja GE ovat molemmat ihan hyviä merkkejä. Canagan tosin on ihan törkeän hintaista ja halvemmallakin saa parempaa. Esim Taste of the wild joka maksaa noin 70e/13,6kg. Se on täysin viljaton ja lihaakin on melko paljon.
Märkäruokia voi halutessaan antaa lisänä mutta välttämättömiä ne eivät ole. - havannankoira1
Meillä on havannankoira, joka on kohta 11kk ja annetaan sille päivällä klo 13-14 välipala, joka on yleensä mustista ja mirristä ostettu Sea Jerkey tai prismasta ostettu ns. lituska. Sitten illalla klo 19-19:30 annetaan nappuloita ja silloin tällöin nappuloiden sekaan raejuustoa, jauhelihaa, Cesaria tms. Eli aikuisen koiran nappuloita ollaan annettu, Bichon Frisetä, koska havannoille ei omia nappuloita ole. Hyvin ollaan tähän asti pärjätty :)
- Koira22222222
Golden Eagle, Acana, Orijen, ProBooster, ANF, N & D, Taste of the Wild.... Siinä jotain hyviä merkkejä. Ja toki sekaan on hyvä lisätä OIKEAA LIHAA, koirahan on kuitenkin lihansyöjä. Vaikka antaisit laadukasta nappulaa, ei se koskaan korvaa oikeaa lihaa. Itse syötän tällä hetkellä Profinea mutta vaihdan sen takas Acanaan tai johki muuhun parempaan, sekaan laitan lihaa, kermaviiliä, raejuustoa, millon mitäkin. Ja rustoluita järsittäväksi, ei kuitenkaan joka päivä.
Kannattaa tsekata ettei sisällä kemiallisia säilöntäaineita vaan luonnollisia eli E-vitamiini (tokoferolisekoitus), Royal Caninissa on niitä kemiallisia säilöntäaineita, sen takia en syöttäis sellasta ollenkaan.
Noi merkit mitä luettelin, niissä on luonnolliset säilöntäaineet eikä mitään myrkkyjä. - 9+8
RC:ssä on muutenkin kaikkea semmoista mitä järkevä omistaja ei ikinä koiralle syöttäisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504087Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1293635Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363- 1181759
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181718Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81540Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1341110Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481020Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905