MOI HYLKÄÄKÖ KANI POIKASEN JOS SAA UUSIA POIKASIA VAI TEKEEKÖ KANI POIKASIA JOS SILLÄ ON VIELLÄ POIKANEN HOIDOSSA??
LISÄÄNTYMINEN
ville-91
4220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kanilla ei ensinnäkään ole MITÄÄN järkeä teettää uusia poikasia, jos vanhatkin on vielä hoidossa. Pahimmassa tapauksessa kani voi stressaantua niin pahasti, että syö poikasensa! Kanilla saisi teettää enintään kolme kertaa vuodessa poikasia, ja mieluiten saisi olla muutamien kuukausien välit poikueitten välissä. Naaras kani stressaantuu tuollaisesta erittäin paljon ja on myös paljon todennäköistä, että se hylkää toiset poikasensa. Järki käteen siis näissä lisääntymis asioissa.
T.Anu
voiko se siis saada poikasia jos sillä on edellinen poikanen juuri syntyny
kani voi tulla kantavaksi lähes heti sen jälkeen kun poikaset ovat syntyneet. Kyllä, se on siis mahdollista..mutta erittäin stressaavaa naaraskanille! Siinä voi käydä juuri niin kun edellisessä viestissä mainitsin.
Niin eli erotat isän ja äidin ja viet pojan kastroitavaksi ja käsket äitisi ottaa vastuun kaneista jotkahän on antanut sinun ottaa! Vai onko tää joku vitsi?