Olen onnistunut saamaan oman pääni sekaisin kun aloin miettiä mitä toi käyttölinjanen pitää sisällään.Meillä on pentu jonka takana on suojelukoiria,joten se on käyttölinjanen,mut mitä on ne joiden takana on esim jälkikoiria tai hakukoiria tai viestikoiria.
Nyt on paljon puhetta että käyttölinjanen on kova koira,totta jos siellä on suojelukoiria,mut entä kun siellä on näitä muita,sillonhan ne ei ole luonteeltaan niin kovia.
Sisältääkö käyttölinjainen kaikki lajit??
Nyt on paljon puhetta että käyttölinjanen on kova koira,totta jos siellä on suojelukoiria,mut entä kun siellä on näitä muita,sillonhan ne ei ole luonteeltaan niin kovia.
Sisältääkö käyttölinjainen kaikki lajit??
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minusta käyttölinjainen sisältää vain suojelun. Onhan usealla näyttelylinjaisella koe puolelta tulosta, koska V:n saantiin vaaditaan näyttöä.
Vaikka näyttelylinjaisen vanhemmilla ois näyttöä myös suojelusta, niin koira on ja pysyy näyttelylinjaisena.
Saksanpaimenkoira on rodullisesti nimenomaan käyttökoira se ei sovi sohvaperunaksi eikä ihmisille jotka eivät jaksa liikkua ja aktivoida/harrastaa sakemanneille on koetoimintaa ;
Koetoiminta voidaan jakaa kahteen eri alueeseen jotka ovat: Rodunomainen koe (SchH = Suojelukoirakoe) sekä kansallisetlajit. jälki-, haku- viesti- etsintäkoe. Tämän lisäksi ihmisillä on laaja kirjo myös muita kokeita mm pelastus-, agility-, erikoisjälki- ja AB-kokeita yms.
Rodunomaisen kokeen tarkoituksena on kerätä tietoa kasvattajille jotka ovat kiinnostuneita rodun käyttöominaisuuksien vaalimisesta.
Mutta jos puhutaan käyttölinjaisesta sakemannista sen kovuus tulee yleensä esille siinä että on haluttu jatkaa ominaisuutta jota sakemanni tarvitsee nimenomaan rodunomaiseen toimintaan >suojelu!
Sinänsä käyttölinjaiseksi sakemanniksi voidaan tietysti kutsua kaikkia niitä koiria joiden jatko jalostuksessa on panostettu koiran käyttöpuoleen ei etupäässä siihen ulkomuotoon kun jatketaan kovaluonteisen,taistelutahtoisen,hyvähermoisen jne. koira populaation geenejä se tulisi tehdä harkiten paljon on nyt alkanut tuontia tulla myös tuolta itä kolkilta ja taitaa olla vielä pienoinen arvoitus kuitenkin miten se kanta sekoitettuna tähän Suomessa jo olevaan kantaan reagoi,tiedän että nyt saattaa joku älähtää ja heitellä minulle faktoja pöytään kuinka homma toimii mutta otan riskin ja tuon mielipiteeni asiasta esille kuitenkin ;-D
Ikävä huomata, että Saksan paimenkoirasta ollaan väkisinkin tekemässä Saksan suojelukoiraa. Onhan suojelukoiran kouluttaminen tietenkin harrastus harrastusten joukossa, itse en vain jaksa ymmärtää mihin muut kuin viranomaiset tarvitsevat suojelukoiraa.
Se on rodun omainen koe.Eihän se tarkoita et puretetaan ihmisiä nurkan takana.Sillä kokeellahan voi lukea koiraa melko pitkälle...
...viime vuoden MM-voittaja Bacteroides Zabarovski,onko käyttölinjainen?
Tarkalleen ottaen sekalinjainen, takaa tulee sekä käyttö- että näyttelylinjaisia.
Hei Ritva. Kopioin tämän allaolevan tuolta muutamaa sivua aiemmista keskusteluista , jossa nimim. Hannu kyseli käyttö- ja näyttölinjoista. Vastasin silloin Hannulle näin, ja ehkä tästä löytyisi jotakin vastausta sinunkin kysymykseesi.
Allaolevassa kirjoituksessani on myös yksi pointti sille, joka aiemmin keskustelussa ihmetteli,miksi muille kun virkakoirille tarvitsee ylipäätään kouluttaa suojelusta yhtään mitään.
"Käyttölinjaisuus perustuu koiran verilinjoihin, siis sukuun. Sillä mitä tuloksia jollakin yksittäisellä koiralla on, ei ole mitään tekemistä käyttö- tai näyttölinjaisuuden kanssa. Eli siis jos jonkin koiran suvussa olisi koko sukutaulu täynnä IPO- tai SchH- tuloksia, ei se tee koirasta käyttölinjaista jos suku on näyttelylinjainen. Toisaalta käyttölinjainen koira on aina vain käyttis, vaikka se olisi ikänsä sohvalla maannut. Siis vain ja ainoastaan suku ratkaisee, ja nämä suvut tulevat vuosikymmeniä takaapäin. Sekalinjaisiksi kutsutaan koiria, joissa näitä käyttö- ja näyttölinjoja on sotkettu sekaisin. Eli käyttölinjaisuuden näkee sukutaulusta.
