Mitä jos ottaa opintolainaa mutta lopettaakin koulun kesken?
Opintolaina ja opiskelujen keskeytys
6
1100
Vastaukset
- 23569
Niin? Takaisin se laina on silti maksettava. Vai mikä tässä oli pointtina?
- Halluu8989
Koitan selventää vähän.
Myönnetäänkö opintolaina könttänä vai kuukausittain? Kun laina myönnetään, saanko kerralla käteeni 2700 euroa (lukuvuosi = 9 kk x 300e) vai kuukausittain 300 euroa?
Jos se tulee könttänä ja opiskelenkin vain kuukauden, pitääkö minun palauttaa esimerkiksi heti summa, joka on periaatteessa ylimääräistä?
En tiedä asiasta tarpeeksi jotta osaisin edes kysyä oikeita kysymyksiä, pahottelut sekavuudesta. :)- 215689
Mikä oppilaitos?
- Oiskelija
Kysy pankilta. Sehän sen lainan myöntää. Kela on vaan takaajana, tai siis valtio.
- oooo4
Oon miettinyt aivan samaa!
- ujhuibgjk
Sinunkin kohdallasi riippuu oppilaitoksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114379
- 793553
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843415Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223411Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273306- 762974
- 892933
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672855"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452810Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589