Akaattikotilon hankkimassa :)

PyryTheKotilo

Kunnon kokoinen terraario on jo tiedossa, sitten pitäisi se vielä turvallisesti sisustaa :) Luin hieman alustavasti tietoa wikipediasta, mutta luotan kuitenkin enemmän ihmisten kokemuksiin ja neuvoihin :) Joten kertokaa siis ihmeessä kokemuksia ja neuvoja näihin asioihin:

1. Millainen ruokakuppi? Muovinen siis kyllä, mutta minkälaisia te olette käyttäneet? :)
2. Mistä saisin lannoittamatonta multaa/turvetta, kohtuuhintaan? :) Zooplussasta kun katsoin, niin toimituskulut olivat aika huimat, ja minimitilaus oli 30€...
3. Kuinka monta senttiä pohjamateliaalia olisi hyvä laittaa? :)
4. Mimmoiset koristeet olisivat hyviä ja turvallisia terraarioon? :)
5. Kuinka usein, ja kuinka paljon kerralla, kotiloita on hyvä ruokkia? :) Onko mahdollista, että pärjäisivät esim viikonlopun yli, jos jättää jotain ruokaa mikä ei homehdu? :)

Saan kaveriltani ihan pikkuisen kotilon, jonka kasvamista saan sitten seurata :) Pelottaa vain, että jos se tippuu kauhean korkealta terraariosta, että se kuolee :(

6

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      Voisiko kukaan auttaa mua ?....
      Olisin hankkimassa kotiloita. Otan niitä luonnosta.

      1.kuinka ison terraarion pitää hankkia jos on vain 2 kotiloa?
      2.Voiko kotilot laittaa muovirasiaan jos kanteen tekee ilmareikiä?

      p.s. puhun itse LEHTOKOTILOISTA.

      • kotilo128

        1. 2litraa per kotilo eli vaadi paljoa.
        2. voi jos muovirasia on oikean kokoinen.


      • Anonyymi

        Mulla on lehtokotiloita, ja älä mieluusti laita muovirasiaan!
        Pieni matkaterra on tosi hyvä!🐌
        Mustissa ja Mirrissä myydään 13 €urolla matkaterra, ja kannen värin saa valita🐌

        Moi kaikille me ollaan lehtokotilot Sauli Niinistö ja Tarja Halonen!!! Terkkuja täältä Lahdesta!!!!

        Juu. Sellaset terveiset mun kotiloilta😅🐌😘


    • kotilo128

      1. movi kippo käy hyvin mielellään matala jotta kotilon on helppo mennä syömään.
      2.eläin kaupasta ostan aina kotiloilleni turpeet hinta riippuu turpeen merkistä yleensä olen saanut turpeen alle 10 e
      3.kotilon kuoren verran jotta kotilo mahtuu kaivautumaan turpeeseen.
      4.keppejä jamuovi kasveja oikeita kasveja voi laittaa kunhan varmistaa että ne ei ole myrkyllisiä, ja kiviä ei voilaittaa ettei kotilo tipu kiven päälle ja jos näi käy kotilo toden näköisesti kuolee.
      5.joka päivä ruoka tulisi vaihtaa mutta eiköhän viikon lopun yli hienosti pärjää


      pikku kotilo kannattaa laittaa vaan purkiin ja kun kasvaa isommaksi niin sitten voit siirtää sen terraan;)

    • Aksulien mammuli

      Heips! Itselläni on ollut koko ajan kookosturvetta, ja olen siihen tyytyväinen. Nettieläinkaupasta tilasin, tosin asun niin lähellä, että hain paketin itse firmasta. Kallistahan se on, mutta isosta paketista riittää pitkäksi aikaa. Ja käyttämäni turve on raikkaan tuoksusta, eikä ole homehtunut, vaikka alkuun sumuttelin liikaa.

      Ruokakippona olen käyttänyt pakasterasian (taitaa olla Orthex) kantta. Terävät reunat alaspäin. Se on aika iso 60 litran terraan, mutten ole parempaakaan vielä keksinyt. Haluan että ruokakipossa on matalat reunat, ettei siihen jää niin paljon kosteutta, että joku pääsisi hukkumaan.

      Itselläni on samassa terraariossa kolme akaattikotiloa ja kaksi luonnosta otettua lehtokotiloa (en tietenkään suosittele samaa muille, koska luonnonvaraisissa eläimissä on tautiriski). Hyvin tulevat toimeen keskenään, mutta lehtokotilot tuntuvat olevan herkempiä kuivumaan ja koska ovat niin pieniä varon, ettei jää isoja vesialueita, johon voivat hukkua (sumuttelen päivittäin pintoja, saavat siitä juomavettä). Itse olen jättänyt kotilot pariksi yöksi yksin, mutta eivät syöneet mitään sinä aikana. Terraario taisi olla liian kuiva. Lehtokotilot olivat jo vaipuneet lepotilaan. Eli kannattaa ainakin kostuttaa terraario kunnolla loman ajaksi. Viikossa kaikki ruoka ennättää pilaantua, eli kotilot hoitoon tai niitä joku luotettava hoitaja katsomaan parin päivän välein. Ei tunnu inhimilliseltä antaa niiden vaipua lepotilaankaan, minkä tekevät, jos olosuhteet eivät ole hyvät.

      Itselläni oli alkuun tekokasvi ym., mutta kun kotilot varttuivat, otin turhat rojut pois. Tekokokasvi ei enää kestänyt niiden painoa ja oksa homehtui. Lisäksi ilmeisesti huonosti puhdistetun ruuan mukana tuli matoja, joten kaikki piti saada puhtaaksi. Kotilot kiipeilevät terraarion seinämissä ja katossa. Lisänä on pari vanhasta tehosekoittimen sekoituskiposta sahattua putkea (neuroottisena mammana sahasin pohjat pois, jotteivat kotilot jää jumiin. Tosin aika ketteriä ne ovat, vaikkeivat osaisikaan peruuttaa). Muovinen kukkaruukku ajaa saman asian. Niillä on kiva olla joku pesä, johon pääsee piiloon valoa ja "petoja".

      Taustakuvan maalasin itse vesiväreillä ja teippasin terraarion takaseinän ulkopuolelle.

    • jaanajoojoo

      voiko lehtokotiloja pitää akaattikotiloitten kkaaaa!? ite pidän nii saisko?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      178
      7255
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      234
      4055
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      70
      3362
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      81
      2924
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      13
      2221
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2085
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      3
      1872
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      35
      1541
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      46
      1456
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      47
      1391
    Aihe