Hannu kysyi, voiko vastaantulevasta turresta päätellä jotakin ulkonäön perusteella; kyllä jotakin voi, mutta ulkonäkö ei siis tee verilinjoja. Käyttölinjaiset ovat usein tummempia tai harmaampia kuin näyttelylinjaiset serkkunsa, jotka usein ovat punaruskeita mustalla selkämanttelilla. Käyttölinjaiset ovat myös ruumiinrakenteeltaan usein "tiiviimpiä" kuin näyttikset, jotka ovat isompia ja "löysempiä". Kyllä ulkonäöstä tottuneella silmällä pystyy usein sanomaan kumpaa linjaa koira on.
Kummallakin linjalla on omat kasvattajansa, plus sitten vielä ne kasvattajat jotka kasvattavat ns. sekalinjaisia. Joku aiemmissa teksteissä antoi ymmärtää, että käyttölinjaisten kasvattajat olisivat jotenkin vähemmän vastuuntuntoisia kuin "tavallisten" koirien kasvattajat. Enpä näkisi asiaa näin. Käyttölinjaisten kasvattajat tekevät tärkeää ja korvaamatonta työtä kasvattamalla mm. suomalaiselle virkavallalle työkoiria. Kaikki koirat eivät tietenkään mene virkakoiriksi, suurin osa menee aktiiviharrastajille, usein suojelukokeita harrastaville. Kuitenkin näillä harrastuskoirillakin tuetaan tavallaan virkakoirien jalostusta, koska pelkällä virkakoiramateriaalilla ei voida kasvattaa lisää hyviä virkakoiria, vaan jalostusarvon testaamiseen tarvitaan esim. suojelukoetta, ja jalostukseen käytetään näitä harrastuskoiria. Monella joka moittii käyttölinjaisten kasvatusta tai suojelukoetta turhana unohtuu tämä varsin tärkeä pointti: suomalaiset virkakoirat poliisilla, rajalla ja armeijalla. Näitä koiria ei enää saada juurikaan puhtaista näyttelylinjoista.
Hannu kysyi mitä eroa on eri linjoilla. Tämä tietysti on hiukan yleistystä, mutta käyttölinjaiset ovat vietikkäämpiä, niillä saadaan helpommin agressio käytettävään muotoon, ja niillä on parempi hermorakenne. Usein, johtuen myöskin suuremmasta vietin määrästä, ne ovat myös kovempia. "Kansankielelle" asian voisi kääntää niin, että käyttikset ovat energisempiä, rohkeampia ja ne ovat toimintakykyisempiä tiukassakin tilanteessa. Toisaalta ne ovat vaikeampia käsitellä, ja tarvitsevat osaavan ja kokeneen ohjaajan. Käyttistä en itse todellakaan suosittelisi kotikoiraksi, en aloitteleville enkä vähän kokeneemillekaan. Poikkeuksia toki on, niinkuin joka asiassa.
Näyttelylinjaiset ovat vähemmän vietikkäitä, puolustusvietti on usein ns. reaktiivisempaa, ja hermorakenne heikompi. Jälleen kansankielelle käännettynä nly- linjaiset ovat rauhallisempia, puolustusvietti riittää mainiosti kotitarpeisiin mutta on usein enemmän tai vähemmän epävarmuudesta kumpuavaa. Heikompi hermorakenne voisi olla kansankielellä vaikkapa sitä, että paineensietokyky on huonompi. Usin nly- linjainen on turvallisempi ns. tavallisen ihmisen kouluttaa. Yksinkertaistaen voisi sanoa että nly-linjainen ei ole niin "räjähdysherkkä" kuin käyttis voi olla. Huom, nämä olivat siis ylistyksiä, ja poikkeuksia on suuntaan ja toiseen.
Se, että on käyttölinjainen koira, ei automaattisesti tarkoita että koira olisi oivaa suojelu- tai virkakoira-ainesta, kuten ei myöskään näyttelylinjaisista kaikista tule näyttelytähtiä. Mutta mahdollisuudet ovat oikeilla linjoilla parempia.
Käyttölinjaisten jalostuksessa on vuosikymmenet panostettu lähes vain ja ainoastaan luonteeseen ja terveyteen, ei juurikaan ulkonäköön. Näyttelylinjaisissa painotus on taas vahvasti ulkonäössä. Näyttelylinjainen koira on kuitenkin aivan riittävän luonteikas ja virkeä moneen harrastukseen, lenkkikaveriksi, kotikoiraksi ja koulutettavaksi moneen eri lajiin jossa voi käydä kokeissa ja kilpailuissa.
Tässä jotakin selostusta linjoita, aukeniko Hannulle jotakin käyttökelpoista? Toivottavasti.
Sen verran tarvitsee vielä sanoa että vaikka monen korvaan varmasti käyttölinjainen koira kuulostaa hienolta, se EI todellakaan ole kaikille sopiva valinta, voisi melkein sanoa että useimmille se ei sovi. Vastuuntuntoinen kasvattaja ei myöskään myy käyttölinjaisia ottamatta selvää siitä, että koirat menevät aktiiviharrastajille, jotka myös osaavat tällaisen koiran kouluttaa. Kotikoiraksi käyttis ei pääsääntöisesti sovi.
Toivottavasti tästä oli apua, kysypä tarkennusta jos joku jäi epäselväksi. Jos olet sakemannia harkitsemassa, käy Saksanpaimenkoiraliiton paikallisen alaosaston kentällä katselemassa ja kuuntelemassa, sieltä saa myös hyviä vinkkejä kasvattajista ja koulutuksesta. Eli www.spl.fi ja siellä alaosastot- linkki.
Saksanpaimenkoiran ottajan tulee muistaa, että sakemanni on AINA koulutettava edes peruskoulutuksen tasolle, oli se mitä tahansa linjaa tai vaikka paperiton kotikoira. "