Mitä voisin ehdottaa ?

Huolestunut täti

Olen huolissani erään perheen lapsista, ovat mol alle 3v ja heistä kumpikaan eivät puhu.

Ääntelevät kyllä mutta mitään selvää siitä ei saa.

Ymmärtävät kaiken kyllä mitä heille puhutaan, mutta huolestuttavaa on minusta, että he

käyttävät vaippaa vieläkin.

Ajattelin ehdottaa vanhemmille viittomakielen opetusta, jotta lapset pääsevät ilmaisemaana omia ajatuksiaan. Lapset ovat täysin kuulevia.

6

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bnvbnnm

      TÄ?

      Onko päivän pillerit unohtunut ottaa??

      Ota nyt heti ettet sekoile enempää. Tai keksi parempi juttu seuraavaksi

    • ...

      Ehkä jotkut tukiviittomat alkaisivat olla tarpeen, jos 3-vuotias ei puhu. Vaippojen käyttäminen 3-vuotiaaksi asti viittaa myös kehitysviiveeseen. Ehkä nämä tämän perheen lapset vain ovat hitaasti kehittyviä tai sitten taustalta löytyy sairautta. Käyttääkö äiti lapsiaan neuvolassa?

    • et ole parempi

      Eiköhän neuvolassa puututa asiaan, joten keskitypäs sinä omaan elämääsi.

    • Mene hoitoon!

      Ole huolissasi ensin omasta mieletialstasi, ja hae siihen apua.

      Onhan se totta että muiden viat nkyy selvemmin kuin omat, omiahan ei juurikaan ole.

      Mutta pika pikaa psykologille tai keskustelemaan omasta tilanteeesta, oelt sairas, hyvin sairas.

    • ...

      Puhumattomuus on kyllä suurempi huolenaihe kuin vaipattomuus, sillä joissakin perheissä on vain sellainen tapa, että lapsille ei aleta oikea-aikaisesti opettamaan siisteyskasvatusta, vaan lasten heidän täytyy ikäänkuin saada tämäkin asia itse oivaltaa. Tällöin vaippojen käyttö voi jatkua hyvinkin pitkään, sillä taaperot mielellään takertuvat tuttuun ja turvalliseen tapaan hoitaa tarpeensa. :)

      Onko lasten suvussa dysfasiaa?
      Luetaanko ja jutellaanko lapsille paljon vai leikkivätkö he omissa oloissaan? 3-vuotisneuvolassa viimeistään huomataan neurologiset häiriöt. Tosin ihanteellista olisi, JOS sairaudesta on kyse, että kuntoutus alkaisi mahdollisimman varhain. Jos lapset tuntuvat ymmärtävän puheen, kyseessä lienee vain viivee puhumaan oppimisessa.

    • 143

      Miksi ihmeessä sinun pitää olla huolissasi?
      Kyllä neuvolassa on asia otettu puheeksi ja mietitty mitä sille tehdään. Sinulle kenelläkään ei ole velvollisuutta kertoa mitä puhumattomuudelle tehdään ja miten sitä yritetään hoitaa. Suurin osa lapsista käy neuvolassa, ja puhumattomuus kolmevuotiaana on asia johon hankitaan apua. Näistä avuista ei myös voi kieltäytyä. Tällaisessa tapauksessa th tekee ls-iloituksen kehityksen vaarantamisesta. Mahdollista tietenkin on etteivät he puhu sinulle, mutta muille kylllä.

      Anna perheen olla rauhassa. He tuskin tarvitsevat ihmistä, joka netissä jakaa heidän asioitaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe