Voiko menkkojen aikana pestä alapään saippualla tai että kannattaako? Mulla on aina silleen menkkojen aikana että käyn oikeesti ihan koko ajan vessassa ja ajattelen että verihän loppuu koska itselläni ainakin aina vessassa käydessä verta tulee aina. Joten verihän loppuu kokoajan ? :)
HELP ?
14v
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Puhtaudesta on kyllä hyvä huolehtia erityisen tarkkaan menkkojen aikana. Sisäpuolelta ei tietenkään mennä pesemään, mutta ulkosynnyttimet voi pestä. Käytä joko mietoa, alapäälle sopivaa pesuainetta tai pelkkää vettä. Vältät ärsytystä ja tulehduksia.
Loppuosaa viestistäsi en ymmärrä. Veri ei ihmisen kehosta ihan heti lopu.
Alapään pesuun paras on vesi.
Normaalisti alapään pesu riittää kerran vuorokaudessa. Kuukautisten aikaan voi alla enemmän tarvetta.
Alapään voi pestä apteekista saatavilla intiimipesuaineilla. Kysy neuvoa henkilökunnalta, koska esiemerkiksi sebamed tai eucerin käy myös niissä on oikea happamuus. Jos alapäätä pesee liian emäksisellä aineella, niin taatusti tuleee joku tulehdus.
Pesuaineita ei kannata käyttää kuin korkeintaan kerran vuorokaudessa kuukautistenkaan aikaan.
Monilla on alapäässä vähän turvotusta kuukautisten aikaan. Siksi voi tuntua, että täytyy usein käydä vessassa. Veden juominen vähentää turvotusta, mutta ei vähennä vessakäyntien määrää.
Verta voi tuntua olevan paljon, mutta ei sitä ole. Se vain näyttää paljolta, kun se sekoittuu vessanpöntössä veteen. Jos normaali side kestää pahimman vuodon aikana pari tuntia ja muulloin kahdeksan tuntia täyttyäkseen, niin vuoto on ihan normaalia.
Tuon pesun suhteen olen kanssasi täysin samaa mieltä, mutta tuota siteen täyttymistä jäin miettimään. Olen ennen ollut varsin runsas vuotoinen ja runsaimpaan aikaan tuo pari tuntia teki todella tiukkaa imukykyisilläkin siteillä, mutta vaikka nykyisin vuoto alkaa olla aika normaalia niin en viimeisinäkään vuotopäivinä mitenkään selviäisi kahdeksaa tuntia samalla siteellä oli se sitten kuinka imukykyinen tahansa tai joo ihan vikana päivänä se riittäisi erinoimaisesti, mutta jos ajatellaan niitä ns. normaaleja vuoto päiviä. Eli te jotka sielviätte, olkaa onnellisia!!